reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od 28 czerwca będzie można ubiegać się o dotacje na tworzenie małych firm

Od 28 czerwca będzie można ubiegać się o dotacje na tworzenie małych firm

Od 28 czerwca br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski na tworzenie i rozwój małych firm na terenach wiejskich. W tym naborze wypełnianie formularza ma być łatwiejsze, a warunki przyznawania pieniędzy - korzystniejsze.

W drugim naborze wniosków na "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Agencja ułatwiła ubieganie się o unijne pieniądze. Przygotowała nowy, łatwiejszy do wypełnienia wniosek - informuje Departament Komunikacji Społecznej ARiMR.

Nowy formularz, który należy wypełnić w komputerze, sam będzie wskazywał popełnione błędy, takie jak np. wpisany nieprawidłowego numer PESEL czy złe daty. Został on tak przygotowany, że wymusza wypełnienie wszystkich wymaganych rubryk - wniosku z pustymi, niewypełnionymi miejscami nie będzie można wydrukować i złożyć w ARiMR. Nie będzie przypadków odrzucenia wniosków z powodu niewypełnienia wymaganych pól, co w poprzednim naborze zdarzało się bardzo często.

Nadal jednak można wypełniać ręcznie "tradycyjny" wniosek, którego druk można pobrać ze strony internetowej Agencji. Dokumenty będą przyjmowane w oddziałach regionalnych ARiMR do 9 lipca br.

O przyznanie dofinansowania mogą ubiegać się osoby lub firmy, które chcą utworzyć lub rozwinąć działalność, tworząc mikrofirmy na terenach wiejskich. Z pomocy mogą także skorzystać firmy działające w gminach miejsko-wiejskich, które świadczą usługi dla rolnictwa lub leśnictwa.

Mikroprzedsiębiorstwem jest firma zatrudniająca mniej niż 10 pracowników, a jej roczny obrót roczny nie przekracza 2 mln euro.

Pieniądze można dostać na różne rodzaje działalności, m.in. takie jak: usługi dla ludności, sprzedaż hurtowa i detaliczna, rzemiosło i rękodzielnictwo, roboty i usługi budowlane, usługi turystyczne, transportowe, komunalne, przetwórstwo produktów rolnych, magazynowanie lub przechowywanie towarów, wytwarzanie produktów energetycznych z biomasy. Lista rodzajów działalności gospodarczej, na które można otrzymać pomoc, obejmuje ponad 350 pozycji.

W tym roku pomoc na utworzenie mikrofirm będzie udzielana na korzystniejszych warunkach niż poprzednio. Na utworzenie jednego miejsca pracy będzie można otrzymać 100 tys. zł, dwóch - 200 tys. zł, a gdy wnioskodawca zatrudni 3 lub więcej osób, dostanie 300 tys. zł.

Dotychczas, by otrzymać refundację w wysokości 300 tys. zł, trzeba było utworzyć co najmniej pięć nowych miejsc pracy. Miejsca pracy wnioskodawca musi utrzymać przez co najmniej dwa lata.

Agencja wypłaci pieniądze po zrealizowaniu projektu. O kolejności otrzymania pomocy zdecyduje liczba punktów, które ARiMR przyzna na podstawie rankingu czyli kryteriów określonych w rozporządzeniu ministerstwa rolnictwa. Preferowane będą projekty z regionów uboższych, zwłaszcza tych z dużym bezrobociem.

W pierwszym naborze, w maju 2009 r., wpłynęło do Agencji ok. 5 tys. wniosków na kwotę ok. 809 mln zł. Średnio przedsiębiorcy ubiegali się o 200 tys. zł. W tym roku ARiMR szacuje, że pieniędzy starczy dla 6 tys. chętnych. W sumie do rozdysponowania jest 1,2 mld zł. Najwięcej środków przewidzianych jest dla województw: mazowieckiego, małopolskiego i wielkopolskiego.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama