REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 28 czerwca będzie można ubiegać się o dotacje na tworzenie małych firm

REKLAMA

Od 28 czerwca br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski na tworzenie i rozwój małych firm na terenach wiejskich. W tym naborze wypełnianie formularza ma być łatwiejsze, a warunki przyznawania pieniędzy - korzystniejsze.

W drugim naborze wniosków na "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Agencja ułatwiła ubieganie się o unijne pieniądze. Przygotowała nowy, łatwiejszy do wypełnienia wniosek - informuje Departament Komunikacji Społecznej ARiMR.

REKLAMA

Nowy formularz, który należy wypełnić w komputerze, sam będzie wskazywał popełnione błędy, takie jak np. wpisany nieprawidłowego numer PESEL czy złe daty. Został on tak przygotowany, że wymusza wypełnienie wszystkich wymaganych rubryk - wniosku z pustymi, niewypełnionymi miejscami nie będzie można wydrukować i złożyć w ARiMR. Nie będzie przypadków odrzucenia wniosków z powodu niewypełnienia wymaganych pól, co w poprzednim naborze zdarzało się bardzo często.

Nadal jednak można wypełniać ręcznie "tradycyjny" wniosek, którego druk można pobrać ze strony internetowej Agencji. Dokumenty będą przyjmowane w oddziałach regionalnych ARiMR do 9 lipca br.

O przyznanie dofinansowania mogą ubiegać się osoby lub firmy, które chcą utworzyć lub rozwinąć działalność, tworząc mikrofirmy na terenach wiejskich. Z pomocy mogą także skorzystać firmy działające w gminach miejsko-wiejskich, które świadczą usługi dla rolnictwa lub leśnictwa.

Mikroprzedsiębiorstwem jest firma zatrudniająca mniej niż 10 pracowników, a jej roczny obrót roczny nie przekracza 2 mln euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pieniądze można dostać na różne rodzaje działalności, m.in. takie jak: usługi dla ludności, sprzedaż hurtowa i detaliczna, rzemiosło i rękodzielnictwo, roboty i usługi budowlane, usługi turystyczne, transportowe, komunalne, przetwórstwo produktów rolnych, magazynowanie lub przechowywanie towarów, wytwarzanie produktów energetycznych z biomasy. Lista rodzajów działalności gospodarczej, na które można otrzymać pomoc, obejmuje ponad 350 pozycji.

W tym roku pomoc na utworzenie mikrofirm będzie udzielana na korzystniejszych warunkach niż poprzednio. Na utworzenie jednego miejsca pracy będzie można otrzymać 100 tys. zł, dwóch - 200 tys. zł, a gdy wnioskodawca zatrudni 3 lub więcej osób, dostanie 300 tys. zł.

Dotychczas, by otrzymać refundację w wysokości 300 tys. zł, trzeba było utworzyć co najmniej pięć nowych miejsc pracy. Miejsca pracy wnioskodawca musi utrzymać przez co najmniej dwa lata.

Agencja wypłaci pieniądze po zrealizowaniu projektu. O kolejności otrzymania pomocy zdecyduje liczba punktów, które ARiMR przyzna na podstawie rankingu czyli kryteriów określonych w rozporządzeniu ministerstwa rolnictwa. Preferowane będą projekty z regionów uboższych, zwłaszcza tych z dużym bezrobociem.

W pierwszym naborze, w maju 2009 r., wpłynęło do Agencji ok. 5 tys. wniosków na kwotę ok. 809 mln zł. Średnio przedsiębiorcy ubiegali się o 200 tys. zł. W tym roku ARiMR szacuje, że pieniędzy starczy dla 6 tys. chętnych. W sumie do rozdysponowania jest 1,2 mld zł. Najwięcej środków przewidzianych jest dla województw: mazowieckiego, małopolskiego i wielkopolskiego.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA