REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ataki poprzez zaufany e-mail. Straty ogromne

50% firm padło w 2022 r. ofiarą spear phishingu. Cyberprzestępcy przejęli co najmniej jedno konto e-mail 24% ankietowanych organizacji, a z każdego zainfekowanego konta wysyłali średnio 370 złośliwych wiadomości e-mail. 

Susza a prąd – czy jesteśmy bliżej blackoutu?

Według wskaźnika występowania suszy, w ostatnich 10 dniach lipca, miało ona miejsce w przeważającej części kraju. Niepokojący jest również fakt, że przed nami kolejne upały. Warto więc wiedzieć, że zjawisko suszy jest groźne nie tylko dla rolników, ale może prowadzić do przerw w dostawach prądu.

Automatyzacja w handlu. Jakie ułatwienia dla przedsiębiorcy?

Detaliści w obliczu problemów gospodarczych muszą weryfikować swoje strategie i dopasowywać je do zmieniających się warunków. Jak wynika z raportu branżowego, aż 70 proc. badanych przedstawicieli handlu detalicznego z USA ocenia, że spowolnienie gospodarcze potrwa przynajmniej 1,5 roku.

Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) – ostatni moment na wniosek

Niewiele czasu pozostało, by ubiegać się o nagrody w konkursie na najlepsze rozwiązania gospodarki o obiegu zamkniętym. Termin przyjmowania wniosków upływa już 27 lipca br. o godz. 16:00. Przypominamy, że łączna pula nagród to aż 500 tys. zł!

REKLAMA

E-konsumenci kupują więcej, szukają okazji cenowych

Pierwsza połowa tego roku przyniosła rdr. wzrost sprzedaży (+ 15 proc.) oraz liczby transakcji (+ 33 proc.) w sklepach internetowych. Jednocześnie okres ten przyniósł spadek średniej wartości koszyka zakupowego.

NBP powiększa rezerwy złota, kupuje na tony

Narodowy Bank Polski (NBP) kontynuuje strategię zabezpieczania stabilności finansowej kraju poprzez systematyczne zwiększanie swoich rezerw złota. W czerwcu br. trzeci raz z rzędu zwiększył zasoby złota. Tym razem o niecałe 14 ton. 

Dolar spadł poniżej 4 zł. Co to oznacza dla Polaków?

Kurs dolara przebił psychologiczną barierę 4 zł – tak tani nie był od lutego 2022 roku. Czy to oznacza, ze złoty będzie coraz silniejszy? Co z tego wynika dla przeciętnego Kowalskiego?

Waluty świata. Skróty, międzynarodowe kody - wiesz, czym się różnią? TABELA

Waluty świata. Dlaczego czasem pisze się zł, a czasem PLN? O co chodzi z symbolami, takimi jak €, $, £? Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje dobrze zapoznać się z różnymi walutami. Przedstawiamy tabelę najpopularniejszych walut świata. 

REKLAMA

Przechowywanie danych. Jakie wymogi bezpieczeństwa?

Im więcej firm decyduje się na utrzymanie danych w chmurze, tym coraz bardziej palącą kwestią staje się kontrola miejsca i sposobu ich przetwarzania.

Wzrost płacy minimalnej a biznes sezonowy. Co ze wzrostem kosztów?

Wzrost płacy minimalnej daje się odczuć właścicielom sezonowych punktów gastronomicznych, usługowych i rozrywkowych. Przedsiębiorcy z jednej strony muszą radzić sobie z deficytem pracowników, a z drugiej z rosnącymi kosztami pracy i presją płacową.

Jak bezpiecznie korzystać z aplikacji bankowej po zmianie telefonu?

Polacy kupują nowy telefon średnio co dwa lata. Co należy zrobić, aby bez przeszkód korzystać z aplikacji banku na nowym urządzeniu, a zmiana telefonu była jeszcze prostsza?

Nabór do Ścieżki SMART. 222 mln zł dla projektów na rzecz dostępności

6 lipca Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór do „Ścieżki SMART” w ramach programu FENG. Nabór ten przeznaczony jest dla projektów na rzecz dostępności, czyli zaspokajania potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.

FPP: Imigranci konieczni dla rozwoju polskiej gospodarki

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) wskazuje, że niezbędne jest podjęcie dalszych działań porządkujących kwestie związane z zatrudnianiem cudzoziemców. Ważne jest odblokowanie zasobów jednostek administracji publicznej związanych z wydawaniem zezwoleń na pracę.

Sprzedaż internetowa. Jak zapewnić bezpieczne płatności?

Marketplace to internetowe platformy zakupowe w formie współczesnych targowisk, które w jednym miejscu łączą sprzedawcę i klienta, temu drugiemu umożliwiając zakupy z różnych źródeł.

URE: wzrost liczby odmów przyłączeń do sieci elektroenergetycznej

Oddziały terenowe URE w latach 2021-2022 odnotowały wysoki, ok. 9-krotny wzrost liczby odmów przyłączeń do sieci elektroenergetycznej i ok. 2,5-krotny do sieci gazowej w porównaniu do lat 2019-2020 - poinformował Urząd Regulacji Energetyki. Według URE wskazuje to na niejasność przepisów.

Cyberprzestępczość. Połowa załączników HTML złośliwa

Według raportu, w maju 2022 r. prawie jeden na pięć zbadanych załączników HTML (21%) był złośliwy. Dziś ta liczba się podwoiła i sięgnęła aż 45,7%. Jak firmy powinny bronić się przed takim zagrożeniem?

Zaległości płatnicze - faktoring jako sposób na kryzys

Faktorzy zrzeszeni w Polskim Związku Faktorów w pierwszym kwartale br. zanotowali wzrost obrotów o 8,4%. Niekorzystna sytuacja gospodarcza oraz geopolityczna odbijają się jednak na płatnościach w obrocie pomiędzy firmami. 

Jak wybrać ubezpieczenie na wakacyjną podróż?

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego jest ważny dla każdego podróżnika lub wczasowicza. Dobrze wybrana oferta pozwala czuć się bezpiecznie w podróży i w pełni cieszyć się wakacyjnym wyjazdem. 

W ciągu dwóch lat powstało ok. 1,8 tys. Prostych Spółek Akcyjnych

Prawie 1,8 tys. Prostych Spółek Akcyjnych powstało w Polsce w ciągu dwóch lat; co czwarta działa m.in. w usługach informatycznych - przekazał PAP resort rozwoju i technologii. Minister Waldemar Buda wskazał, że PSA to rozwiązanie dla tych, którzy opierają pomysł biznesowy na wiedzy.

Jak rozwija się branża farmaceutyczna? Kierunki postępu

Jak wynika z raportu Bank of America Merrill Lynch, ponad 50% firm produkcyjnych testuje rozszerzoną rzeczywistość w celu poprawy jakości oraz obniżenia kosztów. Ma to szczególne znaczenie w branży farmaceutycznej i biotechnologicznej.

Światowe rynki 2023. Krajobraz po wstrząsach

Gospodarcze turbulencje, krocząca za nimi inflacja, wojna w Ukrainie i wciąż narastające spory w Azji – to krajobraz gospodarczy ostatnich miesięcy. Wydarzenia kreujące gospodarcze niepokoje będą wymagały sposobów na dostosowanie się do nowej rzeczywistości.

Co dalej z cenami prądu? Jak obniżyć rachunki?

Według szacunków, w czerwcu br. w Polsce ceny nośników energii wzrosły o 18%. Jest to o wiele więcej niż np. u naszych zachodnich sąsiadów. Wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy istnieje możliwość obniżenia swoich rachunków i czy jest to dobry moment na podejmowanie decyzji? 

Wyroki sądów i TSUE – jak wpłyną na sektor bankowy?

Sektor bankowy miał możliwość przygotowania się do kwestii kredytów frankowych, więc obecne wyroki sądów czy TSUE nie spowodują jakiejś eksplozji na rynku - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Kondycja gospodarki: najgorsze już za nami?

Dołek koniunktury za nami; w kolejnych miesiącach oczekujemy poprawy aktywności w krajowej gospodarce - prognozuje Sebastian Sajnóg z PIE w komentarzu do wskaźnika PMI dot. polskiego przemysłu. Dodał, że odbudowę aktywności przemysłowej ma wspierać niższy wzrost kosztów działalności.

Rynek przetwórstwa: gwałtowny spadek nowych zamówień i produkcji

Wskaźnik koniunktury PMI w przetwórstwie w czerwcu wskazuje na gwałtowny spadek nowych zamówień i produkcji, połączony z nasilaniem się tendencji dezinflacyjnych - wskazali w komentarzu analitycy. Subindeksy wskazują na słaby popyt na wyroby przemysłowe.

PARP: konkurs „Platformy startowe dla nowych pomysłów”

Tylko do 12 lipca można składać wnioski w konkursie „Platformy startowe dla nowych pomysłów” koordynowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Start-upy mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości nawet 25 mln zł.

Firmowy komputer: Przedsiębiorstwa tracą miliony

Siedmioletni laptop i myszka kupiona na własną rękę – tak wygląda rzeczywistość statystycznego etatowego pracownika. Straty dla firm są dużo wyższe niż wartość zakupu nowego komputera, ale w dobie inflacji i zaciskania pasa, nie należy się niestety spodziewać zmian na lepsze.

PKEE: sposoby na obniżenie rachunków za prąd. Świadomość rośnie

Dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej i zaangażowaniu spółek energetycznych, rachunki konsumentów nie wzrosły. Niebagatelną rolę odegrała też stale rosnąca świadomość w zakresie programów osłonowych i czynników wpływających na kształtowanie cen energii w Polsce.

Opakowanie alkoholu – czy wpłynie na sprzedaż?

Opakowanie może nie tylko wskazywać na markę, ale też wywoływać w kliencie odpowiednie emocje. Opakowania są więc ważne, choć nie każdy wie, że producenci nie mają pełnej dowolności w ich stosowaniu. 

Zmiany w sektorze finansów. Co jest kluczowe w nadchodzącym roku?

Wahania cen energii, kursów walut, wzrosty cen surowców, deficyty budżetowe, presja inflacyjna i wyzwania środowiskowe stawiają przed dyrektorami finansowymi nowe wyzwania. Ich rola staje się bardziej strategiczna.

Zakupy spożywcze w internecie: e-grocery

Regularną obecność online deklaruje ponad trzy czwarte dorosłych (77%). Stwarza to ogromne możliwości dla producentów i sprzedawców produktów spożywczych. Jakie perspektywy ma rynek e-grocery? Czy to przyszłość naszych zakupów?

Oszczędzanie energii elektrycznej to już standard w dobie kryzysu

Prawie każdy Polak zwraca uwagę na oszczędzanie prądu – tak wynika z najnowszego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Świadomość społeczna w zakresie sposobów na ograniczenie zużycia energii jest na bardzo wysokim poziomie. Aż 4 na 5 respondentów twierdzi, że oszczędza w ten sposób pieniądze.

Zrównoważona mobilność miejska: 1,35 mld zł dofinansowania

PARP ogłasza rozpoczęcie naboru  projektów, które mają na celu wspieranie zrównoważonej mobilności miejskiej. Nabór projektów trwa od 11 lipca 2023 r. do 18 grudnia 2025 r. Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w naborze to 1,35 mld zł.

Towary na giełdach: co zyskuje popularność wśród inwestorów?

Inwestorzy planujący zdywersyfikować portfolio, mogą sięgać po szeroki zakres instrumentów, wśród których znajdują się nie tylko akcje i obligacje. W co warto zainwestować, aby zdywersyfikować ryzyko?

MF szacuje: deficyt budżetu wyniósł 20,85 mld zł od stycznia do maja br.

Deficyt budżetu państwa od stycznia do maja tego roku wyniósł 20,85 mld zł, a dochody sięgnęły 216,36 mld zł, wydatki zaś 237,21 mld zł - oszacowało we wtorek Ministerstwo Finansów.

Świnoujście: powstanie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych

W porcie w Świnoujściu na przełomie 2024 i 2025 r. rozpocznie pracę pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – poinformował premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 10. Kongresu Morskiego.

Wyższa inflacja eksportowa poprawia wyniki handlu zagranicznego

Inflacja eksportowa jest obecnie wyższa niż inflacja importowa.; jest to jeden czynników, który poprawia wyniki polskiego handlu zagranicznego – powiedział PAP analityk Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Andrzej Kochman.

PARP: Wydłużenie naboru w ramach konkursu „Ścieżka SMART”

Do 30 października 2023 r. wydłużono termin składania wniosków do konkursu organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie do 80% wartości kosztów. Budżet konkursu: 890 mln zł.

Rynek pocztowy: przesyłki kurierskie na plus, reklamy na minus

Zgodnie z trendami z lat poprzednich, rynek przesyłek listowych kurczy się, ale po raz pierwszy od 2019 roku jego wartość ma dodatnią dynamikę.

Duże banki rozważają bezpieczny kredyt

Wejście w "bezpieczny kredyt" proceduje osiem banków mających 50 proc. udziału w rynku kredytów hipotecznych; zainteresowane są też banki spółdzielcze - poinformował w piątek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Oszuści inwestycyjni – jak nie dać się nabrać

Tylko w ubiegłym roku Słowacy i Czesi stracili dziesiątki milionów euro w wyniku oszustw internetowych. Na co zwrócić uwagę?

Brakuje programistów? Informatyczna droga na skróty może pomóc

Według EY, aż 81 proc. organizacji na świecie doświadcza niedoboru pracowników technologicznych. Dziś podstawowe kompetencje informatyczne wymagane są od osób na właściwie wszystkich stanowiskach. 

Anna Moskwa: suwerenność energetyczna priorytetem

Suwerenność energetyczna była naszym priorytetem - podkreśliła w środę podczas Kongresu 590 minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Dostępność Plus: czym jest ten program

W Polsce mieszka około 4,7 mln osób niepełnosprawnych, czyli około 12,2% naszego społeczeństwa. Zatem to ogromna rzesza osób. 

Sposób na upały – jak wybrać klimatyzację i nie przepłacić?

Przed Polską kolejna fala upałów. Niewiele osób wie, że istnieją rządowe programy, które dofinansowują klimatyzację. Należy jednak zadbać, aby energia jaką wykorzystują, pochodziła ze źródeł odnawialnych. Jak to działa?

Wymiana walut w wakacje – co warto wiedzieć?

Złoty w ostatnim tygodniu wyraźnie umocnił się do euro, za które obecnie zapłacić trzeba 4,45 zł. Wiele osób planujących zagraniczne wakacje zastanawia się zatem, czy warto teraz wymienić walutę. O czym należy pamiętać przed zamianą złotówki na obcą walutę przed urlopową podróżą? 

Inflacja w Polsce na tle UE i USA

Czy wysoka inflacja może w końcu odpuścić? Dane z Polski i ze świata. 

Rząd planuje program dla firm energochłonnych wart 5 mld zł

Do końca czerwca 2023 r. rząd zamierza przyjąć program wsparcia dla firm energochłonnych wart 5 mld zł - wynika z informacji w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Marnotrawstwo materiałów przy pakowaniu – czy można uniknąć?

Ponad 40 milionów m3 powietrza trafia do polskich konsumentów wraz z ich zamówionymi produktami. Nadmierne pakowanie i zbędne wypełniacze kładą się cieniem na każdym aspekcie działalności firmy. W Polsce mamy do czynienia ze zjawiskiem air-commerce.

Pomorska SSE z odznaczeniem państwowym

Działania Przemysława Sztandery, Prezesa Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej,  zostały docenione Srebrnym Krzyżem Zasługi nadawanym przez Prezydenta RP. Odznaczenie to przyznawane jest osobom, zasłużonym dla państwa lub obywateli.

REKLAMA