REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Towary na giełdach: co zyskuje popularność wśród inwestorów?

Inwestycje niestandardowe: miedź, kawa, pszenica
Inwestycje niestandardowe: miedź, kawa, pszenica
Pixabay

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy planujący zdywersyfikować portfolio, mogą sięgać po szeroki zakres instrumentów, wśród których znajdują się nie tylko akcje i obligacje. W co warto zainwestować, aby zdywersyfikować ryzyko?
rozwiń >

Czy warto dywersyfikować portfolio?

REKLAMA

Tak właśnie sądzi Maxim Manturov, Dyrektor Doradztwa Inwestycyjnego we Freedom Finance Europe. Według Manturova: „Dywersyfikacja to ważna strategia, jeśli chodzi o radzenie sobie z inflacją w portfolio inwestycyjnym, a 2022 rok był na to dowodem. Inflacja może zmniejszyć z czasem siłę nabywczą pieniądza, ograniczając wartość instrumentów i źródła dochodów. Dywersyfikując instrumenty pomiędzy różnymi klasami i regionami, inwestorzy mogą potencjalnie zmniejszyć wpływ inflacji, zwiększając przy tym odporność swoich portfolio.

REKLAMA

Jeśli natomiast chodzi o towary, niektóre z nich, jak na przykład złoto, srebro, ropa naftowa lub płody rolne, radziły sobie dobrze w okresach inflacji. Te towary na ogół zyskują dzięki rosnącym cenom i zwiększonemu popytowi. Warto rozważyć zainwestowanie w kontrakty ETF na towary lub fundusze wzajemne, aby zyskać dostęp do tych instrumentów.”

Dodanie do portfela inwestora kontraktów na towary, albo funduszy może być więc ciekawym sposobem na ograniczenie ryzyka. A w przypadku wzrostów na wskazanych surowcach, pochodzący z nich dochód może okazać się miłym zaskoczeniem. Jakie towary są popularne wśród inwestorów?

Inwestycje w towary: Ropa naftowa

Ten kluczowy dla światowej gospodarki surowiec nie bez powodu bywa nazywany czarnym złotem. Ropa naftowa jest nie tylko paliwem, ale także surowcem energetycznym i ważnym składnikiem chemicznym, używanym w produkcji plastików. Uważny inwestor musi jednak regularnie analizować liczne czynniki rynkowe, takie jak komunikaty OPEC, wpływające bezpośrednio na wysokość ceny kontraktów na ropę Brent czy WTI. Uspokojenie sytuacji geopolitycznej ostatnio spowodowało spadki cen ropy WTI do poziomu około $70 za baryłkę, jednak w dalszym ciągu pozostaje to instrument o bardzo wysokiej zmienności.

Inwestycje w towary: Złoto

Ten cenny metal jest uważany za tradycyjną bezpieczną przystań w czasach zawirowań gospodarczych i od zawsze cieszy się popularnością. Stabilne złoto jest uważane za bezpieczny sposób na przechowywanie wartości, a podczas okresu pandemii Covid-19, zyskało wiele na wartości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inwestycje w towary: Srebro 

Analogicznie do złota, srebro jest także towarem inwestycyjnym, który ma jednak nieco więcej praktycznych zastosowań. Wykorzystuje się je między innymi w medycynie, produkcji elektroniki czy w produkcji paneli słonecznych. Szczególnie to ostatnie zastosowanie może wywoływać zwiększony popyt, ze względu na programy redukcji emisji CO2, poprzez przestawienie sią na ekologiczne źródła energii, wdrażane na całym świecie. Srebro jest wykorzystywane także jako kruszec do produkcji monet, między innymi w Stanach Zjednoczonych, dlatego jest ważnym metalem handlowym.

Inwestycje w towary: Uran

Choć atom nie ma najlepszej prasy, to w istocie należy do jednej z najczystszych form energii. Podstawowym surowcem, wykorzystywanym w elektrowniach atomowych jest uran, którego wydobycie wciąż rośnie. Projekty nowych elektrowni atomowych, między innymi w Polsce sugerują natomiast, że popyt na wydobycie będzie podtrzymany, a dla inwestorów w ten surowiec oznacza to potencjalne zyski. Główni producenci to Kazachtan, Kanada, Namibia i Australia, a ewentualne przerwy w dostawach z tych krajów, wywołane różnymi czynnikami, mogą wpływać na wzrosty cen na giełdach.

Inwestycje w towary: Pszenica 

To być może najważniejszy surowiec należący do płodów rolnych, którego uprawy decydują o cenach żywności na całym świecie. Co ciekawe, największym producentem pszenicy na świecie są Chiny, natomiast w Europie wiodącymi producentami są Rosja, Francja i Ukraina. Zdarzenia geopolityczne, takie jak konflikt za naszą wschodnią granicą wpływa na zmiany rynku dostaw, które bezpośrednio decydują o wahaniach cen kontraktów na pszenicę. Inwestorzy muszą ponadto śledzić plony na świecie, a nawet pogodę, bo susze mogą wywołać niedobory i podbić ceny.

Inwestycje w towary: Miedź

Ten metal wykorzystywany jest powszechnie w przemyśle, między innymi do produkcji przewodów i elektroniki. Ceny kontraktów na miedź są ponadto papierkiem lakmusowym całej gospodarki. Wzrosty cen miedzi oznaczają bowiem większą produkcję w sektorze przemysłowym i sygnalizują pobudzenie gospodarcze. Tak więc nawet jeśli nie inwestujesz bezpośrednio w kontrakty na ten metal, warto śledzić jego ceny, żeby lepiej zrozumieć bieżące procesy koniunkturalne.

Inwestycje w towary: Kawa

Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie i ostatnio jej spożycie rośnie nawet w krajach, które nie są tradycyjnym rynkiem dla tego ożywczego napoju, takich jak Chiny. Wszystko to sprawia, że rośnie presja na ceny kawy. Handluje się nią w dwóch odmianach: droższa Arabica i tańsza Robusta. Jak odnotował Bloomberg, rezerwy kawy w hurtowniach spadły do najniższego poziomu od 20 lat, co jest najlepszym dowodem na rosnące zapotrzebowanie. Inwestorzy, którzy decydują się na zakup tego kontraktu, albo związanego z nim funduszu ETF powinni brać pod uwagę więc nie tylko zbiory surowca, ale też popyt na świecie.

Autor: Dmytro Spilka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA