Towary na giełdach: co zyskuje popularność wśród inwestorów?
REKLAMA
REKLAMA
- Czy warto dywersyfikować portfolio?
- Inwestycje w towary: Ropa naftowa
- Inwestycje w towary: Złoto
- Inwestycje w towary: Srebro
- Inwestycje w towary: Uran
- Inwestycje w towary: Pszenica
- Inwestycje w towary: Miedź
- Inwestycje w towary: Kawa
Czy warto dywersyfikować portfolio?
REKLAMA
Tak właśnie sądzi Maxim Manturov, Dyrektor Doradztwa Inwestycyjnego we Freedom Finance Europe. Według Manturova: „Dywersyfikacja to ważna strategia, jeśli chodzi o radzenie sobie z inflacją w portfolio inwestycyjnym, a 2022 rok był na to dowodem. Inflacja może zmniejszyć z czasem siłę nabywczą pieniądza, ograniczając wartość instrumentów i źródła dochodów. Dywersyfikując instrumenty pomiędzy różnymi klasami i regionami, inwestorzy mogą potencjalnie zmniejszyć wpływ inflacji, zwiększając przy tym odporność swoich portfolio.
REKLAMA
Jeśli natomiast chodzi o towary, niektóre z nich, jak na przykład złoto, srebro, ropa naftowa lub płody rolne, radziły sobie dobrze w okresach inflacji. Te towary na ogół zyskują dzięki rosnącym cenom i zwiększonemu popytowi. Warto rozważyć zainwestowanie w kontrakty ETF na towary lub fundusze wzajemne, aby zyskać dostęp do tych instrumentów.”
Dodanie do portfela inwestora kontraktów na towary, albo funduszy może być więc ciekawym sposobem na ograniczenie ryzyka. A w przypadku wzrostów na wskazanych surowcach, pochodzący z nich dochód może okazać się miłym zaskoczeniem. Jakie towary są popularne wśród inwestorów?
Inwestycje w towary: Ropa naftowa
Ten kluczowy dla światowej gospodarki surowiec nie bez powodu bywa nazywany czarnym złotem. Ropa naftowa jest nie tylko paliwem, ale także surowcem energetycznym i ważnym składnikiem chemicznym, używanym w produkcji plastików. Uważny inwestor musi jednak regularnie analizować liczne czynniki rynkowe, takie jak komunikaty OPEC, wpływające bezpośrednio na wysokość ceny kontraktów na ropę Brent czy WTI. Uspokojenie sytuacji geopolitycznej ostatnio spowodowało spadki cen ropy WTI do poziomu około $70 za baryłkę, jednak w dalszym ciągu pozostaje to instrument o bardzo wysokiej zmienności.
Inwestycje w towary: Złoto
Ten cenny metal jest uważany za tradycyjną bezpieczną przystań w czasach zawirowań gospodarczych i od zawsze cieszy się popularnością. Stabilne złoto jest uważane za bezpieczny sposób na przechowywanie wartości, a podczas okresu pandemii Covid-19, zyskało wiele na wartości.
Inwestycje w towary: Srebro
Analogicznie do złota, srebro jest także towarem inwestycyjnym, który ma jednak nieco więcej praktycznych zastosowań. Wykorzystuje się je między innymi w medycynie, produkcji elektroniki czy w produkcji paneli słonecznych. Szczególnie to ostatnie zastosowanie może wywoływać zwiększony popyt, ze względu na programy redukcji emisji CO2, poprzez przestawienie sią na ekologiczne źródła energii, wdrażane na całym świecie. Srebro jest wykorzystywane także jako kruszec do produkcji monet, między innymi w Stanach Zjednoczonych, dlatego jest ważnym metalem handlowym.
Inwestycje w towary: Uran
Choć atom nie ma najlepszej prasy, to w istocie należy do jednej z najczystszych form energii. Podstawowym surowcem, wykorzystywanym w elektrowniach atomowych jest uran, którego wydobycie wciąż rośnie. Projekty nowych elektrowni atomowych, między innymi w Polsce sugerują natomiast, że popyt na wydobycie będzie podtrzymany, a dla inwestorów w ten surowiec oznacza to potencjalne zyski. Główni producenci to Kazachtan, Kanada, Namibia i Australia, a ewentualne przerwy w dostawach z tych krajów, wywołane różnymi czynnikami, mogą wpływać na wzrosty cen na giełdach.
Inwestycje w towary: Pszenica
To być może najważniejszy surowiec należący do płodów rolnych, którego uprawy decydują o cenach żywności na całym świecie. Co ciekawe, największym producentem pszenicy na świecie są Chiny, natomiast w Europie wiodącymi producentami są Rosja, Francja i Ukraina. Zdarzenia geopolityczne, takie jak konflikt za naszą wschodnią granicą wpływa na zmiany rynku dostaw, które bezpośrednio decydują o wahaniach cen kontraktów na pszenicę. Inwestorzy muszą ponadto śledzić plony na świecie, a nawet pogodę, bo susze mogą wywołać niedobory i podbić ceny.
Inwestycje w towary: Miedź
Ten metal wykorzystywany jest powszechnie w przemyśle, między innymi do produkcji przewodów i elektroniki. Ceny kontraktów na miedź są ponadto papierkiem lakmusowym całej gospodarki. Wzrosty cen miedzi oznaczają bowiem większą produkcję w sektorze przemysłowym i sygnalizują pobudzenie gospodarcze. Tak więc nawet jeśli nie inwestujesz bezpośrednio w kontrakty na ten metal, warto śledzić jego ceny, żeby lepiej zrozumieć bieżące procesy koniunkturalne.
Inwestycje w towary: Kawa
Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie i ostatnio jej spożycie rośnie nawet w krajach, które nie są tradycyjnym rynkiem dla tego ożywczego napoju, takich jak Chiny. Wszystko to sprawia, że rośnie presja na ceny kawy. Handluje się nią w dwóch odmianach: droższa Arabica i tańsza Robusta. Jak odnotował Bloomberg, rezerwy kawy w hurtowniach spadły do najniższego poziomu od 20 lat, co jest najlepszym dowodem na rosnące zapotrzebowanie. Inwestorzy, którzy decydują się na zakup tego kontraktu, albo związanego z nim funduszu ETF powinni brać pod uwagę więc nie tylko zbiory surowca, ale też popyt na świecie.
Autor: Dmytro Spilka
REKLAMA
REKLAMA