REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Światowe rynki 2023. Krajobraz po wstrząsach

Czy światowe rynki odbiją się po kryzysie?
Czy światowe rynki odbiją się po kryzysie?
Pixabay

REKLAMA

REKLAMA

Gospodarcze turbulencje, krocząca za nimi inflacja, wojna w Ukrainie i wciąż narastające spory w Azji – to krajobraz gospodarczy ostatnich miesięcy. Wydarzenia kreujące gospodarcze niepokoje będą wymagały sposobów na dostosowanie się do nowej rzeczywistości.

Zawirowania gospodarcze w USA 

REKLAMA

W ciągu kilku burzliwych tygodni na początku tego roku upadło wiele amerykańskich banków o łącznych aktywach przekraczających 500 miliardów dolarów. Ich szybkie bankructwo wzbudziło niepokoje o powtórkę załamania systemu finansowego, którego doświadczaliśmy w 2008 roku. Co prawda obawy te szybko zostały rozwijane, jednak pozostawiły wiele pytań bez odpowiedzi, co poszło nie tak, jakie szkody ten epizod wyrządził dla globalnego systemu bankowego i gospodarki światowej czy tak szybka reakcja rządu USA była dobrym sposobem na kontrolę szkód czy będzie przyczyną kolejnych problemów w przyszłości.

REKLAMA

Silvergate Capital, Silicon Valley Bank (SVB) i Signature Bank of New York upadły w marcu, kolejny był First Republic Bank, którego z kolei problemy dopadły 1 maja. Silvergate i Signature ucierpiały z powodu powiązań z rynkiem kryptowalutowym, który wciąż sinusoidalnie wzrasta i załamuje się. Z kolei SVB i First Republic wpadły w pułapkę inwestycyjną, którą była ekspozycja na ryzyko, a na które banki nie były odpowiednio przygotowane. Chodzi o szybką podwyżkę stóp procentowych przez Bank Centralny Stanów Zjednoczonych (Rezerwę Federalną) po kilku latach utrzymywania ich na poziomie zbliżonym do zera.

Banki w USA mają do czynienia z ciekawym zjawiskiem zwanym ryzykiem stopy procentowej. To ryzyko jest dalekie od bycia typowym czy powszechnym więc zazwyczaj nie jest elementem zmartwień wśród inwestorów. Dużo ważniejsze dla bieżącej kondycji banku jest to, czy pożyczkobiorcy zwrócą pieniądze, czy też nie. Ryzyka dotyczące zmian stóp procentowych w przyszłości są uważane za mniej istotne dla instytucji finansowych – uważa Timur Turlov, CEO Freedom Holding Corp. i założyciel Freedom Finance Europe.

Czy gospodarka Chin wróci na drogę szybkich wzrostów? 

REKLAMA

Po zniesieniu surowych restrykcji związanych z koronawirusem w Chinach wielu inwestorów spodziewało się szybkiego ożywienia tamtejszej gospodarki. Na razie jednak tempo wzrostu nie wygląda imponująco. Dla przykładu – w maju br. chiński eksport z powodu osłabienia globalnego popytu na towary z tego kraju, spadł dużo bardziej niż tego oczekiwano. Według danych zebranych przez chińską Generalną Administrację Celną było spadek o 7,5% w porównaniu z rokiem ubiegłym. To znacznie poniżej przewidywań analityków, którzy oczekiwali wartości rzędu 0,4%. Zaskakujący jest także wynik importu Chin. Ten odnotował spadek tylko o 4,5%, podczas gdy eksperci oczekiwali spadku przynajmniej 8%. Mimo wszystko miesięczna nadwyżka handlowa Chin wyniosła 65,81 mld USD (spadek o 16,1% w porównaniu do ubiegłego roku), co jak na obecną sytuację jest wynikiem co najmniej imponującym.

Chiny będą próbowały stymulować swoją gospodarkę, ponieważ tak naprawdę nie mają innego wyboru. To jest kraj z wieloma dysproporcjami wewnętrznymi i dla nich zatrzymanie wzrostu gospodarczego będzie oznaczać poważne problemy dla krajowego rynku dłużnego. Dlatego Chiny zrobią wszystko, aby utrzymać tempo wzrostu gospodarczego, nawet kosztem wzrostu inflacji czy zachwianiem stabilności juana – dodaje Timur Turlov.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potencjał na wzrost w czasach kryzysu?

Jak wskazuje Timur Turlov w nadchodzących latach powinniśmy spodziewać się wzrostu wartości światowej gospodarki. Mimo wszystko należy być przygotowanym, że ten wzrost nie będzie równomierny. Jako przykład można podać niedawna sytuację na dwóch amerykańskich giełdach papierów wartościowych, gdzie indeks Nasdaq wzrósł o prawie 10% w ciągu dwóch tygodni, podczas gdy Dow Jones stracił w tym samym czasie 0,6%.

Chyba nigdy wcześniej nie byliśmy świadkami takich dysproporcji zarówno wśród gospodarek światowych, poszczególnych sektorów, czy wewnątrz tych samych branż. Widać to nawet po firmach technologicznych, które jeszcze niedawno były inwestycyjnymi “pewniakami”, a dziś ich rozwój jest bardzo nierównomierny. Firmy rozwijające projekty w oparciu o sztuczną inteligencję od wielu miesięcy notują niesamowite wzrosty, podczas gdy przedsiębiorstwa polegające na tradycyjnych modelach biznesowych mają poważne trudności w dotrzymywaniu im kroku – uważa Turlov.

Ostrożność w kryzysie polecana inwestorom i konsumentom 

Jak zauważa ekspert, obecne czasy nie są łatwe ani dla przedsiębiorców, inwestorów czy konsumentów. Obecna sytuacja gospodarcza wymaga od wszystkich większej ostrożności oraz przede wszystkim umiejętności adaptacji. Z tego powodu umiejętność odpowiedniego reagowania na zmienne warunki rynkowe, analiza fundamentów i zdolność do oceny ryzyka mogą okazać się kluczowe przy tak niepewnym otoczeniu gospodarczym.

Źródło: Freedom Finance Europe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA