REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Światowe rynki 2023. Krajobraz po wstrząsach

Czy światowe rynki odbiją się po kryzysie?
Czy światowe rynki odbiją się po kryzysie?
Pixabay

REKLAMA

REKLAMA

Gospodarcze turbulencje, krocząca za nimi inflacja, wojna w Ukrainie i wciąż narastające spory w Azji – to krajobraz gospodarczy ostatnich miesięcy. Wydarzenia kreujące gospodarcze niepokoje będą wymagały sposobów na dostosowanie się do nowej rzeczywistości.

Zawirowania gospodarcze w USA 

REKLAMA

W ciągu kilku burzliwych tygodni na początku tego roku upadło wiele amerykańskich banków o łącznych aktywach przekraczających 500 miliardów dolarów. Ich szybkie bankructwo wzbudziło niepokoje o powtórkę załamania systemu finansowego, którego doświadczaliśmy w 2008 roku. Co prawda obawy te szybko zostały rozwijane, jednak pozostawiły wiele pytań bez odpowiedzi, co poszło nie tak, jakie szkody ten epizod wyrządził dla globalnego systemu bankowego i gospodarki światowej czy tak szybka reakcja rządu USA była dobrym sposobem na kontrolę szkód czy będzie przyczyną kolejnych problemów w przyszłości.

REKLAMA

Silvergate Capital, Silicon Valley Bank (SVB) i Signature Bank of New York upadły w marcu, kolejny był First Republic Bank, którego z kolei problemy dopadły 1 maja. Silvergate i Signature ucierpiały z powodu powiązań z rynkiem kryptowalutowym, który wciąż sinusoidalnie wzrasta i załamuje się. Z kolei SVB i First Republic wpadły w pułapkę inwestycyjną, którą była ekspozycja na ryzyko, a na które banki nie były odpowiednio przygotowane. Chodzi o szybką podwyżkę stóp procentowych przez Bank Centralny Stanów Zjednoczonych (Rezerwę Federalną) po kilku latach utrzymywania ich na poziomie zbliżonym do zera.

Banki w USA mają do czynienia z ciekawym zjawiskiem zwanym ryzykiem stopy procentowej. To ryzyko jest dalekie od bycia typowym czy powszechnym więc zazwyczaj nie jest elementem zmartwień wśród inwestorów. Dużo ważniejsze dla bieżącej kondycji banku jest to, czy pożyczkobiorcy zwrócą pieniądze, czy też nie. Ryzyka dotyczące zmian stóp procentowych w przyszłości są uważane za mniej istotne dla instytucji finansowych – uważa Timur Turlov, CEO Freedom Holding Corp. i założyciel Freedom Finance Europe.

Czy gospodarka Chin wróci na drogę szybkich wzrostów? 

REKLAMA

Po zniesieniu surowych restrykcji związanych z koronawirusem w Chinach wielu inwestorów spodziewało się szybkiego ożywienia tamtejszej gospodarki. Na razie jednak tempo wzrostu nie wygląda imponująco. Dla przykładu – w maju br. chiński eksport z powodu osłabienia globalnego popytu na towary z tego kraju, spadł dużo bardziej niż tego oczekiwano. Według danych zebranych przez chińską Generalną Administrację Celną było spadek o 7,5% w porównaniu z rokiem ubiegłym. To znacznie poniżej przewidywań analityków, którzy oczekiwali wartości rzędu 0,4%. Zaskakujący jest także wynik importu Chin. Ten odnotował spadek tylko o 4,5%, podczas gdy eksperci oczekiwali spadku przynajmniej 8%. Mimo wszystko miesięczna nadwyżka handlowa Chin wyniosła 65,81 mld USD (spadek o 16,1% w porównaniu do ubiegłego roku), co jak na obecną sytuację jest wynikiem co najmniej imponującym.

Chiny będą próbowały stymulować swoją gospodarkę, ponieważ tak naprawdę nie mają innego wyboru. To jest kraj z wieloma dysproporcjami wewnętrznymi i dla nich zatrzymanie wzrostu gospodarczego będzie oznaczać poważne problemy dla krajowego rynku dłużnego. Dlatego Chiny zrobią wszystko, aby utrzymać tempo wzrostu gospodarczego, nawet kosztem wzrostu inflacji czy zachwianiem stabilności juana – dodaje Timur Turlov.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potencjał na wzrost w czasach kryzysu?

Jak wskazuje Timur Turlov w nadchodzących latach powinniśmy spodziewać się wzrostu wartości światowej gospodarki. Mimo wszystko należy być przygotowanym, że ten wzrost nie będzie równomierny. Jako przykład można podać niedawna sytuację na dwóch amerykańskich giełdach papierów wartościowych, gdzie indeks Nasdaq wzrósł o prawie 10% w ciągu dwóch tygodni, podczas gdy Dow Jones stracił w tym samym czasie 0,6%.

Chyba nigdy wcześniej nie byliśmy świadkami takich dysproporcji zarówno wśród gospodarek światowych, poszczególnych sektorów, czy wewnątrz tych samych branż. Widać to nawet po firmach technologicznych, które jeszcze niedawno były inwestycyjnymi “pewniakami”, a dziś ich rozwój jest bardzo nierównomierny. Firmy rozwijające projekty w oparciu o sztuczną inteligencję od wielu miesięcy notują niesamowite wzrosty, podczas gdy przedsiębiorstwa polegające na tradycyjnych modelach biznesowych mają poważne trudności w dotrzymywaniu im kroku – uważa Turlov.

Ostrożność w kryzysie polecana inwestorom i konsumentom 

Jak zauważa ekspert, obecne czasy nie są łatwe ani dla przedsiębiorców, inwestorów czy konsumentów. Obecna sytuacja gospodarcza wymaga od wszystkich większej ostrożności oraz przede wszystkim umiejętności adaptacji. Z tego powodu umiejętność odpowiedniego reagowania na zmienne warunki rynkowe, analiza fundamentów i zdolność do oceny ryzyka mogą okazać się kluczowe przy tak niepewnym otoczeniu gospodarczym.

Źródło: Freedom Finance Europe

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

Czym jest przygotowana likwidacja przedsiębiorstwa?

Przygotowana likwidacja pozwala na sprawne pozyskanie pieniędzy niezbędnych do uregulowania należności wobec wierzycieli, a niekiedy także na zachowanie przez dłużnika części swojego majątku. Dlatego jest to procedura warta uwagi przy planowaniu strategii oddłużenia.

Pracownik ma lepsze wyniki, gdy może wziąć psa do biura. Jak polityka prozwierzęca wpływa na firmę?

Wprowadzenie praktyk prozwierzęcych w miejscu pracy może zwiększyć produktywność pracowników i przyczynić się do poprawy wyników firmy. Taki wniosek płynie z tegorocznego badania przeprowadzonego przez portugalskich naukowców. Eksperci ze sklepu zoologicznego zooplus podkreślają, że to tylko jeden z wielu pozytywnych efektów tworzenia biur przyjaznych zwierzętom.

REKLAMA

Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]

Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po tego rodzaju zdarzeniach.

Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

REKLAMA