REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać ubezpieczenie na wakacyjną podróż?

Ubezpieczenie na wakacje - jak wybrać?
Ubezpieczenie na wakacje - jak wybrać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego jest ważny dla każdego podróżnika lub wczasowicza. Dobrze wybrana oferta pozwala czuć się bezpiecznie w podróży i w pełni cieszyć się wakacyjnym wyjazdem. 

Oferta ubezpieczenia może być dostosowana personalnie 

Wariant należy dopasować do indywidualnych potrzeb, biorąc pod uwagę cel podroży, planowane aktywności oraz swój stan zdrowia. Koszty leczenia za granicą, transportu medycznego czy ratownictwa w zależności od kraju mogą sięgać dziesiątek tysięcy euro. Zawsze istnieje też ryzyko wyrządzenia szkody osobie trzeciej, wskutek czego ubezpieczony może zostać zobowiązany do pokrycia kosztów leczenia lub naprawy czyjejś własności.

REKLAMA

Co obejmie ubezpieczenie? 

Zakres ubezpieczenia podróżnego zależy od jego rodzaju. Może obejmować koszty wywołane koniecznością leczenia, straty spowodowane utratą bagażu, odwołaniem podróży, czy wreszcie odpowiedzialnością cywilną. Ważne jest, aby wybrać zakres, który uwzględnia to, czego dana osoba może doświadczyć na wakacjach lub w jaki sposób zamierza dotrzeć do miejsca docelowego. 

Ubezpieczenie może obejmować koszty leczenia za granicą, następstw nieszczęśliwych wypadków, przerwania podróży, ochrony bagażu czy transportu medycznego do Polski.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia podróżnego?

REKLAMA

Przed zakupem ubezpieczenia podróżnego należy zdać sobie sprawę z czynników ryzyka związanych z podróżą. Jeśli ubezpieczony podróżuje do obszarów, w których istnieje zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania lub kradzieży, powinien wybrać ubezpieczenie, które obejmuje te ryzyka. Bez względu na to, czy podróżuje na wakacje samochodem, samolotem czy innym środkiem transportu, warto mieć taką ochronę. W przypadku podróży samolotem zdarzają się opóźnienia lotów lub zagubienia bagażu podczas transferu na lotnisko. Te niedogodności wiążą się z dodatkowymi kosztami, które odpowiednie ubezpieczenie podróżne może zrekompensować. 

Kolejnym czynnikiem ryzyka są aktywności, których podróżny chce doświadczyć podczas wakacji. Czy wybierze się na nurkowanie lub wspinaczkę? Firmy ubezpieczeniowe różnie definiują poszczególne aktywności. Należy sprawdzić u ubezpieczyciela (w ogólnych warunkach ubezpieczenia), jak klasyfikowane są poszczególne sporty i na jakich zasadach zostaną objęte ochroną.. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieją różne rodzaje ubezpieczeń podróżnych. Jeśli podróże za granicę odbywają się częściej niż trzy razy w roku, zazwyczaj warto rozważyć całoroczną polisę ubezpieczenia podróżnego, która może obejmować, wyjazdy służbowe i prywatne. 

Co jeśli trzeba odwołać podróż? 

Ubezpieczenie na wypadek kosztów rezygnacji z podróży to osobny temat. Niektóre ubezpieczenia obejmują pokrycie kosztów w przypadku rezygnacji z podróży w przypadku, gdy podróżny musi odwołać swoją podróż z powodu nieoczekiwanych problemów zdrowotnych lub rodzinnych. Ważne, aby sprawdzić warunki rezygnacji z podróży i upewnić się, jak szeroka jest lista sytuacji objętych ubezpieczeniem. Zakup ubezpieczenia na wypadek rezygnacji z podróży możliwy jest tuż po zakupie imprezy (biletów, pobytu, wycieczki), nie ma możliwości zakupu takiego ubezpieczenia chwilę  przed rozpoczęciem wakacji. 

Autor:  Anna Wieconkowska, Menedżer Produktu, Colonnade Insurance S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA