REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zrównoważona mobilność miejska: 1,35 mld zł dofinansowania

Ponad mld zł na komunikację miejską we wschodnich województwach
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PARP ogłasza rozpoczęcie naboru  projektów, które mają na celu wspieranie zrównoważonej mobilności miejskiej. Nabór projektów trwa od 11 lipca 2023 r. do 18 grudnia 2025 r. Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w naborze to 1,35 mld zł.

Zrównoważona mobilność miejska – dla kogo dofinansowanie?

Nabór skierowany jest do miast wojewódzkich oraz miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze, liczących powyżej 100 tys. mieszkańców z makroregionu Polski Wschodniej tj. Lublin, Białystok, Rzeszów, Kielce, Olsztyn, Elbląg, Radom. Beneficjentami mogą być także ww. miasta działające na podstawie porozumienia lub innej formy współpracy (związki, stowarzyszenia) z jednostkami samorządu terytorialnego, położonymi w miejskim obszarze funkcjonalnym tch miast.

REKLAMA

Dofinansowanie na transport miejski we wschodnich województwach 

Nabór „Zrównoważona mobilność miejska” zapewnia możliwość pozyskania środków finansowych na realizację kompleksowych projektów związanych z rozwojem systemów mobilności miejskiej (obejmujących transport miejski i aktywne formy mobilności). 

Dofinansowanie mogą uzyskać wyłącznie projekty kompleksowe, co oznacza, że muszą obejmować zadania wskazane w co najmniej dwóch z trzech niżej wymienionych grup: 

             zakup bezemisyjnego taboru komunikacji miejskiej;

             budowa, przebudowa i modernizacja infrastruktury transportu miejskiego oraz komplementarnych form mobilności;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

             digitalizacja systemu mobilności w miastach i ich obszarach funkcjonalnych.

Transport miejski musi być ekologiczny 

REKLAMA

Zrównoważona mobilność miejska to termin odnoszący się do strategii, której celem jest stworzenie efektywnego, przyjaznego dla środowiska i dostępnego dla wszystkich systemu transportu w miastach. Wspiera ona redukcję emisji gazów cieplarnianych, ograniczenie zatłoczenia drogowego, poprawę jakości powietrza oraz zapewnienie łatwego dostępu do transportu publicznego i alternatywnych środków transportu, takich jak rowery, hulajnogi czy car sharing.

Zmniejszenie emisji z transportu stanowi kluczowe wyzwanie i jest głównym celem Europejskiego Zielonego Ładu. Aby skutecznie wspierać jego realizację, niezbędne jest zintegrowane podejście do mobilności miejskiej. Wprowadzenie inteligentnych i ekologicznych rozwiązań w miejskich obszarach funkcjonalnych – uwzględniających interakcje między centrami miast a ich otoczeniem – jest konieczne. W tym kontekście, cyfryzacja i nowe technologie mają ogromny potencjał, który może wpierać ekologiczne formy mobilności miejskiej.

Jak aplikować do programu „Zrównoważona mobilność miejska”

Wnioski można składać wyłącznie za pośrednictwem LSI. Nabór trwa od 11 lipca 2023 r. do 18 grudnia 2025 r. do godz. 16.00. Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów wynosi 1,35 mld zł. 

Wybór projektów do dofinansowania nastąpi w sposób niekonkurencyjny. Każde z miast-beneficjentów otrzyma określoną kwotę na realizację projektu, zgodnie z podziałem przedstawionym w regulaminie. Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi 85% kosztów kwalifikowanych, a minimalny wkład własny beneficjenta to 15%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PARP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA