Zmiany w sektorze finansów. Co jest kluczowe w nadchodzącym roku?
REKLAMA
REKLAMA
Rozwój finansowy potrzebuje synergii działań
W globalnym badaniu wzięło udział ponad 100 specjalistów ds. finansów i rachunkowości. Raport wykazał, że organizacje chcąc działać skutecznie potrzebują w obrębie zarządzania finansami uwzględniać połączenie aspektów ekonomicznych, środowiskowych i społecznych. Te, które tego nie robią, narażają się na ryzyko i mogą stracić na wartości. Jak zauważyli eksperci istnieje bardzo silny związek między tworzeniem wartości, a strategią firmy. W procesie tworzenia wartości należy wyodrębnić i uwzględnić wiele nowych czynników (finansowych, produkcyjnych, intelektualnych, ludzkich, społecznych i relacyjnych oraz naturalnych). Żaden z nich nie powinien być pominięty.
REKLAMA
Ekspert ds. finansów musi znać się nie tylko na finansach
REKLAMA
- Rola eksperta ds. finansów w dobie ChatGPT i rozwoju relatywnych technologii zmienia się i tworzy nowe obszary, które powinny być bliskie wszystkim specjalistom. Także uwzględnienie potrzeb wszystkich interesariuszy i celów zrównoważonego rozwoju są kluczowe, by pełnić funkcję doradczą w obrębie finansów. Wymaga to stałego podnoszenia kompetencji, szkoleń i poszerzania ich horyzontów - także w obszarach niezwiązanych bezpośrednio z finansami. - Agnieszka Jarosz, dyrektor zarządzająca ACCA Polska.
Dynamika zmian społecznych i środowiskowych dodatkowo wpływa na regulacje dotyczące raportowania. Zgodnie z badaniem, bardziej skomplikowane staje się zarządzanie kompleksowe, wynikające z uwzględnienia regulacyjnych powiązań między krajami. Tempo zmian regulacyjnych jest wysokie, a eksperci wskazują, że w niedalekiej przyszłości stanie się jeszcze większym wyzwaniem.
Kluczowe zarządzanie ryzykiem
Nowa rola CFO skupia w sobie także mentoring, networking, ciągłe uczenie się i szeroki zakres doświadczeń zdobytych w obecnym miejscu pracy. Również zarządzanie ryzykiem nabiera szczególnego znaczenia.
REKLAMA
W badaniu 57% respondentów stwierdziło, że kultura ryzyka w ich organizacji uległa pozytywnej zmianie po pandemii COVID-19. Według nich, zmiana ta jest kluczowa dla zwalczania i zapobiegania dalszym błędom w zarządzaniu. Respondenci podkreślili również, że wprowadzenie strategii zarządzania ryzykiem umożliwia bardziej efektywne zarządzanie zróżnicowanymi kulturami organizacyjnymi, a także ryzykiem o trudno wykrywalnym zakresie.
- Ryzyko, raportowanie ESG i poszukiwanie alternatywnych rozwiązań - już teraz eksperci finansowi coraz częściej pełnią rolę strategicznych liderów i doradców w swoich organizacjach. Rola CFO ewoluowała więc stosunku do tradycyjnego postrzegania, z jednoczesnym zachowaniem podstawowych obowiązków. Doświadczamy właśnie zmiany roli następnej generacji dyrektorów finansowych. - podsumowuje Agnieszka Jarosz.
Źródło: ACCA Polska
REKLAMA
REKLAMA