REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w sektorze finansów. Co jest kluczowe w nadchodzącym roku?

Wiedza wielosektorowa w finansach już konieczna
Wiedza wielosektorowa w finansach już konieczna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wahania cen energii, kursów walut, wzrosty cen surowców, deficyty budżetowe, presja inflacyjna i wyzwania środowiskowe stawiają przed dyrektorami finansowymi nowe wyzwania. Ich rola staje się bardziej strategiczna.

Rozwój finansowy potrzebuje synergii działań 

W globalnym badaniu wzięło udział ponad 100 specjalistów ds. finansów i rachunkowości. Raport wykazał, że organizacje chcąc działać skutecznie potrzebują w obrębie zarządzania finansami uwzględniać połączenie aspektów ekonomicznych, środowiskowych i społecznych. Te, które tego nie robią, narażają się na ryzyko i mogą stracić na wartości. Jak zauważyli eksperci istnieje bardzo silny związek między tworzeniem wartości, a strategią firmy. W procesie tworzenia wartości należy wyodrębnić i uwzględnić wiele nowych czynników (finansowych, produkcyjnych, intelektualnych, ludzkich, społecznych i relacyjnych oraz naturalnych). Żaden z nich nie powinien być pominięty. 

REKLAMA

Ekspert ds. finansów musi znać się nie tylko na finansach

REKLAMA

-       Rola eksperta ds. finansów w dobie ChatGPT i rozwoju relatywnych technologii zmienia się i tworzy nowe obszary, które powinny być bliskie wszystkim specjalistom. Także uwzględnienie potrzeb wszystkich interesariuszy i celów zrównoważonego rozwoju są kluczowe, by pełnić funkcję doradczą w obrębie finansów. Wymaga to stałego podnoszenia kompetencji, szkoleń i poszerzania ich horyzontów - także w obszarach niezwiązanych bezpośrednio z finansami. - Agnieszka Jarosz, dyrektor zarządzająca ACCA Polska.

 Dynamika zmian społecznych i środowiskowych dodatkowo wpływa na regulacje dotyczące raportowania. Zgodnie z badaniem, bardziej skomplikowane staje się zarządzanie kompleksowe, wynikające z uwzględnienia regulacyjnych powiązań między krajami. Tempo zmian regulacyjnych jest wysokie, a eksperci wskazują, że w niedalekiej przyszłości stanie się jeszcze większym wyzwaniem. 

Kluczowe zarządzanie ryzykiem 

Nowa rola CFO skupia w sobie także mentoring, networking, ciągłe uczenie się i szeroki zakres doświadczeń zdobytych w obecnym miejscu pracy. Również zarządzanie ryzykiem nabiera szczególnego znaczenia. 

REKLAMA

W badaniu 57% respondentów stwierdziło, że kultura ryzyka w ich organizacji uległa pozytywnej zmianie po pandemii COVID-19. Według nich, zmiana ta jest kluczowa dla zwalczania i zapobiegania dalszym błędom w zarządzaniu. Respondenci podkreślili również, że wprowadzenie strategii zarządzania ryzykiem umożliwia bardziej efektywne zarządzanie zróżnicowanymi kulturami organizacyjnymi, a także ryzykiem o trudno wykrywalnym zakresie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

-       Ryzyko, raportowanie ESG i poszukiwanie alternatywnych rozwiązań - już teraz eksperci finansowi coraz częściej pełnią rolę strategicznych liderów i doradców w swoich organizacjach. Rola CFO ewoluowała więc stosunku do tradycyjnego postrzegania, z jednoczesnym zachowaniem podstawowych obowiązków. Doświadczamy właśnie zmiany roli następnej generacji dyrektorów finansowych. - podsumowuje Agnieszka Jarosz.

Źródło: ACCA Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA