REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyberprzestępczość. Połowa załączników HTML złośliwa

Zastanów się dwa razy przed kliknięciem czegoś w mailu
Zastanów się dwa razy przed kliknięciem czegoś w mailu
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według raportu, w maju 2022 r. prawie jeden na pięć zbadanych załączników HTML (21%) był złośliwy. Dziś ta liczba się podwoiła i sięgnęła aż 45,7%. Jak firmy powinny bronić się przed takim zagrożeniem?

Uwaga na maile – kliknięcie w link może drogo kosztować 

Cyberprzestępcy powszechnie wykorzystują  złośliwe pliki HTML w komunikacji e-mailowej. Aby oszukać użytkowników, intruzi perfekcyjnie opracowują wiadomości e-mail, preparują fałszywe witryny oraz tworzą złośliwe załączniki plików HTML. Wszystko po to, aby zdobyć cenne dane uwierzytelniające, które służyć mogą do dalszych nadużyć.

REKLAMA

Złośliwy HTML – uniwersalna sztuczka hakerów 

Ataki z użyciem złośliwych plików HTML to nic innego jak phishing. Cyberprzestępcy wykorzystują w nich inżynierię społeczną, czyli technikę polegającą na oszukaniu użytkowników i skłonieniu ich do podjęcia konkretnych działań.

REKLAMA

– Jeśli odbiorca otworzy plik HTML, wielokrotne przekierowania za pośrednictwem bibliotek JavaScript hostowanych w innym miejscu przeniosą go na stronę phishingową lub inną złośliwą zawartość kontrolowaną przez osoby atakujące. Nieświadomy zagrożenia pracownik albo pobierze złośliwy plik, albo poda na fałszywej stronie WWW swoje loginy i hasła – mówi Mateusz Ossowski, CEE Channel Manager, Barracuda Networks. 

W niektórych przypadkach jednak to właśnie sam plik HTML zawierał złośliwe oprogramowanie. Miał wbudowany kompletny złośliwy kod, w tym potężne skrypty i pliki wykonywalne. To właśnie ta technika ataków jest obserwowana coraz powszechniej i częściej stosowana niż ta wykorzystująca zewnętrzne pliki JavaScript. 

– Właśnie z tego powodu tak istotne jest, żeby objąć ochroną całą wiadomość e-mail zawierającą plik HTML, łącznie ze wszystkimi przekierowaniami i analizą treści pod kątem potencjalnych oszustw – dodaje Mateusz Ossowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analiza danych, obejmująca czas od stycznia do marca 2023 r., pokazała dwa znaczące szczyty ataków – 7 i 23 marca. 7 marca zanotowano łącznie 672 145 złośliwych plików HTML, składających się z 181 176 różnych elementów. Oznacza to, że około jedna czwarta (27%) z nich była unikalna, a reszta to powtórzenia lub masowe wdrożenia tych samych plików.

Jednak 23 marca prawie dziewięć na dziesięć (405 438 – 85%) z łącznej liczby 475 938 złośliwych artefaktów HTML było unikalnych – co oznacza, że prawie każdy atak był inny.

Ograniczone zaufanie: uwaga na załączniki, linki 

REKLAMA

Biorąc pod uwagę liczbę i różnorodność ataków z wykorzystaniem złośliwych plików HTML, najlepiej być ostrożnym wobec wszystkich załączników przesyłanych w e-mailu, a już szczególnie tych pochodzących z nieznanych wcześniej źródeł

Przedsiębiorstwa, które chcą się zabezpieczyć przed tego typu atakami, muszą wdrożyć rozwiązania zapewniające skuteczną ochronę poczty elektronicznej, w tym identyfikowanie i blokowanie złośliwych załączników HTML. Najlepsze rozwiązania tego typu wykorzystują uczenie maszynowe i stateczną analizę kodu, dzięki którym oceniają zawartość całej wiadomości e-mail, a nie tylko jej załącznik.

Źródło: Barracuda Networks

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA