REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czas wolny za godziny nadliczbowe

Zatrudnieni u mnie pracownicy często pracują w godzinach nadliczbowych. Udzielam im za nie czasu wolnego. W jakim okresie powinienem udzielić im czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych, jeśli w zakładzie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy?

Konkursowa procedura wyboru projektów

W latach 2007-2013 środki z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności będą przyznawane przedsiębiorcom w kilku trybach. Najbardziej powszechny będzie tryb konkursowy.

Podatnik VAT obsługiwany będzie przez kilka urzędów

Wiążące interpretacje podatkowe wydaje minister finansów za pośrednictwem czterech izb skarbowych. Wniosek o wydanie interpretacji trzeba złożyć albo według miejsca zamieszkania, albo według siedziby firmy. W konsekwencji, dla podatnika VAT właściwe mogą być dwa urzędy, jeden do interpretacji VAT, drugi PIT.

Dyskryminacja obcych firm w Niemczech

Komisja Europejska pozwała Niemcy do Trybunału Sprawiedliwości za dyskryminowanie obcych firm na swoim rynku budowlanym.

REKLAMA

NIK: zlikwidować status zakładów chronionych

PIP stwierdziła, że co drugi skontrolowany w 2006 roku ZPChr łamał prawa pracownicze. Zakłady mogą kredytować bez odsetek swoją działalność z publicznych środków. Najwyższa Izba Kontroli zwróciła się do ministra pracy o likwidację przywilejów ZPChr.

Trzeba dokonać korekty

Jeżeli w ciągu roku podatek od nieruchomości zostanie zmniejszony za cały rok obrotowy, firma musi skorygować odpisy w koszty od początku roku.

Opodatkowanie dywidendy pomiędzy polskimi spółkami

Dywidenda jest jednym z podstawowych praw majątkowych przysługujących udziałowcowi (akcjonariuszowi) z tytułu posiadania przez niego udziałów (akcji) w spółce kapitałowej.

Jak amortyzować samochód będący własnością jednego małżonka, przekazany do działalności drugiego małżonka

Przed zawarciem związku małżeńskiego kupiłam samochód osobowy, który wprowadziłam do ewidencji środków trwałych mojej firmy. Wyszłam za mąż. Działalność gospodarczą zlikwidowałam. Działalność gospodarczą założył natomiast mój mąż. Czy może on przyjąć do swojej ewidencji środków trwałych mój samochód?

REKLAMA

Jak świadczyć usługi turystyczne

Organizowanie imprez turystycznych i pośredniczenie na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych jest działalnością regulowaną. Dlatego przedsiębiorca, który świadczy usługi, w tym zakresie, powinien - prócz wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub do Krajowego Rejestru Sądowego - uzyskać wpis do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie

Wydawało się, że po dosyć burzliwym poniedziałku już nic bardziej nie zaskoczy inwestorów. Rzeczywistość jednak dosyć szybko zweryfikowała ten pogląd.

Prezydent podpisał ustawę o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych - poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta.

Przedsiębiorca nie może działać agresywnie

W reklamie nie będzie wolno nakłaniać dzieci lub ich rodziców do nabywania produktów.

Opłata od przeniesienia udziałów to zakazany podatek

Nie można pobierać opłaty za przeniesienie udziałów w spółce dokonanego w ramach podwyższenia kapitału zakładowego. Taka opłata jest zakazanym podatkiem.

Statuty powinny regulować zasady zarządzania

Zasady nabywania i obciążania aktywów trwałych oraz nadzoru nad grupą kapitałową powinny zostać określone w statucie spółki z udziałem Skarbu Państwa.

Zmiany w zasadach kontroli legalności zatrudnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować tylko zarejestrowanych przedsiębiorców zatrudniających na czarno. Sejm uchylił przepisy, które umożliwiały policji pracy przeprowadzenie takiej kontroli u osób fizycznych. Osoby niebędące przedsiębiorcami może kontrolować służba celna, ale tylko pod kątem zatrudniania cudzoziemców.

Firmy zapłacą mniej za publikację danych

Firmy, które zdecydują się przesyłać sprawozdania finansowe do Monitora Polskiego B drogą elektroniczną, będą mogły liczyć na niższe opłaty za ich publikację.

Jak i kiedy sprawdzić kontrahenta

Zanim przedsiębiorca nawiąże współpracę z kontrahentem, powinien sprawdzić jego wiarygodność i starać się ocenić, czy wywiąże się on ze swojego zobowiązania w terminie.

Czy odsetki od kaucji gwarancyjnej są przychodem z działalności gospodarczej

Wpłaciliśmy jako firma kaucję gwarancyjną. Kaucja jest oprocentowana. Czy odsetki od kaucji są przychodem firmy? Czy odsetki będą przychodem w dniu zwrotu kaucji gwarancyjnej?

Czy konieczny jest akt notarialny

Zarząd spółki, której akcje posiadam, planuje podwyższenie kapitału zakładowego. W związku z tym podejmuje różne uchwały. Ostatnio zapadła jedna dotycząca ceny emisyjnej, co do której potrzebna jest zgoda rady nadzorczej. Czy należy ją wyrazić w formie aktu notarialnego?

Koniec kontroli Polaków na granicach państw UE

Od przyszłego roku obywatele Polski nie będą już poddawani kontroli granicznej przy przekraczaniu granicy państwa należącego do Unii Europejskiej.

Nowy pomysł na dyscyplinowanie dłużników

Dzięki internetowemu Serwisowi Ochrony Konsumenta klienci przed wcześniejszą zapłatą za towar lub usługę mogą sprawdzić rzetelność firmy wobec kontrahentów.

Lokale o mniejszym metrażu ze stawką 7 proc.

Po 1 stycznia 2008 r. definicja budownictwa społecznego obejmie nowe mieszkania o powierzchni do 120 mkw. i domy do 220 mkw. Dzięki temu będą objęte 7-proc. VAT.

Tanie nie znaczy dobre

Na rynku usług księgowych panuje bardzo duża konkurencja. Wydawać by się mogło, że stawia to na uprzywilejowanej pozycji przedsiębiorców korzystających z obsługi biur rachunkowych.

Nowe zasady pomocy dla przedsiębiorców

Osoby niepełnosprawne otrzymają dotację, a nie jak dotychczas pożyczkę na pomoc w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej.

Jakie skutki wywołuje nieprawidłowa faktura

Przedsiębiorca będący podatnikiem VAT, który otrzymał fakturę wystawioną przez osobę nieuprawnioną lub nieistniejącą, nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Czy podatnicy opodatkowani kartą podatkową mają obowiązek zgłosić przerwę w wykonywanej działalności

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Z uwagi na zbliżający się okres wakacyjny zamierzam zawiesić świadczenie usług na 3 tygodnie. Czy muszę ten fakt zgłaszać do urzędu skarbowego? Czy za miesiąc, w którym tylko przez kilka dni będę świadczył usługi, mam obowiązek zapłacić podatek w pełnej wysokości?

Nagrody dla przedsiębiorcy nie są opodatkowane

Nagrody związane ze sprzedażą premiową nie są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym, gdyż mają bezpośredni wpływ na zmniejszenie przez nabywcę kosztów podatkowych.

Będzie niższy VAT od darowizn żywności

Przedsiębiorcy, którzy będą prowadzić szczegółową dokumentację potwierdzającą przekazanie żywności na rzecz organizacji pożytku publicznego, będą mogli uwzględnić spadek jej wartości.

Dyskryminujące postanowienia w specyfikacjach

Ograniczenie prawa do wnoszenia odwołań sprzyja omijaniu przepisów. Zamawiający ustanawiają warunki ograniczające konkurencję. Krótkie terminy składania ofert uniemożliwiają przygotowanie się do przetargu.

Nabywca nieruchomości może zapłacić za zanieczyszczenia

Kupując nieruchomość od przedsiębiorcy warto zażądać dokumentów potwierdzających stan środowiska na danym terenie

Pracownicy handlu nie będą pracować w święta

Praca w handlu we wszystkie święta kościelne i państwowe będzie zakazana. Sklepy nadal będą otwarte w niedziele.

Każdy przedsiębiorca mógłby zawiesić swoją firmę

Przedsiębiorca mógłby zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej na co najmniej 10 dni bez wyrejestrowywania się z rejestru przedsiębiorców lub z ewidencji w gminie.

Jak rozliczyć wydatki ponoszone w związku z prowadzeniem działalności w mieszkaniu

Zamierzam rozpocząć działalność w swoim mieszkaniu. W jaki sposób rozliczyć typowe wydatki, takie jak: opłata za elektryczność, czynsz, telefon, internet, koszty zakupu wyposażenia itp., które są ponoszone na potrzeby prywatne i firmowe?

Jak powinny rozliczać się osoby na kontraktach menedżerskich

Przychody uzyskiwane przez osoby na kontraktach menedżerskich, bez względu na prawną podstawę ich uzyskania, uważane są za uzyskane z działalności wykonywanej osobiście.

Sejm: 12 dni świątecznych będzie wolnych od pracy w handlu

Posłowie przyjęli w piątek nowelizację Kodeksu pracy, wprowadzającą w 12 dni świątecznych w roku ustawowy zakaz pracy w placówkach handlowych.

Wzrośnie zryczałtowany podatek od gier

44-proc. wzrost stawki zryczałtowanego podatku od gier na automatach o niskich wygranych zakłada projekt, który rozpatrzyła Komisja Finansów Publicznych.

Polskim firmom łatwiej będzie zatrudniać osoby zza wschodniej granicy

Od 20 lipca polskie firmy działające we wszystkich branżach będą mogły bez zezwolenia zatrudniać na trzy miesiące Białorusinów, Ukraińców i Rosjan.

Powrót samochodów z kratką

Mali podatnicy bądź rozpoczynający działalność mogą korzystać z jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od aut. Podczas badania technicznego wystarczy zadbać, aby kupiony samochód był uznany za pojazd ciężarowy.

Kompetencje rady nadzorczej

Radzie nadzorczej w spółce akcyjnej przysługuje prawo delegowania swoich członków do czasowego wykonywania funkcji członków zarządu. Takie prawo, wynikające z art. 383 kodeksu spółek handlowych, daje radzie nadzorczej zbyt dalekie uprzywilejowanie.

Kiedy można opłacać zaliczki kwartalnie

Spółka rozpoczęła działalność w 2006 r. Jej rok podatkowy (przesunięty) trwa od 1 czerwca do 31 maja. Spółka rozważa wpłacanie zaliczek za okresy kwartalne. Czy jest możliwe przejście na takie rozliczanie w drugim roku działalności? Czy spółka rozpoczynająca działalność ma w każdym przypadku możliwość wyboru takiego systemu wpłacania zaliczek?

Prawica Rzeczypospolitej o ułatwieniach dla przedsiębiorców

Prawica Rzeczypospolitej (PR) przygotowała projekty nowelizacji dwóch ustaw: o swobodzie działalności gospodarczej oraz zmiany Ordynacji podatkowej, zakładające ułatwienia dla przedsiębiorców - poinformował Artur Zawisza (PR).

Kalata: jest rozporządzenie ułatwiające zatrudnianie cudzoziemców

W czwartek weszło w życie rozporządzenie pozwalające obywatelom Białorusi, Ukrainy i Rosji na podjęcie pracy we wszystkich sektorach gospodarki, na okres do 3 miesięcy w ciągu pół roku, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na pracę - poinformowała minister pracy i polityki społecznej Anna Kalata.

Przedsiębiorcy ostrzegają przed barierami

Wszystkie decyzje wydane na podstawie wytycznych resortu rozwoju i dotyczące funduszy unijnych mogą okazać się nielegalne - alarmuje PKPP Lewiatan.

Postępowanie naprawcze ma być łatwiejsze

Projekt nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze przewiduje mozliwość ogłoszenia upadłości przez uczelnie prywatne.

Stracą wszystkie sklepy i pracownicy

Na trwającym posiedzeniu Sejm rozstrzygnie sprawę zakazu pracy w handlu w święta. Pracodawcy poniosą straty finansowe z powodu zamknięcia sklepów w dni świąteczne. Pracę może stracić nawet 27 tys. osób zatrudnionych w handlu.

Transfer praw nie jest działalnością gospodarczą

Przeniesienie poprzez przetarg prawa do korzystania z częstotliwości dla świadczenia usług telekomunikacyjnych nie jest działalnością gospodarczą.

Jak starać się o wydanie interpretacji podatkowej

Od 1 lipca 2007 r. wydawaniem indywidualnych, wiążących interpretacji podatkowych zajmuje się minister finansów za pośrednictwem czterech izb skarbowych. Aby interpretację uzyskać, trzeba złożyć odpowiedni wniosek i poczekać trzy miesiące.

Płacowe formy motywowania pracowników

Wynagrodzenie przysługujące pracownikowi z tytułu wykonywania pracy może mieć wiele składników. Mają one charakter obowiązkowy lub też przysługują fakultatywnie.

Jakie są obowiązki w przypadku likwidacji firmy jednoosobowej oraz spółki cywilnej

Jakie są obowiązki w przypadku likwidacji firmy (jednoosobowej) oraz spółki cywilnej w zakresie VAT od środków trwałych i zapasów materiałowych?

Jak nabyć nieruchomość pod działalność gospodarczą

Przedsiębiorca, kupując nieruchomość na wolnym rynku, musi nie tylko sprawdzić jej księgę wieczystą, przeznaczenie w planach zagospodarowania przestrzennego, ale także, czy właściciel nieruchomości nie ma zaległości podatkowych. Jeśli tego nie zrobi, może odpowiadać za jego zobowiązania finansowe. Przedsiębiorca nie ponosi takiego ryzyka, biorąc udział w przetargach organizowanych przez gminę, starostę - w imieniu Skarbu Państwa lub przez komornika.

REKLAMA