Jakie warunki trzeba spełnić, aby podjąć działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Najkorzystniejszym dla Pana rozwiązaniem byłoby podjęcie działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Może Pan zarejestrować się jako osoba samozatrudniona i jednocześnie zatrudniać pracowników. Gdyby chciał Pan prowadzić działalność ze wspólnikiem, to dobrym rozwiązaniem jest spółka zwykła.
UZASADNIENIE
REKLAMA
Pierwszą formalnością, jaką musi dopełnić każdy nowo przybyły do Wielkiej Brytanii obcokrajowiec, jest złożenie podania o nadanie Numeru Ubezpieczenia Społecznego czyli National Insurance Number. Taki obowiązek ma każda osoba fizyczna, która nie przyjeżdża do tego kraju w celach turystycznych, ale chce aktywnie uczestniczyć w życiu gospodarczym (zarówno jako pracownik, jak i przedsiębiorca).
Aby uzyskać National Insurance Number należy zwrócić się do brytyjskiego urzędu zatrudnienia, tzw. Jobcentre Plus, w celu bezpłatnego, telefonicznego umówienia się na osobistą rozmowę z urzędnikiem. Terminy są zawsze wyznaczane na konkretny dzień i godzinę. Rozmowa ma charakter wywiadu środowiskowego o stanie zdrowia, wykształceniu i sytuacji życiowej osoby, która stara się o nadanie National Insurance Number. Procedura trwa zazwyczaj około miesiąca i kończy się uzyskaniem Numeru Ubezpieczenia Społecznego.
WAŻNE!
W rozmowie z urzędnikiem Jobcentre Plus może uczestniczyć polski tłumacz, jeżeli osoba ubiegająca się o Numer Ubezpieczenia Społecznego wystąpi o to w trakcie rozmowy telefonicznej.
Jeżeli przyszły przedsiębiorca ma wyznaczone spotkanie z urzędnikiem w sprawie przyznania National Insurance Number, może rozpocząć procedurę rejestracji firmy. W Wielkiej Brytanii można wyróżnić 3 główne formy organizacyjne dla działalności gospodarczej:
- samozatrudnienie, tzw. self employment (lub tzw. sole trade),
- spółki przypominające organizacją i charakterem prawnym osobowe spółki prawa handlowego w Polsce, tzw. partnerships,
- spółki korporacyjne, przypominające organizacją i charakterem prawnym kapitałową spółkę prawa handlowego w Polsce, tzw. companies:
- spółka „limited” (Ltd), przypominająca organizacją i charakterem prawnym spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością,
- spółka „public limited” (PLC), przypominająca organizacją i charakterem prawnym spółkę akcyjną.
REKLAMA
Samozatrudnienie jest najbardziej rozpowszechnioną formą działalności, a zarazem najprostszą. Nie ma ustawowej definicji samozatrudnienia, nie ma też wprost określonej różnicy między osobami samozatrudniającymi się, czyli tzw. sole traders, a osobami zatrudnionymi, tzw. employees.
Samozatrudnienie zostało ostatecznie ukształtowane przez orzecznictwo sądów brytyjskich. Jest to działalność przeznaczona przede wszystkim do prowadzenia mniejszych przedsiębiorstw. Samozatrudniony nie ma osobowości prawnej, ale może zatrudniać pracowników na podstawie umowy o pracę. Jest to działalność na własny rachunek, a samozatrudniający się odpowiada własnym majątkiem za wszelkie powodzenia i niepowodzenia związane z działalnością. W orzecznictwie brytyjskim ukształtowała się także definicja osoby zatrudnionej. Jest nią osoba pracująca pod kontrolą i nadzorem innej osoby, która nie odpowiada za żadne powodzenia czy niepowodzenia firmy.
Samozatrudnienie jest najlepszą formą prowadzenia restauracji. Powodów jest kilka:
- założenie jest proste, trwa ok. 30 min.,
- może Pan zatrudniać pracowników na podstawie umowy o pracę,
- jest korzystne dla Pana ze względów podatkowych.
Działalność gospodarczą w formie samozatrudnienia należy zarejestrować w lokalnym oddziale brytyjskiego urzędu podatkowego, tzw. Her Majesty Revenue and Customs, w terminie 3 miesięcy od daty jej rozpoczęcia. Jeżeli przedsiębiorca nie złożył wcześniej wypełnionego formularza P86 (o wypełnianiu formularza P86 pisaliśmy w MP nr 16/2007), może to zrobić razem z rejestracją działalności.
WAŻNE!
Karą za niedotrzymanie 3-miesięcznego terminu rejestracji działalności jest grzywna w wysokości 100 funtów nakładana przez urzędy podatkowe.
Jeżeli miałby Pan wspólnika w Wielkiej Brytanii, który również jest zarejestrowany jako samozatrudniony, ma Pan możliwość prowadzenia działalności w formie spółki zwykłej, tzw. partnership. Nie podlega ona obowiązkowi oddzielnej rejestracji, wystarczy rejestracja każdego ze wspólników w Her Majesty Revenue and Customs. Partnership nie ma osobowości prawnej. W takim przypadku w formularzu służącym rejestracji samozatrudnienia należy dodatkowo podać nazwisko wspólnika oraz jego Numer Ubezpieczenia Społecznego.
W momencie dopełnienia tych wszystkich formalności Pańska restauracja stałaby się pełnoprawnym podmiotem gospodarczym w Wielkiej Brytanii.
Tomasz Dróżdż
specjalista w zakresie prawa pracy
Źródło: www.hmrc.gov.uk
REKLAMA
REKLAMA