REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby podjąć działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii

Tomasz Dróżdż
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem właścicielem restauracji w centrum Warszawy. Chciałbym otworzyć następny lokal w Manchesterze. Wymagałoby to ode mnie zatrudnienia tam kilku pracowników. Czy muszę zakładać odrębną działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii? Jakie są ewentualne formalności niezbędne do podjęcia takiej działalności?


RADA

REKLAMA

 


Najkorzystniejszym dla Pana rozwiązaniem byłoby podjęcie działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Może Pan zarejestrować się jako osoba samozatrudniona i jednocześnie zatrudniać pracowników. Gdyby chciał Pan prowadzić działalność ze wspólnikiem, to dobrym rozwiązaniem jest spółka zwykła.


UZASADNIENIE

REKLAMA


Pierwszą formalnością, jaką musi dopełnić każdy nowo przybyły do Wielkiej Brytanii obcokrajowiec, jest złożenie podania o nadanie Numeru Ubezpieczenia Społecznego czyli National Insurance Number. Taki obowiązek ma każda osoba fizyczna, która nie przyjeżdża do tego kraju w celach turystycznych, ale chce aktywnie uczestniczyć w życiu gospodarczym (zarówno jako pracownik, jak i przedsiębiorca).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Aby uzyskać National Insurance Number należy zwrócić się do brytyjskiego urzędu zatrudnienia, tzw. Jobcentre Plus, w celu bezpłatnego, telefonicznego umówienia się na osobistą rozmowę z urzędnikiem. Terminy są zawsze wyznaczane na konkretny dzień i godzinę. Rozmowa ma charakter wywiadu środowiskowego o stanie zdrowia, wykształceniu i sytuacji życiowej osoby, która stara się o nadanie National Insurance Number. Procedura trwa zazwyczaj około miesiąca i kończy się uzyskaniem Numeru Ubezpieczenia Społecznego.


WAŻNE!

W rozmowie z urzędnikiem Jobcentre Plus może uczestniczyć polski tłumacz, jeżeli osoba ubiegająca się o Numer Ubezpieczenia Społecznego wystąpi o to w trakcie rozmowy telefonicznej.


Jeżeli przyszły przedsiębiorca ma wyznaczone spotkanie z urzędnikiem w sprawie przyznania National Insurance Number, może rozpocząć procedurę rejestracji firmy. W Wielkiej Brytanii można wyróżnić 3 główne formy organizacyjne dla działalności gospodarczej:

- samozatrudnienie, tzw. self employment (lub tzw. sole trade),

- spółki przypominające organizacją i charakterem prawnym osobowe spółki prawa handlowego w Polsce, tzw. partnerships,

- spółki korporacyjne, przypominające organizacją i charakterem prawnym kapitałową spółkę prawa handlowego w Polsce, tzw. companies:

              - spółka „limited” (Ltd), przypominająca organizacją i charakterem prawnym spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością,

                - spółka „public limited” (PLC), przypominająca organizacją i charakterem prawnym spółkę akcyjną.

REKLAMA


Samozatrudnienie jest najbardziej rozpowszechnioną formą działalności, a zarazem najprostszą. Nie ma ustawowej definicji samozatrudnienia, nie ma też wprost określonej różnicy między osobami samozatrudniającymi się, czyli tzw. sole traders, a osobami zatrudnionymi, tzw. employees.


Samozatrudnienie zostało ostatecznie ukształtowane przez orzecznictwo sądów brytyjskich. Jest to działalność przeznaczona przede wszystkim do prowadzenia mniejszych przedsiębiorstw. Samozatrudniony nie ma osobowości prawnej, ale może zatrudniać pracowników na podstawie umowy o pracę. Jest to działalność na własny rachunek, a samozatrudniający się odpowiada własnym majątkiem za wszelkie powodzenia i niepowodzenia związane z działalnością. W orzecznictwie brytyjskim ukształtowała się także definicja osoby zatrudnionej. Jest nią osoba pracująca pod kontrolą i nadzorem innej osoby, która nie odpowiada za żadne powodzenia czy niepowodzenia firmy.


Samozatrudnienie jest najlepszą formą prowadzenia restauracji. Powodów jest kilka:

- założenie jest proste, trwa ok. 30 min.,

- może Pan zatrudniać pracowników na podstawie umowy o pracę,

- jest korzystne dla Pana ze względów podatkowych.


Działalność gospodarczą w formie samozatrudnienia należy zarejestrować w lokalnym oddziale brytyjskiego urzędu podatkowego, tzw. Her Majesty Revenue and Customs, w terminie 3 miesięcy od daty jej rozpoczęcia. Jeżeli przedsiębiorca nie złożył wcześniej wypełnionego formularza P86 (o wypełnianiu formularza P86 pisaliśmy w MP nr 16/2007), może to zrobić razem z rejestracją działalności.


WAŻNE!

Karą za niedotrzymanie 3-miesięcznego terminu rejestracji działalności jest grzywna w wysokości 100 funtów nakładana przez urzędy podatkowe.


Jeżeli miałby Pan wspólnika w Wielkiej Brytanii, który również jest zarejestrowany jako samozatrudniony, ma Pan możliwość prowadzenia działalności w formie spółki zwykłej, tzw. partnership. Nie podlega ona obowiązkowi oddzielnej rejestracji, wystarczy rejestracja każdego ze wspólników w Her Majesty Revenue and Customs. Partnership nie ma osobowości prawnej. W takim przypadku w formularzu służącym rejestracji samozatrudnienia należy dodatkowo podać nazwisko wspólnika oraz jego Numer Ubezpieczenia Społecznego.


W momencie dopełnienia tych wszystkich formalności Pańska restauracja stałaby się pełnoprawnym podmiotem gospodarczym w Wielkiej Brytanii.


Tomasz Dróżdż

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło: www.hmrc.gov.uk

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA