reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jakie warunki trzeba spełnić, aby podjąć działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii

Jakie warunki trzeba spełnić, aby podjąć działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii

Jestem właścicielem restauracji w centrum Warszawy. Chciałbym otworzyć następny lokal w Manchesterze. Wymagałoby to ode mnie zatrudnienia tam kilku pracowników. Czy muszę zakładać odrębną działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii? Jakie są ewentualne formalności niezbędne do podjęcia takiej działalności?


RADA

 


Najkorzystniejszym dla Pana rozwiązaniem byłoby podjęcie działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Może Pan zarejestrować się jako osoba samozatrudniona i jednocześnie zatrudniać pracowników. Gdyby chciał Pan prowadzić działalność ze wspólnikiem, to dobrym rozwiązaniem jest spółka zwykła.


UZASADNIENIE


Pierwszą formalnością, jaką musi dopełnić każdy nowo przybyły do Wielkiej Brytanii obcokrajowiec, jest złożenie podania o nadanie Numeru Ubezpieczenia Społecznego czyli National Insurance Number. Taki obowiązek ma każda osoba fizyczna, która nie przyjeżdża do tego kraju w celach turystycznych, ale chce aktywnie uczestniczyć w życiu gospodarczym (zarówno jako pracownik, jak i przedsiębiorca).


Aby uzyskać National Insurance Number należy zwrócić się do brytyjskiego urzędu zatrudnienia, tzw. Jobcentre Plus, w celu bezpłatnego, telefonicznego umówienia się na osobistą rozmowę z urzędnikiem. Terminy są zawsze wyznaczane na konkretny dzień i godzinę. Rozmowa ma charakter wywiadu środowiskowego o stanie zdrowia, wykształceniu i sytuacji życiowej osoby, która stara się o nadanie National Insurance Number. Procedura trwa zazwyczaj około miesiąca i kończy się uzyskaniem Numeru Ubezpieczenia Społecznego.


WAŻNE!

W rozmowie z urzędnikiem Jobcentre Plus może uczestniczyć polski tłumacz, jeżeli osoba ubiegająca się o Numer Ubezpieczenia Społecznego wystąpi o to w trakcie rozmowy telefonicznej.


Jeżeli przyszły przedsiębiorca ma wyznaczone spotkanie z urzędnikiem w sprawie przyznania National Insurance Number, może rozpocząć procedurę rejestracji firmy. W Wielkiej Brytanii można wyróżnić 3 główne formy organizacyjne dla działalności gospodarczej:

- samozatrudnienie, tzw. self employment (lub tzw. sole trade),

- spółki przypominające organizacją i charakterem prawnym osobowe spółki prawa handlowego w Polsce, tzw. partnerships,

- spółki korporacyjne, przypominające organizacją i charakterem prawnym kapitałową spółkę prawa handlowego w Polsce, tzw. companies:

              - spółka „limited” (Ltd), przypominająca organizacją i charakterem prawnym spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością,

                - spółka „public limited” (PLC), przypominająca organizacją i charakterem prawnym spółkę akcyjną.


Samozatrudnienie jest najbardziej rozpowszechnioną formą działalności, a zarazem najprostszą. Nie ma ustawowej definicji samozatrudnienia, nie ma też wprost określonej różnicy między osobami samozatrudniającymi się, czyli tzw. sole traders, a osobami zatrudnionymi, tzw. employees.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama