| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Dotacje dla firm: pieniądze dopiero w przyszłym roku

Dotacje dla firm: pieniądze dopiero w przyszłym roku

Pierwsze konkursy na dotacje dla firm ze środków UE mogą ruszyć w listopadzie. Najpierw będą do dyspozycji środki z programów krajowych, na pieniądze od samorządów trzeba będzie poczekać. Jeśli wybory odbędą się w październiku, start konkursów może się przesunąć na początek 2008 roku.


Zainteresowanie przedsiębiorców funduszami unijnymi jest olbrzymie, ale na nim na razie się kończy - przyznaje w rozmowie z GP Przemysław Sulich, prezes małopolskiej firmy A1 Europe, która pomaga przedsiębiorcom zdobywać unijne fundusze. Podkreśla, że taki stan zawieszenia będzie trwał dopóki nie pojawią się konkretne informacje o momencie uruchomienia środków pomocowych z Unii Europejskiej.

 


- Firmy wiedzą, że do wzięcia będzie bardzo duża pula pieniędzy, ale na razie wstrzymują się z jakimikolwiek działaniami, bo wszyscy czekamy na sygnał do startu z Warszawy - mówi Przemysław Sulich.


Na moment uruchomienia funduszy unijnych przyjdzie przedsiębiorcom jeszcze trochę poczekać. Wszystko zależy od tego, na co chcą uzyskać dofinansowanie i jaka jest planowana wielkość inwestycji. Dodatkowo znaczenie będzie miało także to, gdzie zlokalizowana jest firma.


- W zależności od tych czynników przedsiębiorcy będą mogli rozpocząć składanie swoich projektów w konkursach już w listopadzie lub nawet czekać ze składaniem wniosków do połowy przyszłego roku. Jedno jest pewne. Firmy wcześniej uzyskają dostęp do środków unijnych, które będą rozdysponowane na szczeblu centralnym - uważa Marzena Chmielewska, dyrektor departamentu funduszy strukturalnych w PKPP Lewiatan.


W latach 2007-2013 przedsiębiorcy będą mogli uzyskać wsparcie finansowe do inwestycji z dwóch źródeł. W przypadku projektów dużych (o wartości ponad 2 mln euro) i mających charakter innowacyjny powinni aplikować do ogólnokrajowego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Obecnie jest on negocjowany z Komisją Europejską. Jeszcze dwa miesiące temu wydawało się, że przyjęcie tego najważniejszego z punktu widzenia firm programu nastąpi we wrześniu, lecz ten termin przesuwa się obecnie na październik.


Jednak zakończenie rozmów z Brukselą nie oznacza automatycznego rozpisania konkursów. Resort rozwoju regionalnego powinien zakończyć pracę nad rozporządzeniem o udzielaniu pomocy publicznej w ramach PO IG (zakończyły się konsultacje międzyresortowe tego dokumentu), powołać komitet monitorujący, który zatwierdzi wszystkie niezbędne procedury konkursowe.


- Można spodziewać się, że wszystko będzie gotowe w połowie listopada i to wówczas można spodziewać się rozpisywania pierwszych konkursów - mówi Marzena Chmielewska.


Na ten termin wpływ może mieć obecna sytuacja polityczna i widmo wcześniejszych wyborów parlamentarnych i zmiany rządu. Jeśli wybory odbędą się w październiku, to może nastąpić paraliż decyzyjny, który odsunie start konkursów nawet na początek przyszłego roku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kopciowska

Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK