reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Szybka amortyzacja pozwala inwestować

Szybka amortyzacja pozwala inwestować

Rozpoczynający działalność gospodarczą oraz mali podatnicy mogą wliczyć w koszty inwestycje do 199 tys. zł. Dzięki takim wydatkom można nawet w ogóle nie płacić podatku.


Prawo do amortyzacji na preferencyjnych zasadach ma mały podatnik oraz podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą zarówno wtedy, gdy zakup środków trwałych sfinansuje z przychodów firmy, jak i ze środków cudzych, np. z kredytu bankowego, prywatnej pożyczki czy np. w ramach umowy leasingowej. Jest to kwestia niezwykle ważna, dla planowania i prowadzenia biznesu, także w dłuższym okresie.


Zainwestowanie cudzego kapitału, z możliwością wliczenia w koszty od razu tyle, ile wynosi wartość początkowa środków trwałych, gdy podatnik ma prawo do amortyzacji ekspresowej, w praktyce będzie bardzo często prowadzić do sytuacji, w której podatnik nie tylko nie będzie musiał płacić w trakcie roku zaliczek na podatek, a po roku podatku, ale w konsekwencji do zamknięcia przez niego roku stratą. Taki stan, na szczęście, nie będzie oznaczał utraty prawa do odliczenia na zasadach amortyzacji ekspresowej, ponieważ wśród warunków, jakie trzeba spełnić dla skorzystania z tego przywileju, nie ma obowiązku uzyskania w danym roku dochodu z działalności.


Oznacza to, że podatnik, który inwestycję sfinansuje z cudzych środków i poniesie stratę na działalności, będzie mógł pomniejszyć dochód dwóch kolejnych lat podatkowych (w ciągu maksymalnie pięciu kolejnych lat) o 50 proc. straty.


Nie mając własnych środków i decydując się na inwestowanie z kredytu lub pożyczki, dzięki prawu do ekspresowej amortyzacji - czyli praktycznie obciążenia przychodów od razu całym wydatkiem - można tak zaplanować finansowanie, by należności, które trzeba by płacić w formie zaliczek na podatek, były równe albo nawet i nieco mniejsze niż raty kredytu czy spłaty pożyczki. Co prawda, wówczas bieżące wpływy na czysto z prowadzonego biznesu będą takie same albo tylko nieco wyższe, niż bez inwestowania, ale po spłaceniu kredytu lub pożyczki będziemy mieli majątek firmowy o znacznej wartości.


Z zasad regulujących ekspresową amortyzację wynika również, że wliczyć można w koszty roku, w którym podatnik rozpoczyna po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej albo spełnia warunki małego podatnika, środki trwałe, które zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Przy czym ani ten nowy przepis, ani żaden inny nie ograniczenia listy powodów ani sposobów, w jaki środki te zostały do ewidencji wprowadzone. Wynika z tego, że amortyzacją ekspresową objęte są zarówno środki trwałe, które zostały nabyte i jako takie wprowadzone do ewidencji środków trwałych (i to zarówno nabyte jako nowe środki trwałe, jak i używane środki trwałe), jak i takie, które do ewidencji środków trwałych podatnik mógł wpisać z każdej innej okazji, uregulowanej w art. 22a-22o ustawy o PIT.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama