| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jakie udogodnienia dla upoważnionego podmiotu gospodarczego

Jakie udogodnienia dla upoważnionego podmiotu gospodarczego

Według przepisów wprowadzonych do Wspólnotowego Kodeksu Celnego, podmiot, który posiada status upoważnionego podmiotu gospodarczego, będzie mógł korzystać z różnych udogodnień. Na czym one będą polegały?


Podmiot posiadający status upoważnionego podmiotu gospodarczego (UPG) będzie mógł korzystać z korzyści wynikających z:

- pewnych uproszczeń celnych, np. będzie uprawniony do dokonywania scentralizowanej odprawy celnej oraz nie będzie zobowiązany do składania gwarancji celnej;

- ułatwień w zakresie kontroli celnej dotyczących bezpieczeństwa i ochrony towarów, np. jego towarom będzie przypisywane niższe ryzyko celne niż zwykłym importerom, przez co nie będą podlegały każdorazowo kontroli celnej.


Rodzaj certyfikatu będzie określał, czy UPG może korzystać z uproszczeń celnych i/lub ułatwień w zakresie bezpieczeństwa. Rodzaj certyfikatu będzie wiązał się również z koniecznością spełnienia jednych i ewentualnym zwolnieniem z obowiązku spełnienia innych warunków i wymogów. Oto przykłady. Upoważniony podmiot gospodarczy posiadający certyfikat UPG - Uproszczenia celne, będzie mógł uniknąć stosowania tych samych ogólnych środków administracyjnych w każdym państwie członkowskim, mających na celu ocenę spełnienia minimalnych wspólnych kryteriów wymaganych dla uzyskania procedur uproszczonych. Zaletą posiadania wymienionego statusu UPG będzie to, że w przypadku wystąpienia o (kolejne) uproszczenie celne sprawdzane będą tylko pewne (szczegółowe) kryteria związane z konkretnym uproszczeniem.


Podmiot gospodarczy posiadający certyfikat UPG - Bezpieczeństwo, będzie musiał spełniać szczegółowe wymogi w zakresie bezpieczeństwa jak wspomniano wyżej, ale za to będzie mógł się zakwalifikować do wyjątkowego skrócenia terminów składania deklaracji wstępnych (tj. prenotyfikacji o przybyciu towarów) oraz innych ułatwień w zakresie przepisów celnych zapewniających bezpieczeństwo łańcucha dostaw. Z kolei upoważniony podmiot gospodarczy posiadający certyfikat UPG - Bezpieczeństwo i uproszczenia celne będzie mógł korzystać ze wszystkich wyżej opisanych ułatwień kontroli celnej w zakresie procedur uproszczonych, bezpieczeństwa i ochrony. Główne korzyści obejmują nie tylko niższą kategorię ryzyka celnego i zwolnienie z każdorazowego badania towarów (uproszczenia celne), ale także uznanie za bezpiecznego partnera dla instytucji rządowych i partnerów handlowych w ramach międzynarodowego łańcucha dostaw.


HUBERT JĄDRZYK

partner, PricewaterhouseCoopers


Not. KT

 
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK