reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jakie udogodnienia dla upoważnionego podmiotu gospodarczego

Jakie udogodnienia dla upoważnionego podmiotu gospodarczego

Według przepisów wprowadzonych do Wspólnotowego Kodeksu Celnego, podmiot, który posiada status upoważnionego podmiotu gospodarczego, będzie mógł korzystać z różnych udogodnień. Na czym one będą polegały?


Podmiot posiadający status upoważnionego podmiotu gospodarczego (UPG) będzie mógł korzystać z korzyści wynikających z:

- pewnych uproszczeń celnych, np. będzie uprawniony do dokonywania scentralizowanej odprawy celnej oraz nie będzie zobowiązany do składania gwarancji celnej;

- ułatwień w zakresie kontroli celnej dotyczących bezpieczeństwa i ochrony towarów, np. jego towarom będzie przypisywane niższe ryzyko celne niż zwykłym importerom, przez co nie będą podlegały każdorazowo kontroli celnej.


Rodzaj certyfikatu będzie określał, czy UPG może korzystać z uproszczeń celnych i/lub ułatwień w zakresie bezpieczeństwa. Rodzaj certyfikatu będzie wiązał się również z koniecznością spełnienia jednych i ewentualnym zwolnieniem z obowiązku spełnienia innych warunków i wymogów. Oto przykłady. Upoważniony podmiot gospodarczy posiadający certyfikat UPG - Uproszczenia celne, będzie mógł uniknąć stosowania tych samych ogólnych środków administracyjnych w każdym państwie członkowskim, mających na celu ocenę spełnienia minimalnych wspólnych kryteriów wymaganych dla uzyskania procedur uproszczonych. Zaletą posiadania wymienionego statusu UPG będzie to, że w przypadku wystąpienia o (kolejne) uproszczenie celne sprawdzane będą tylko pewne (szczegółowe) kryteria związane z konkretnym uproszczeniem.


Podmiot gospodarczy posiadający certyfikat UPG - Bezpieczeństwo, będzie musiał spełniać szczegółowe wymogi w zakresie bezpieczeństwa jak wspomniano wyżej, ale za to będzie mógł się zakwalifikować do wyjątkowego skrócenia terminów składania deklaracji wstępnych (tj. prenotyfikacji o przybyciu towarów) oraz innych ułatwień w zakresie przepisów celnych zapewniających bezpieczeństwo łańcucha dostaw. Z kolei upoważniony podmiot gospodarczy posiadający certyfikat UPG - Bezpieczeństwo i uproszczenia celne będzie mógł korzystać ze wszystkich wyżej opisanych ułatwień kontroli celnej w zakresie procedur uproszczonych, bezpieczeństwa i ochrony. Główne korzyści obejmują nie tylko niższą kategorię ryzyka celnego i zwolnienie z każdorazowego badania towarów (uproszczenia celne), ale także uznanie za bezpiecznego partnera dla instytucji rządowych i partnerów handlowych w ramach międzynarodowego łańcucha dostaw.


HUBERT JĄDRZYK

partner, PricewaterhouseCoopers


Not. KT

 
 
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Tomaszewska

doradca podatkowy, ekspert z zakresu prawa pracy, wynagrodzeń, ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama