Leasing może pomóc w sfinansowaniu projektów unijnych
REKLAMA
REKLAMA
Należy w związku z tym zwrócić szczególną uwagę na możliwość finansowania projektu przy pomocy leasingu, gdyż wydatki z tytułu spłaty rat leasingowych stanowią koszt kwalifikujący się do wsparcia. I tak, np. w przypadku pomocy regionalnej na realizację nowych, innowacyjnych inwestycji, dofinansowaniu podlega część kapitałowa rat leasingowych (z katalogu kosztów kwalifikowanych wyłączone są koszty dodatkowe, takie jak np. marża leasingodawcy). Oznacza to, że suma kosztów kwalifikowanych z tego tytułu nie może przekroczyć wartości początkowej leasingowanego aktywa.
REKLAMA
REKLAMA
W odniesieniu do gruntów, budynków i budowli dofinansowywanych w ramach pomocy regionalnej wymagane jest, aby umowa leasingu trwała co najmniej pięć lat od dnia zakończenia inwestycji (trzy lata dla małych i średnich przedsiębiorstw). W przypadku innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, umowa leasingu powinna zakończyć się przeniesieniem własności leasingowanych aktywów na leasingobiorcę. Trzeba również pamiętać, iż dofinansowaniem mogą zostać objęte wyłącznie raty leasingowe, które zostały faktycznie zapłacone przed zakończeniem projektu.
Zatem w sytuacji, gdy okres trwania umowy leasingu wykracza poza okres realizacji inwestycji, raty leasingowe pozostające do zapłaty po wdrożeniu inwestycji zostaną wyłączone z refundacji. W tym przypadku należałoby skonstruować umowę leasingową w taki sposób, aby zmaksymalizować wartość rat przypadających do zapłaty w terminie realizacji projektu. Rozwiązanie polegające jedynie na przedłużeniu projektu oznaczałoby bowiem, iż na przedsiębiorcy dłużej ciążyć będą obowiązki wynikające z faktu skorzystania z pomocy (np. obowiązek zachowania tzw. trwałości projektu obejmującej zakaz dokonywania zmian w projekcie i nakaz prowadzenia wspartej działalności przez okres co najmniej pięciu lat od dnia zakończenia realizacji projektu (trzy lata dla małych i średnich przedsiębiorstw).
Warto jeszcze zauważyć, iż zagwarantowanie zewnętrznego finansowania projektu (w tym np. w drodze leasingu) może zwiększyć szanse uzyskania dotacji, bowiem w przypadku szeregu instrumentów pomocowych dołączenie promesy leasingowej do wniosku o dotację zwalnia wniosek z oceny ekonomiczno-finansowej, a ponadto ułatwia też niekiedy zdobycie punktów w trakcie oceny merytorycznej.
SZYMON ŻÓŁCIŃSKI
starszy konsultat, Accreo Taxand
REKLAMA
REKLAMA