REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowy standard dla spółek

Komitet Standardów Rachunkowości przygotował regulacje dotyczące umów leasingu. Nowy standard będzie wyjaśniał zasady ewidencji w księgach rachunkowych firm. Po przeprowadzeniu konsultacji i zaakceptowaniu przez komitet będzie stosowany przez spółki.

Kłopoty z e-fakturami

Pomimo istnienia już pewnej praktyki w posługiwaniu się fakturami elektronicznymi, wystawianie przez podatników tych dokumentów nadal stwarza pewne wątpliwości, utrudniając szersze wprowadzenie tego sposobu fakturowania.

ZPChr muszą płacić za dozór

Zakłady pracy chronionej i zakłady aktywności zawodowej nie są zwolnione z opłat za dozór techniczny.

Euro po 1,4 dol. niepokoi europejskich eksporterów

Kurs euro po raz pierwszy przekroczył psychologicznie istotny poziom 1,4 dol., powodując nasilenie obaw o eksport ze strefy euro.

REKLAMA

Dokumentacja finansowa pod nadzorem

Przedsiębiorstwa publiczne będą musiały informować nadzorujące je instytucje o szczegółach wykorzystania pomocy publicznej oraz powiązaniach organizacyjnych i finansowych.

Nie trzeba mieć potwierdzenia, aby zmniejszyć podatek

Potwierdzenie odbioru faktury korygującej nie jest konieczne, aby pomniejszyć obrót i podstawę opodatkowania, a więc i podatek należny.

Hossę na rynku ofert publicznych mamy za sobą

Ostatnie wydarzenia na rynku pierwotnym zdają się jednoznacznie świadczyć o tym, że szaleństwo zakupów akcji z nowych emisji się skończyło. Dla mnie to kolejny sygnał, że hossę mamy za sobą.

Wydatki na ulepszenie trzeba amortyzować

Istotną cechą większości składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej dłużej niż rok jest ich podatność na awarie oraz starzenie się. Wydatki na naprawy, modernizację lub ulepszenie nie zawsze jednak mogą być od razu zaliczane w koszty.

REKLAMA

Pełnomocnik spółki z o.o. w organizacji

Zakładamy wraz ze wspólnikami spółkę z o.o. Po podpisaniu umowy spółki prowadzenie spraw zostało powierzone pełnomocnikowi, który bez zgody pozostałych wspólników zakupił pojazdy na sumę wyższą niż to wynikało z umocowania. W związku z tym w momencie zarejestrowania spółka będzie posiadać dług. Moje pytanie brzmi: czy pełnomocnictwo w spółce w organizacji jest ograniczone umową, czy też jest ogólne? Czy decyzję pełnomocnika da się podważyć i uznać umowę za nieważną?

Przedsiębiorca musi aktualizować wpisy do ewidencji i rejestrów

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, zmieniając jej zakres, musi zaktualizować wpisy w rejestrach. Niekiedy także powinna uzyskać koncesję, pozwolenie lub licencję.

Czy oddział firmy może być samodzielnym pracodawcą

Nierzadko zdarza się, że przedsiębiorca decyduje się na otwarcie oddziału swojej firmy poza jej siedzibą. Jakie warunki muszą być spełnione, aby stał się on odrębnym pracodawcą, czyli żeby mógł zatrudniać i zwalniać pracowników?

Korzyść z polisy grupowej

Nawet osoby zaangażowane w firmę rodzinną czy małą spółkę cywilną mogą wykupić wspólną polisę. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzą na składkach.

Tylko wiarygodny projekt przekona bank

Planowanie i przewidywanie to umiejętności, które musi posiadać menedżer, któremu zależy, aby jego firma odnosiła sukcesy na rynku. Dotyczy to także projektów realizowanych z udziałem wsparcia unijnego.

Jak unikać pułapek w umowach leasingu

W ostatnich latach leasing stał się źródłem finansowania środków trwałych nabywanych przez firmy równie ważnym co kredyt.

Firmy obawiają się bezpodstawnych pozwów wnoszonych przez konsumentów

Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym może zaszkodzić przedsiębiorcom. Ich niepokój wzbudza brak jednoznacznej definicji nieuczciwej praktyki rynkowej. Obawiają się też bezpodstawnego pozywania firm przez konsumentów.

Surowsze kary za łamanie zasad bhp

Rada Ministrów zobowiązała się do wdrożenia unijnych dyrektyw dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Inspekcje Pracy i Sanitarna będą częściej kontrolować i surowiej karać firmy niezapobiegające zagrożeniu życia pracowników. Unia Europejska chce, aby wszystkie kraje Wspólnoty zmniejszyły liczbę wypadków przy pracy o 25 proc.

Zmieniono rozliczenia

Obowiązuje już zmienione rozporządzenie ministra finansów w sprawie struktury logicznej deklaracji i podań, sposobu ich przesyłania oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którym powinny być opatrzone.

Inwestorzy czekają na nowe przepisy regulujące zasady krótkiej sprzedaży

Aktywni inwestorzy stosujący strategię krótkiej sprzedaży mogliby kilkanaście procent zwiększyć płynność na giełdzie. Na przeszkodzie stoi brak nowej ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, której projekt utknął w Sejmie.

Za obciążenia sprawozdawcze zapłacą przedsiębiorcy

Komisja Europejska oszacowała wstępnie koszt wykonywania obowiązków informacyjnych przez przedsiębiorców w Polsce na około 10 miliardów dolarów, co odpowiada 4,4 proc. PKB

Nie ma odpowiedzialności za zobowiązania

Niedopuszczalne jest przeniesienie na członka zarządu spółki odpowiedzialności za niezapłacone w terminie dodatkowe zobowiązanie podatkowe - orzekł WSA w Gdańsku.

Wydatki do rozliczenia

Wydatków na ubezpieczenia opłacone za 2008 rok nie można uwzględnić w kosztach tego roku.

Czy możliwe jest pozyskanie dotacji na realizowaną inwestycję

Moja firma ubiegała się w tym roku o dotacje z Poddziałania 2.2.1. w SPO WKP. Niestety nasz projekt uzyskał zbyt małą liczbę punktów, by dostać dofinansowanie. Mimo to rozpoczęliśmy już realizację inwestycji. Czy istnieje możliwość, by uzyskać na nią dotacje z funduszy unijnych, które są na lata 2007-2013? Jeśli tak, to do kogo mamy się zgłosić. Realizujemy przedsięwzięcie za 30 mln zł.

Trzeba zgłosić adres wykonywania działalności

Przedsiębiorca, który zechce wykorzystywać cały dom lub nawet tylko jego część na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, musi upublicznić ten fakt już w momencie rejestrowania działalności gospodarczej, o ile będzie to siedziba firmy.

Prawa kontrolowanego podatnika

Zaskoczony kontrolą podatnik często rezygnuje z uczestniczenia w niej. Pozbawia się w ten sposób możliwości obrony. Ustanowiony przez niego reprezentant nie zadba o jego interesy tak jak on sam.

Udostępnianie akt osobowych pracownika

Pracodawca ma obowiązek udostępniania akt osobowych pracownikowi, którego one dotyczą. Ich treść musi ujawnić również sądom, inspektorom PIP, społecznym inspektorom pracy, pracownikom urzędów pracy, pracownikom ZUS.

Małej firmie najłatwiej uzyskać kredyt celowy

Każdy liczący się na rynku bank ma bogatą ofertę kredytowania przedsiębiorstw. Na dodatek usystematyzowaną według wielkości firm, jak i ich potrzeb pożyczkowych. W tej drugiej kwestii zazwyczaj oferta podzielona jest na kredyty inwestycyjne służące finansowaniu wzrostu firmy, głównie zakupowi nowych składników majątku, oraz obrotowe przeznaczone na bieżące wydatki, od zakupu surowców po wydatki na opłacenie pracowników.

Prezydent podpisał ustawę o zakazie handlu w święta

Prezydent RP podpisał ustawę wprowadzającą zakaz pracy w placówkach handlowych w 12 dni świątecznych w roku - poinformowało w czwartek PAP biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

Menedżer dla rodzinnej firmy

Firmy rodzinne muszą zacząć zatrudniać doświadczoną kadrę zarządzającą spoza rodziny. Samodzielność kadry zarządzającej musi iść w parze z nadzorem właścicielskim.

Spółka może nie zwrócić pożyczki

Wspólnik nie odzyska pieniędzy pożyczonych spółce, jeśli spłata narusza minimalną wysokość kapitału zakładowego spółki. Będzie musiał zwrócić pieniądze, jeśli spółka spłaci pożyczkę na sześć miesięcy przed upadłością.

6-proc. wzrost PKB w III kwartale niezagrożony

Mimo że produkcja przemysłowa w sierpniu rosła wolniej niż prognozowali ekonomiści, liczą oni na utrzymanie się 6-proc. dynamiki PKB w III kwartale.

Potrzebna jest niezależna ocena ekspertów

Sejmowa Komisja Infrastruktury zawiesiła prace nad tzw. specustawą budowlaną. Posłowie czekają na opinie organizacji samorządowych i ekologicznych.

Bankrutująca firma nie musi wypłacać odprawy

Syndyk nie wypłaci odprawy emerytalnej pracownikowi zwolnionemu z powodu upadłości zakładu pracy.

Przewoźnicy będą częściej kontrolowani

W przyszłym roku będzie dwa razy więcej kontroli na drogach i w firmach transportowych . Protokoły pokontrolne trzeba będzie przechowywać przez rok.

Przedsiębiorcy mogą współpracować ze sobą w ramach zlecenia

Umowa zlecenia nie jest zarezerwowana tylko dla relacji poza obrotem gospodarczym.

Pracy w nadgodzinach nie można planować

Pracodawca nie może stale zlecać pracownikom pracy w godzinach nadliczbowych. Stanowi to naruszenie przepisów o czasie pracy, naraża go na odpowiedzialność za wykroczenie i karę grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł.

Za agresywne praktyki rynkowe grozi grzywna

Konsumenci będą mogli występować z indywidualnym roszczeniem przeciwko przedsiębiorcom z tytułu nieuczciwych praktyk rynkowych. I to przedsiębiorca będzie musiał udowodnić przed sądem, że nie wprowadził konsumenta w błąd.

Czy wydatki na podróż udziałowców spółki stanowią koszt

Czy pobyt w hotelu oraz usługi gastronomiczne udziałowców spółki z o.o., niebędących jej pracownikami, w związku z rozmowami handlowymi w obcej firmie stanowią koszt podatkowy?

Dotacje na badania, a później na ich komercyjne wdrażanie

Wydatki na wdrożenie nowoczesnych technologii oraz na badania naukowe przekładają się na podniesienie poziomu innowacyjności przedsiębiorstw. Takie działania chętnie finansuje Unia Europejska.

Jak wykorzystać pozasądowe sposoby do rozstrzygania sporów

Kontrahenci mogą zawrzeć klauzulę w kontrakcie, że ewentualny spór między nimi rozstrzygnie sąd polubowny (arbitrażowy), a nie sąd powszechny. Postępowanie arbitrażowe jest mniej sformalizowane, z reguły więc trwa krócej. Każda ze stron może też wskazać arbitra, który jej zdaniem posiada odpowiednie kompetencje do rozstrzygnięcia sprawy.

Giełda nie jest tylko dla wielkich spółek

Małe spółki niepotrzebnie obawiają się pozyskiwania kapitału na giełdzie. Oferta publiczna może im pomóc w dalszym rozwoju. Przedsiębiorcy mają do wyboru dwa rynki Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: regulowany i nowy - NewConnect.

Kopię odwołania wystarczy przesłać pocztą

Niejednoznaczność przepisu o przekazywaniu przez wykonawcę kopii odwołania zamawiającemu powoduje rozbieżne orzecznictwo sądów i arbitrów. Tracą na tym przedsiębiorcy.

Sieć demontażu aut nie musi pokrywać całego kraju

Wystarczy, że producent lub importer samochodów zapewni sieć demontażu starych samochodów pokrywającą 95 proc. kraju, żeby nie uiszczać opłat recyklingowych.

Trzeba zainstalować kasę rejestrującą

Podmiot, który zaprzestał działalności, a następnie podejmuje ją na nowo, nie ma prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej.

Jest zgoda na 37 mld zł dla polskich firm

Polska zakończyła negocjacje z Komisją Europejską o wykorzystaniu blisko 37 mld zł przeznaczonych na wsparcie dla firm w latach 2007-2013.

Przemysł samochodowy napędzał produkcję w sierpniu

40-proc. wzrost produkcji samochodów sprawił, że ekonomiści oczekują ponad 10-proc. zwyżki produkcji przemysłowej.

Certyfikaty pomogą ocenić koszty eksploatacji

Wszystkie budynki wprowadzone do obrotu będą musiały posiadać certyfikaty zużycia energii, które sporządzać będą absolwenci wyższych uczelni. Koszty ich sporządzenia poniosą właściciele.

Kiedy przedsiębiorca traci prawo do preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Od 15 września 2005 r. korzystam z preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Kiedy utracę prawo do tej ulgowej podstawy? Niektórzy twierdzą, że 15 września 2007 r., a inni, że 1 października br. Jakie formalności muszę załatwić w związku z tym w ZUS?

Nie zawsze biegły rewident zbada wkłady niepieniężne

Jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki akcyjnej mają być aktywa, których wartość była stosunkowo niedawno wyceniona i pozostaje aktualna, to nakładanie obowiązku przeprowadzania powtórnej ich wyceny jest nieracjonalne.

Banki gwarantują bezpieczeństwo systemu wykorzystania środków unijnych

Kredytowanie i szeroko pojęte doradztwo to najistotniejsze zadania banków we współpracy z przedsiębiorcami w procesie pozyskiwania funduszy strukturalnych.

Podpis elektroniczny pozwala zaoszczędzić czas

Żeby podpisać dokumenty albo złożyć podanie w urzędzie, nie trzeba jechać na drugi koniec miasta. Można to zrobić przesyłając e-mail z własnego domu. Podpis elektroniczny daje gwarancję nienaruszalności przesyłanych dokumentów. Wiadomość z przesłanym dokumentem może odczytać tylko osoba, do której jest ona skierowana.

REKLAMA