reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Producenci energii mogą wnioskować o zwrot akcyzy

Producenci energii mogą wnioskować o zwrot akcyzy

Producenci energii elektrycznej, którzy nienależnie zapłacili akcyzę, mogą wnioskować o stwierdzenie nadpłaty podatku. To efekt niezgodności polskich przepisów z prawem UE.


Podatek akcyzowy nie jest należny od producentów energii elektrycznej. Dyrektywę energetyczną należy w tym względzie stosować bezpośrednio - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. Dzięki takiemu wyrokowi producenci energii mają duże szanse na odzyskanie nadpłat podatku.


W rozpatrywanej sprawie skarżąca spółka zapłaciła sprzedając elektrowni wytworzoną przez siebie energię elektryczną podatek akcyzowy na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3, art. 6 ust. 5 i art. 11 ust. 1 ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 z późn. zm.).


Natomiast zgodnie z przepisami wspólnotowymi obowiązek podatkowy w akcyzie nie powstanie tak długo, jak energia elektryczna nie zostanie dostarczana odbiorcom finalnym. Energia i gaz ziemny podlegają podatkom, które stają się wymagalne w momencie dostawy przez dystrybutora.


Polska mogła stosować okres przejściowy do 1 stycznia 2006 r. w celu dostosowania systemu opodatkowania energii do ram wspólnotowych. Niestety do dziś przepisy ustawy akcyzowej w tym zakresie nie zostały zmienione i podatek od energii nadal jest pobierany od producentów zamiast od dystrybutorów.


W związku z tym WSA w Lublinie uznał, że dyrektywa energetyczna obowiązuje bezpośrednio od 1 stycznia 2006 r. To z kolei oznacza, że producenci energii mogą nie płacić podatku akcyzowego, gdyż obowiązek zapłaty podatku akcyzowego powstaje z chwilą dostawy energii elektrycznej do odbiorcy końcowego (konsumenta), a nie z chwilą wydania energii elektrycznej. Co wyrok WSA oznacza dla podatników?


Według Hanny Filipczyk, menedżera w Accreo Taxand, stanowisko zajęte przez WSA zasługuje na aprobatę. Uzasadnienie nie pozostawia wątpliwości, że przepis dyrektywy energetycznej można stosować bezpośrednio - od 1 stycznia 2006 r. podatek akcyzowy od energii powinien być nakładany dopiero w momencie dostawy energii do odbiorcy finalnego.


- Akcyza jest należna od producenta tylko w przypadku, gdy dostarcza on energię bezpośrednio konsumentowi (lub produkuje ją na własne potrzeby). Choć wyrok jest nieprawomocny (i zapewne zostanie zaskarżony przez dyrektora izby celnej do NSA), stanowi dla podatników ważny argument w sporach z fiskusem - argumentowała Hanna Filipczyk.


Dodała, że producenci energii elektrycznej, którzy nienależnie zapłacili akcyzę, powinni rozważyć wystąpienie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.


- Skarb Państwa może ponieść srogie konsekwencje za prawie dwuletnią zwłokę w implementacji dyrektywy - podsumowała ekspert z Accreo Taxand.


Wyrok WSA w Lublinie z 2 października 2007 r. (sygn. akt I SA/Lu 522/07)


Ważne!

Od 1 stycznia 2006 r. ma w Polsce skutek bezpośredni dyrektywa w zakresie opodatkowania akcyzą energii elektrycznej


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama