REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przepisy o zamówieniach publicznych blokują inwestycje partnerskie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Brak formularzy ogłoszeń uniemożliwia realizację inwestycji samorządów z przedsiębiorcami w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.


REKLAMA

Bariery formalnoprawne blokują wspólne inwestycje samorządów i przedsiębiorców na podstawie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) z 2005 roku (Dz.U. nr 21, poz. 1420). Przekonało się o tym wielkopolskie miasto powiatowe Wągrowiec, które jako pierwsze w Polsce próbowało przeprowadzić partnerski projekt na budowę Centrum Rekreacji Wodnej na podstawie ustawy o PPP.


Samorządowe projekty

REKLAMA


- Prace nad naszą inwestycją zatrzymały się na etapie ogłoszenia przetargu w oparciu o ustawę Prawo zamówień publicznych, ze względu na brak możliwości ogłoszenia o nim. Otrzymaliśmy wyjaśnienie z departamentu prawnego Urzędu Zamówień Publicznych z 30 sierpnia 2007 r., które brzmi tak: „...w opinii UZP w obecnym stanie prawnym nie ma możliwości wypełnienia zobowiązania o publikacji ogłoszenia zawartego w art. 13 ustawy o PPP. Konieczne jest zatem podjęcie inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do usunięcia istniejącej nieścisłości - wyjaśnia Grzegorz Kamiński, wiceburmistrz miasta Wągrowca.


- Przygotowaliśmy obowiązkowe wymagane prawem analizy, w tym bardzo ważne analizy ryzyk oraz analizy prawne przedsięwzięcia, które pozwalają ustalić, który z wariantów realizacji przedsięwzięcia jest najkorzystniejszy dla interesu publicznego. Aby zwiększyć szanse powodzenia inwestycji, zaproponowaliśmy miastu promocję przedsięwzięcia wśród przedsiębiorców, w formie organizacji specjalnego forum dla inwestorów. W sumie na przygotowania poświęciliśmy prawie rok - mówi Agata Kozłowska, dyrektor firmy Investment Support, która doradzała przy projekcie w Wągrowcu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Sankcja nieważności umowy


Po przeprowadzeniu czasochłonnych procedur przygotowawczych Wągrowiec rozpoczął poszukiwania partnera prywatnego. Zgodnie z przepisami procedurę naboru należy przeprowadzić, stosując odpowiednio prawo zamówień publicznych. Z art. 13 ustawy o PPP wynika, że należy informacje o planowanym projekcie PPP zamieścić w Biuletynie Zamówień Publicznych oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.


- Staraliśmy się dostosować istniejące wzory ogłoszeń do projektu PPP, ale okazało się to nie możliwe. Żaden wzór nie pasował. Tymczasem publikacja ogłoszenia jest bardzo ważna, bo ustawa o PPP przewiduje sankcje nieważności z mocy prawa umowy o PPP w razie nieogłoszenia informacji o przedsięwzięciu PPP w BZP i BIP - wyjaśnia Agata Kozłowska i dodaje, że podobnie surowa sankcja grozi za brak analiz przedwstępnych.


Spory urzędników

REKLAMA


Przedstawiciele administracji nie są nawet zgodni, kto powinien wydać odpowiednie rozporządzenie z wzorami ogłoszeń i na podstawie jakiej delegacji ustawowej. Trwają w tej sprawie uzgodnienia między Urzędem Zamówień Publicznych a resortem gospodarki. Wczoraj odbyło się spotkanie w tej sprawie przedstawicieli obu urzędów.


- Podczas spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki zdania na temat ogłoszeń o PPP były podzielone, więc Ministerstwo Gospodarki wystąpi o opinię w tej sprawie do Rady Legislacyjnej - wyjaśnia Andrzej Panasiuk, wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych.


Dodaje, że jego zdaniem obecnie nie jest możliwe opublikowanie wzorów ogłoszeń o planowanych przedsięwzięciach PPP bez stosownych zmian legislacyjnych.


- Ustawa Prawo zamówień publicznych przewiduje określony katalog ogłoszeń w sprawie zamówienia publicznego, które mogą być opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych, a partnerstwo publiczno-prywatne nie mieści się w tym katalogu. Nie można zmienić obecnie obowiązującego rozporządzenia w sprawie ogłoszeń, bo zostało ono oparte na delegacji ustawowej z p.z.p., które nie zawiera delegacji do wydania rozporządzenia zawierającego wzór ogłoszenia o inicjatywie PPP. Mamy więc do czynienia z luką prawną, bo ustawodawca powinien był przewidzieć odpowiednią delegację do przygotowania stosownego ogłoszenia w ustawie o PPP - mówi Andrzej Panasiuk.


- Ustawa o PPP w art. 13 zobowiązuje podmiot publiczny do umieszczenia informacji o planowanej realizacji określonego przedsięwzięcia na zasadach właściwych dla partnerstwa publiczno-prywatnego w Biuletynie Zamówień Publicznych. Dysponentem zaś Biuletynu jest Urząd Zamówień Publicznych, który w odpowiedni sposób powinien wykonać regulację zawartą w art. 13 ustawy o PPP - uważa Stefan Dygas z Departamentu Instrumentów Wsparcia w Ministerstwie Gospodarki.


Wbrew trudnościom


Mimo trudności Wągrowiec nie rezygnuje ze współpracy z partnerem biznesowym przy projekcie Centrum Wodnego. Bardzo ważne, aby przeciągający się proces przygotowawczy i kwestie formalne nie spowodowały spadku zainteresowania przedsiębiorców danym projektem.


- Gdy okazało się, że przez bariery formalnoprawne nie ma możliwości zrealizowania inwestycji w oparciu o ustawę o PPP, zaczęliśmy szybko szukać innych metod realizacji inwestycji. Ostatecznie projekt Centrum w Wągrowcu zostanie przeprowadzony w formie spółki, a jej udziałowiec prywatny zostanie wyłoniony w formie konkursu z zachowaniem konkurencyjności oraz transparentności wszystkich procedur - mówi Agata Kozłowska z Investment Support.


- Zamierzamy zakończyć procedurę wyboru udziałowca do spółki z udziałem miasta Wągrowca, w celu zaprojektowania, współfinansowania, budowy i eksploatacji Centrum Rekreacji Wodnej w Wągrowcu z końcem tego roku. Krok, jaki podjęliśmy, to ogłoszony m.in. w mediach ogólnopolskich, konkurs na wybór inwestora z kryteriami wyboru, które zamierzaliśmy zastosować w przetargu - dodaje Grzegorz Kamiński, wiceburmistrz Wągrowca.


Pomimo wielu trudności w przygotowaniu i zawiązaniu partnerstwa publiczno-prywatnego, przynosi ono wiele korzyści dla samorządów. Stanisław Wilczyński, burmistrz Wągrowca, wskazywał przede wszystkim na niższy koszt przedsięwzięcia, jaki musi ponieść samorząd i, co się z tym wiąże, szerszy zakres owego przedsięwzięcia możliwy do wykonania.


- Równie ważne jest pozyskanie do współpracy partnera z branży, który wnosi pewne know-how. Samorząd nie zna się na prowadzeniu biznesu, a nawet gdyby go prowadził, nie zrobi tego lepiej i efektywniej niż prywatny przedsiębiorca, który po prostu inaczej liczy i patrzy na pieniądze - wskazywał Stanisław Wilczyński.


Jak realizować projekt PPP
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

REKLAMA

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

REKLAMA