REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najważniejsze koszty pracy, podatki i prawo pracy

REKLAMA

Obniżka pozapłacowych kosztów pracy, uproszczenie prawa podatkowego oraz uelastycznienie prawa pracy to najważniejsze zmiany w prawie, których małe i średnie firmy oczekują od nowego rządu i parlamentu - poinformowała w poniedziałek ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan Małgorzata Krzysztoszek.


Takie oczekiwania przedsiębiorców widoczne są w badaniach, których wyniki przedstawiono podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, dotyczącej możliwości podtrzymania dobrej koniunktury gospodarczej.

REKLAMA


Krzysztoszek dodała, że PKPP Lewiatan pracuje nad listą propozycji dla nowego rządu.


Największe bariery rozwoju - według małych i średnich firm - to: wysokie pozapłacowe koszty pracy (to opinia 79,9 proc. badanych firm), brak jednoznaczności podatków (71,8 proc. tak mówi o VAT, 71 proc. - o podatku dochodowym), zbyt wysokie podatki i wysoki koszt ich poboru (69,3 proc.), nieelastyczne prawo pracy (63,5 proc.).


Badanie wskazuje, że 47,1 proc. firm chciałoby obniżenia podatku CIT i PIT. Krzysztoszek zwróciła uwagę, że przedsiębiorcy wielu kosztów działalności nie mogą wliczać w uwzględniane przez przepisy koszty firmy; oznacza to, że płacony podatek jest większy niż obowiązujące 19 proc.


Inne wskazania to m.in. konkurencja szarej strefy, która istnieje z powodu złych regulacji prawnych (opinia 59,4 proc. firm), brak wykwalifikowanych pracowników (57,7 proc.) i nieefektywne procedury administracyjne (56,9 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Przedsiębiorcy deklarują np., że obniżka pozapłacowych kosztów pracy miałaby bardzo znaczący (dla 62,3 proc.) lub umiarkowany (dla 20,8 proc.) wpływ na wzrost zatrudnienia w firmie.


Jednocześnie 54,9 proc. badanych firm wskazuje, że liberalizacja przepisów dotyczących zatrudnienia ograniczy w 100 proc. lub w bardzo dużym stopniu łamanie przepisów.


Istnienie szarej strefy zmniejsza - zdaniem połowy badanych - konkurencyjność ich firm. 33,5 proc. firm ponoszących straty przez szarą strefę wskazuje, że ich przychody wzrosłyby o 20 proc., gdyby ograniczyć szarą strefę w ich branży.


Dla przedsiębiorców ważne jest również ujednolicenie stawki VAT, ponieważ rozwiązałoby to wiele problemów z niejednoznacznością kwalifikowania towarów i usług do poszczególnych stawek VAT.


"Przestrzeń, którą nowy rząd musi zagospodarować, jest bardzo rozległa. Szanse na wzrost hamowane są przez te bariery" - powiedziała Krzysztoszek.


Z tegorocznych badań wynika, że przedsiębiorcy w coraz mniejszym stopniu wskazują na niewystarczający popyt jako barierę rozwoju - w ub.r. wskazywało na to 55,4 proc. małych i średnich firm, a w tym roku - 22,3 proc.


Przedsiębiorcy przestają również uskarżać się na trudno dostępne kredyty - w ub.r. na tę trudność wskazywało 35,7 proc. badanych, obecnie - 19,1 proc. Jednocześnie z 22,1 proc. do 30,7 proc. wzrósł odsetek firm wskazujących na dostęp do kredytu na dobrych warunkach jako na ułatwienie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA