| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Najważniejsze koszty pracy, podatki i prawo pracy

Najważniejsze koszty pracy, podatki i prawo pracy

Obniżka pozapłacowych kosztów pracy, uproszczenie prawa podatkowego oraz uelastycznienie prawa pracy to najważniejsze zmiany w prawie, których małe i średnie firmy oczekują od nowego rządu i parlamentu - poinformowała w poniedziałek ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan Małgorzata Krzysztoszek.Takie oczekiwania przedsiębiorców widoczne są w badaniach, których wyniki przedstawiono podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, dotyczącej możliwości podtrzymania dobrej koniunktury gospodarczej.


Krzysztoszek dodała, że PKPP Lewiatan pracuje nad listą propozycji dla nowego rządu.


Największe bariery rozwoju - według małych i średnich firm - to: wysokie pozapłacowe koszty pracy (to opinia 79,9 proc. badanych firm), brak jednoznaczności podatków (71,8 proc. tak mówi o VAT, 71 proc. - o podatku dochodowym), zbyt wysokie podatki i wysoki koszt ich poboru (69,3 proc.), nieelastyczne prawo pracy (63,5 proc.).


Badanie wskazuje, że 47,1 proc. firm chciałoby obniżenia podatku CIT i PIT. Krzysztoszek zwróciła uwagę, że przedsiębiorcy wielu kosztów działalności nie mogą wliczać w uwzględniane przez przepisy koszty firmy; oznacza to, że płacony podatek jest większy niż obowiązujące 19 proc.


Inne wskazania to m.in. konkurencja szarej strefy, która istnieje z powodu złych regulacji prawnych (opinia 59,4 proc. firm), brak wykwalifikowanych pracowników (57,7 proc.) i nieefektywne procedury administracyjne (56,9 proc.).


Przedsiębiorcy deklarują np., że obniżka pozapłacowych kosztów pracy miałaby bardzo znaczący (dla 62,3 proc.) lub umiarkowany (dla 20,8 proc.) wpływ na wzrost zatrudnienia w firmie.


Jednocześnie 54,9 proc. badanych firm wskazuje, że liberalizacja przepisów dotyczących zatrudnienia ograniczy w 100 proc. lub w bardzo dużym stopniu łamanie przepisów.


Istnienie szarej strefy zmniejsza - zdaniem połowy badanych - konkurencyjność ich firm. 33,5 proc. firm ponoszących straty przez szarą strefę wskazuje, że ich przychody wzrosłyby o 20 proc., gdyby ograniczyć szarą strefę w ich branży.


Dla przedsiębiorców ważne jest również ujednolicenie stawki VAT, ponieważ rozwiązałoby to wiele problemów z niejednoznacznością kwalifikowania towarów i usług do poszczególnych stawek VAT.


"Przestrzeń, którą nowy rząd musi zagospodarować, jest bardzo rozległa. Szanse na wzrost hamowane są przez te bariery" - powiedziała Krzysztoszek.


Z tegorocznych badań wynika, że przedsiębiorcy w coraz mniejszym stopniu wskazują na niewystarczający popyt jako barierę rozwoju - w ub.r. wskazywało na to 55,4 proc. małych i średnich firm, a w tym roku - 22,3 proc.


Przedsiębiorcy przestają również uskarżać się na trudno dostępne kredyty - w ub.r. na tę trudność wskazywało 35,7 proc. badanych, obecnie - 19,1 proc. Jednocześnie z 22,1 proc. do 30,7 proc. wzrósł odsetek firm wskazujących na dostęp do kredytu na dobrych warunkach jako na ułatwienie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »