Będzie łatwiej otrzymać pieniądze na założenie firmy
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Od przyszłego roku osoby bezrobotne będą miały większe możliwości rozpoczęcia działalności gospodarczej. Będą mogły za pieniądze z Funduszu Pracy tworzyć np. firmy transportowe.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało bowiem projekt rozporządzenia, które ma wejść w życie 31 grudnia 2007 r. Zmienia ono rozporządzenie z 21 listopada 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu dokonywania refundacji ze środków Funduszu Pracy (Dz.U. nr 236, poz. 2002 z późn. zm.). Wprowadzenie zmian jest spowodowane koniecznością dostosowania polskich przepisów do nowych rozwiązań dotyczących transportu, rolnictwa oraz rybołówstwa w innych krajach UE.
- Zarejestrowani w naszym urzędzie pracy najczęściej zwracają się o środki na założenie firm remontowo-budowlanych i usług fryzjerskich - mówi Jadwiga Mikowska z Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu.
Zdaniem urzędników jest mało prawdopodobne, żeby osoby niepracujące decydowały się na zakup samochodów dostawczych, żeby prowadzić małe przedsiębiorstwo transportowe.
- Rozszerzenie zakresu pomocy przy zakładaniu firm nie wpłynie na decyzje o założeniu własnej firmy przez bezrobotnych. O tym, jakie firmy najczęściej są zakładane, decyduje lokalny rynek - zauważa Paweł Sulima z Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.
Bezrobotny może otrzymać z Funduszu Pracy jednorazową kwotę nie wyższą niż pięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli obecnie ponad 13 tys. zł.
REKLAMA
- Zainteresowanie założeniem własnej firmy na naszym terenie jest bardzo duże, bo dla wielu osób jest to jedyny sposób podjęcia pracy. Obecnie już nie mamy pieniędzy, więc chętni będą musieli poczekać na pieniądze do przyszłego roku - mówi Stanisław Olender z Powiatowego Urzędu Pracy w Piszu.
Aby otrzymać taką pomoc od starosty, osoba posiadająca status bezrobotnego musi wystąpić o nią z wnioskiem. Urząd pracy, podejmując decyzję o przyznaniu środków, ocenia możliwość uruchomienia takiej firmy oraz szanse na jej prowadzenie przez co najmniej 12 miesięcy. Warto jednak wiedzieć, że otrzymanie pomocy wymaga zabezpieczenia. Najczęściej takim jest nim weksel in blanco z poręczeniem minimum dwóch osób. Na przykład Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu nie wyklucza zabezpieczenia w formie: gwarancji bankowej, poręczenia, zastawu na prawach i rzeczach, blokady rachunku bankowego albo aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji.
560 mln zł przeznaczy w 2008 roku Fundusz Pracy dla bezrobotnych zakładających firmy
BOŻENA WIKTOROWSKA
REKLAMA
REKLAMA