REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie łatwiej otrzymać pieniądze na założenie firmy

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

Od nowego roku bezrobotni zyskają większe możliwości dofinansowania zakładanych firm.


ZMIANA PRAWA

REKLAMA

 


Od przyszłego roku osoby bezrobotne będą miały większe możliwości rozpoczęcia działalności gospodarczej. Będą mogły za pieniądze z Funduszu Pracy tworzyć np. firmy transportowe.

 


Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało bowiem projekt rozporządzenia, które ma wejść w życie 31 grudnia 2007 r. Zmienia ono rozporządzenie z 21 listopada 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu dokonywania refundacji ze środków Funduszu Pracy (Dz.U. nr 236, poz. 2002 z późn. zm.). Wprowadzenie zmian jest spowodowane koniecznością dostosowania polskich przepisów do nowych rozwiązań dotyczących transportu, rolnictwa oraz rybołówstwa w innych krajach UE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Zarejestrowani w naszym urzędzie pracy najczęściej zwracają się o środki na założenie firm remontowo-budowlanych i usług fryzjerskich - mówi Jadwiga Mikowska z Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu.


Zdaniem urzędników jest mało prawdopodobne, żeby osoby niepracujące decydowały się na zakup samochodów dostawczych, żeby prowadzić małe przedsiębiorstwo transportowe.


- Rozszerzenie zakresu pomocy przy zakładaniu firm nie wpłynie na decyzje o założeniu własnej firmy przez bezrobotnych. O tym, jakie firmy najczęściej są zakładane, decyduje lokalny rynek - zauważa Paweł Sulima z Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.


Bezrobotny może otrzymać z Funduszu Pracy jednorazową kwotę nie wyższą niż pięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli obecnie ponad 13 tys. zł.

REKLAMA


- Zainteresowanie założeniem własnej firmy na naszym terenie jest bardzo duże, bo dla wielu osób jest to jedyny sposób podjęcia pracy. Obecnie już nie mamy pieniędzy, więc chętni będą musieli poczekać na pieniądze do przyszłego roku - mówi Stanisław Olender z Powiatowego Urzędu Pracy w Piszu.


Aby otrzymać taką pomoc od starosty, osoba posiadająca status bezrobotnego musi wystąpić o nią z wnioskiem. Urząd pracy, podejmując decyzję o przyznaniu środków, ocenia możliwość uruchomienia takiej firmy oraz szanse na jej prowadzenie przez co najmniej 12 miesięcy. Warto jednak wiedzieć, że otrzymanie pomocy wymaga zabezpieczenia. Najczęściej takim jest nim weksel in blanco z poręczeniem minimum dwóch osób. Na przykład Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu nie wyklucza zabezpieczenia w formie: gwarancji bankowej, poręczenia, zastawu na prawach i rzeczach, blokady rachunku bankowego albo aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji.


560 mln zł przeznaczy w 2008 roku Fundusz Pracy dla bezrobotnych zakładających firmy


BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA