REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie łatwiej otrzymać pieniądze na założenie firmy

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

Od nowego roku bezrobotni zyskają większe możliwości dofinansowania zakładanych firm.


ZMIANA PRAWA

REKLAMA

 


Od przyszłego roku osoby bezrobotne będą miały większe możliwości rozpoczęcia działalności gospodarczej. Będą mogły za pieniądze z Funduszu Pracy tworzyć np. firmy transportowe.

 


Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało bowiem projekt rozporządzenia, które ma wejść w życie 31 grudnia 2007 r. Zmienia ono rozporządzenie z 21 listopada 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu dokonywania refundacji ze środków Funduszu Pracy (Dz.U. nr 236, poz. 2002 z późn. zm.). Wprowadzenie zmian jest spowodowane koniecznością dostosowania polskich przepisów do nowych rozwiązań dotyczących transportu, rolnictwa oraz rybołówstwa w innych krajach UE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Zarejestrowani w naszym urzędzie pracy najczęściej zwracają się o środki na założenie firm remontowo-budowlanych i usług fryzjerskich - mówi Jadwiga Mikowska z Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu.


Zdaniem urzędników jest mało prawdopodobne, żeby osoby niepracujące decydowały się na zakup samochodów dostawczych, żeby prowadzić małe przedsiębiorstwo transportowe.


- Rozszerzenie zakresu pomocy przy zakładaniu firm nie wpłynie na decyzje o założeniu własnej firmy przez bezrobotnych. O tym, jakie firmy najczęściej są zakładane, decyduje lokalny rynek - zauważa Paweł Sulima z Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.


Bezrobotny może otrzymać z Funduszu Pracy jednorazową kwotę nie wyższą niż pięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli obecnie ponad 13 tys. zł.

REKLAMA


- Zainteresowanie założeniem własnej firmy na naszym terenie jest bardzo duże, bo dla wielu osób jest to jedyny sposób podjęcia pracy. Obecnie już nie mamy pieniędzy, więc chętni będą musieli poczekać na pieniądze do przyszłego roku - mówi Stanisław Olender z Powiatowego Urzędu Pracy w Piszu.


Aby otrzymać taką pomoc od starosty, osoba posiadająca status bezrobotnego musi wystąpić o nią z wnioskiem. Urząd pracy, podejmując decyzję o przyznaniu środków, ocenia możliwość uruchomienia takiej firmy oraz szanse na jej prowadzenie przez co najmniej 12 miesięcy. Warto jednak wiedzieć, że otrzymanie pomocy wymaga zabezpieczenia. Najczęściej takim jest nim weksel in blanco z poręczeniem minimum dwóch osób. Na przykład Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu nie wyklucza zabezpieczenia w formie: gwarancji bankowej, poręczenia, zastawu na prawach i rzeczach, blokady rachunku bankowego albo aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji.


560 mln zł przeznaczy w 2008 roku Fundusz Pracy dla bezrobotnych zakładających firmy


BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA