REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co siódma stacja benzynowa działa bez koncesji

Krzysztof Grad

REKLAMA

Nawet 1 tys. stacji paliw w Polsce może działać mimo braku ważnej koncesji, wynika z szacunków Urzędu Regulacji Energetyki, do których dotarła Gazeta Prawna.


REKLAMA

REKLAMA

Kłopoty z jakością sprzedawanych paliw to nie jedyne przewinienia niektórych właścicieli stacji benzynowych. Ciekawe efekty przyniosła pilotażowa akcja Platforma Paliw, polegająca na utworzeniu internetowej bazy danych, w której na potrzeby 11 uprawnionych instytucji państwowych (m.in. Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Izba Celna, Inspektorat Nadzoru Budowlanego) gromadzone i udostępniane są informacje na temat stacji paliw działających w województwie zachodniopomorskim.


Z badań przeprowadzonych w ramach programu wynika, że ok. jedna szósta stacji benzynowych regionu działa bezprawnie. W ramach akcji wykryto nie tylko przypadki braku koncesji, ale również np. pozwoleń na użytkowanie czy protokołów przeciwpożarowych. W wykrytych przypadkach już trwają postępowania, w części zakończone grzywnami i mandatami. Z danych URE wynika, że po akcji zwiększyła się liczba składanych wniosków o udzielenie koncesji na działalność w zakresie handlu paliwami. Zdaniem urzędu, który jest odpowiedzialny za wydawanie koncesji m.in. na stacje paliw, przypadek województwa zachodniopomorskiego nie jest odosobniony.


- Szacujemy, że w skali kraju liczba stacji działających bez ważnej koncesji wynosi około tysiąc - mówi Piotr Grzebyk z gabinetu prezesa URE. Biorąc pod uwagę, że obecnie w Polsce działa ok. 6,8 tys. stacji benzynowych, można przypuszczać, że co siódma stacja w naszym kraju działa bezprawnie. Prawdopodobnie w większości są to stacje prywatne, nienależące do dużych sieci. Koncerny paliwowe uzyskują bowiem jedną koncesję na działalność wszystkich placówek.


- W obowiązujących obecnie przepisach określających sankcje za prowadzenie działalności bez koncesji widać pewną lukę prawną - uważa Piotr Grzebyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Żeby ukrócić ten proceder, konieczna jest zmiana prawa - dodał.


URE wydaje i cofa koncesje na stacje paliw, jednak nie może nadkładać kar na podmioty jej nieposiadające.


Urząd może np. nałożyć na koncesjonariusza karę pieniężną za obrót paliwami nie spełniających norm jakości wysokości nawet 500 tys. zł. Natomiast firma bez koncesji najczęściej jest karana mandatem w wysokości 100 zł. W najlepszym przypadku sądy grodzkie wymierzają karę grzywny w wysokości 1 tys. - 3 tys. zł za prowadzenie działalności bez wymaganej koncesji.


ZE STRONY PRAWA

Zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo energetyczne organem właściwym w sprawach dotyczących udzielania i cofania koncesji w zakresie paliw ciekłych jest prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Koncesjonowanie paliw ciekłych obejmuje koncesjonowanie działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu, magazynowaniu i obrocie tymi paliwami. Obecnie, wraz ze zmianą art. 32 ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo energetyczne, obowiązek posiadania koncesji na tego rodzaju działalność jest wymagany praktycznie od wszystkich uczestników rynku paliw. Prowadzenie działalności bez wymaganej koncesji jest karane z art. 60 par. 1 kodeksu wykroczeń.

Więcej www.ure.gov.pl


Stacje benzynowe w Polsce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


KRZYSZTOF GRAD

krzysztof.grad@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA