REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co siódma stacja benzynowa działa bez koncesji

Krzysztof Grad

REKLAMA

Nawet 1 tys. stacji paliw w Polsce może działać mimo braku ważnej koncesji, wynika z szacunków Urzędu Regulacji Energetyki, do których dotarła Gazeta Prawna.


REKLAMA

REKLAMA

Kłopoty z jakością sprzedawanych paliw to nie jedyne przewinienia niektórych właścicieli stacji benzynowych. Ciekawe efekty przyniosła pilotażowa akcja Platforma Paliw, polegająca na utworzeniu internetowej bazy danych, w której na potrzeby 11 uprawnionych instytucji państwowych (m.in. Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Izba Celna, Inspektorat Nadzoru Budowlanego) gromadzone i udostępniane są informacje na temat stacji paliw działających w województwie zachodniopomorskim.


Z badań przeprowadzonych w ramach programu wynika, że ok. jedna szósta stacji benzynowych regionu działa bezprawnie. W ramach akcji wykryto nie tylko przypadki braku koncesji, ale również np. pozwoleń na użytkowanie czy protokołów przeciwpożarowych. W wykrytych przypadkach już trwają postępowania, w części zakończone grzywnami i mandatami. Z danych URE wynika, że po akcji zwiększyła się liczba składanych wniosków o udzielenie koncesji na działalność w zakresie handlu paliwami. Zdaniem urzędu, który jest odpowiedzialny za wydawanie koncesji m.in. na stacje paliw, przypadek województwa zachodniopomorskiego nie jest odosobniony.


- Szacujemy, że w skali kraju liczba stacji działających bez ważnej koncesji wynosi około tysiąc - mówi Piotr Grzebyk z gabinetu prezesa URE. Biorąc pod uwagę, że obecnie w Polsce działa ok. 6,8 tys. stacji benzynowych, można przypuszczać, że co siódma stacja w naszym kraju działa bezprawnie. Prawdopodobnie w większości są to stacje prywatne, nienależące do dużych sieci. Koncerny paliwowe uzyskują bowiem jedną koncesję na działalność wszystkich placówek.


- W obowiązujących obecnie przepisach określających sankcje za prowadzenie działalności bez koncesji widać pewną lukę prawną - uważa Piotr Grzebyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Żeby ukrócić ten proceder, konieczna jest zmiana prawa - dodał.


URE wydaje i cofa koncesje na stacje paliw, jednak nie może nadkładać kar na podmioty jej nieposiadające.


Urząd może np. nałożyć na koncesjonariusza karę pieniężną za obrót paliwami nie spełniających norm jakości wysokości nawet 500 tys. zł. Natomiast firma bez koncesji najczęściej jest karana mandatem w wysokości 100 zł. W najlepszym przypadku sądy grodzkie wymierzają karę grzywny w wysokości 1 tys. - 3 tys. zł za prowadzenie działalności bez wymaganej koncesji.


ZE STRONY PRAWA

Zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo energetyczne organem właściwym w sprawach dotyczących udzielania i cofania koncesji w zakresie paliw ciekłych jest prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Koncesjonowanie paliw ciekłych obejmuje koncesjonowanie działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu, magazynowaniu i obrocie tymi paliwami. Obecnie, wraz ze zmianą art. 32 ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo energetyczne, obowiązek posiadania koncesji na tego rodzaju działalność jest wymagany praktycznie od wszystkich uczestników rynku paliw. Prowadzenie działalności bez wymaganej koncesji jest karane z art. 60 par. 1 kodeksu wykroczeń.

Więcej www.ure.gov.pl


Stacje benzynowe w Polsce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


KRZYSZTOF GRAD

krzysztof.grad@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA