REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt też można rozliczyć

Krzysztof Tomaszewski
Krzysztof Tomaszewski

REKLAMA

Wydatki związane z kredytem na wypłatę dywidendy można zaliczyć do kosztów. Część organów uważa, że w ten sposób można rozliczyć tylko kredyt na działalność bieżącą.


REKLAMA

Spółki często mają wątpliwości, czy mogą zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki ponoszone w związku z zaciągnięciem kredytu na wypłatę dywidendy.


Pytania podatników


O wyjaśnienia dotyczące możliwości rozliczania kredytów na wypłatę dywidend niektóre firmy zwracają się do organów podatkowych.

REKLAMA


Na pytanie podatnika, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z kredytem wykorzystywanym do utrzymywania płynności finansowej w związku z prowadzoną działalnością i wypłatą dywidendy, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie (pismo z 25 września 2006 r., nr 1472/ROP1/423-224-292/06/RM) odpowiedział, że możliwość taka dotyczy jedynie kredytu na bieżącą działalność, nieobejmującą wypłaty dywidend.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Wynika to z faktu, że wypłata dywidendy nie zwiększa przychodu - wyjaśnił Andrzej Dębiec, partner Kancelarii Lovells. Jak podkreślił, podobne stanowisko zajął Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu (pismo z 25 października 2006 r., nr 1473/686/WD/423/83/06/JŻ). Nie zawsze jednak spółki podzielały poglądy organów podatkowych na możliwości rozliczania wydatków związane z kredytem na wypłatę dywidendy.


Ważny wyrok sądu


Andrzej Dębiec uważa, że spory z organami podatkowymi dotyczące tej kwestii powinien zakończyć korzystny dla podatników wyrok WSA w Warszawie z 13 lipca 2007 r. (III SA/Wa 382/07). W wyroku tym sąd uznał, iż wydatki związane z kredytem na wypłatę dywidendy mogą zostać zaliczone do kosztów. Takie rozstrzygnięcie oznacza, iż sąd przyznał podatnikowi możliwość samodzielnego decydowania, jakie działanie jest celowe i może przyczynić się do uzyskania przychodu. Jeżeli spółka nie zaciągnęłaby kredytu, nie mogłaby wywiązywać się ze zobowiązań. Powstałoby więc ryzyko utraty kontrahentów. Kredyt natomiast pozwolił jej na dalsze funkcjonowanie na rynku.


KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA