Urząd musi wydać interpretację mimo późniejszego postępowania
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Minister finansów nie ma prawa odmówić wydania interpretacji podatkowej w sprawie umowy o unikaniu podwójnego opodat- kowania, jeśli po kilku miesiącach od złożenia wniosku o interpretację wszczęto postępowanie kontrolne - to konkluzja wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Nie mają tu zastosowania przepisy art. 14e ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm. w brzmieniu sprzed 1 lipca 2007 r.). Zgodnie bowiem z nimi minister finansów wydaje pisemne interpretacje w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się i nie toczyło postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, wyłącznie w zakresie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jak stwierdził sąd, wszczęcie postępowania kontrolnego po tym, jak podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji, nie zwalnia organu od wydania tej interpretacji.
Sprawa dotyczyła umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania między Polską a Singapurem. Skarżąca spółka zwróciła się do ministra finansów z pytaniem, czy w świetle tej umowy otrzymane jednorazowo obligacje podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Dyrektor izby skarbowej poinformował następnie ministra o wszczęciu kontroli w spółce w zakresie rozliczeń z podatków dochodowych oraz podatku od towarów i usług. Spółka argumentowała jednak w skardze do WSA, że kontrola została wszczęta cztery miesiące po złożeniu wniosku o wydanie interpretacji. Organ podatkowy uznał, że wszczęcie postępowania uniemożliwia wydanie interpretacji.
Spółka nie zgodziła się z decyzją ministra i złożyła skargę do WSA. Wyjaśniła, że istotny jest moment złożenia wniosku do organu. Artykuł 14e Ordynacji podatkowej dotyczy sytuacji, gdy u podatnika jest przeprowadzana kontrola. W takim przypadku nie może on złożyć wniosku o interpretację. Sytuacja ta nie dotyczy jednak spółki skarżącej. Spółka podniosła ponadto, że minister przekroczył sześciomiesięczny termin do wydania interpretacji, ponieważ decyzję doręczono pięć dni po ustawowym terminie. W związku z tym skarżąca domagała się uznania, że doszło do tzw. milczącej interpretacji prawa podatkowego.
WSA uchylił decyzję ministra finansów. Stwierdził, że minister dokonuje oceny wniosku o interpretację w fazie wstępnej postępowania. Ponieważ w dniu złożenia wniosku przez spółkę nie toczyło się wobec niej żadne postępowanie kontrolne, nie istniały przesłanki do odmowy wydania interpretacji.
Sygn. akt III SA/Wa 1147/07
6 miesięcy miał minister finansów na wydanie interpretacji podatkowej w zakresie umów międzynarodowych sprzed 1 lipca 2007 r. Teraz termin ten wynosi trzy miesiące
ŁUKASZ ZALEWSKI
REKLAMA
REKLAMA