reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inflacja bliżej 3 proc.

Inflacja bliżej 3 proc.

Inflacja w ujęciu rocznym wzrosła w październiku do 2,6 proc. z 2,3 proc. we wrześniu. W grudniu sięgnie 3 proc. - oceniają ekonomiści.


Dziś prognozy o inflacji w październiku opublikuje Ministerstwo Finansów, ale z ankiety GP wśród siedmiu ekonomistów wynika, że w październiku ceny były średnio o 2,6 proc. wyższe niż przed rokiem.


- Inflacja będzie się coraz bardziej oddalać od celu inflacyjnego 2,5 proc. - mówi Piotr Bielski z BZ WBK.


Według najnowszej projekcji NBP przy założeniu stałych stóp procentowych inflacja wyjdzie ponad 2,5 proc. w IV kwartale, a potem będzie rosła, choć tempo wzrostu wyhamuje w I połowie 2008 r., ale w II kwartale 2009 r. przekroczy 3,5 proc. Tymczasem cel RPP to 2,5 proc, ale dopuszczalne są odchylenia 1,5-3,5 proc.


Według ekonomistów inflacja na koniec roku wzrośnie do 3 proc. przy przedziale prognoz 2,7-3,1 proc. Ekonomiści Merrill Lynch spodziewają się, że z powodu szybszego wzrostu cen żywności mogła osiągnąć poziom 3 proc. już w październiku.


- Wzrost inflacji może przekroczyć wszelkie oczekiwania. Wszystkie z krajów, które już opublikowały swoje dane, zaskoczyły inflacją wyższą od oczekiwań, średnio o 0,4 pkt proc. - napisali w raporcie.


- Ryzykiem są też wyższe ceny paliw i presja płacowa, ale wzrost inflacji może ograniczać dalsze umocnienie złotego i spowolnienie w gospodarce światowej - mówi Marta Petka, ekonomistka Raiffesen Banku.


Według ekonomistów Citi Handlowego do wzrostu inflacji w 2008 roku może się przyczynić uwolnienie cen energii, która ma 4-proc. udział w koszyku inflacyjnym.


Ekonomiści nie zmieniają prognoz i podkreślają, że nie unikniemy jednej podwyżki stóp procentowych o 25 pkt bazowych w listopadzie 2007 r. i jednej, dwóch w I połowie 2008 r.


GUS poda dane o inflacji w październiku 14 listopada.


Inflacja w ujęciu rocznym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama