Kategorie

Jakie skutki dla przedsiębiorców ma ustawa o EURO 2012

Sławomir Biliński
inforCMS
Najważniejsze inwestycje związane z mistrzostwami EURO 2012 będą realizować spółki celowe. Tworzyć je będzie Skarb Państwa i wszystkie miasta będące gospodarzami mistrzostw EURO 2012 (Chorzów, Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa oraz Wrocław). Spółki celowe służą zastępczemu wykonywaniu zadań inwestora i zadań nadzoru inwestorskiego. Prywatni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o bycie ich podwykonawcami.


Takie postanowienia zawiera ustawa z 7 września tego roku o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Ustawa weszła w życie 21 września 2007 r. Przedstawiamy jej najistotniejsze z punktu widzenia przedsiębiorców postanowienia.

 


Zakres ustawy


Ustawa dotyczy przedsięwzięć EURO 2012, za które uznaje się przedsięwzięcia polegające na projektowaniu, budowie, przebudowie lub remoncie zarówno stadionów, jak i innych obiektów budowlanych. Ustawy nie można stosować do inwestycji dotyczących dróg krajowych i linii kolejowych o państwowym znaczeniu. Wykaz przedsięwzięć realizowanych na zasadach określonych w ustawie o EURO 2012 przedstawi Rada Ministrów w formie rozporządzenia.


Umowy spółek celowych z podwykonawcami


Zadania związane z przygotowaniem inwestycji na EURO 2012 spółki celowe będą mogły powierzać prywatnym przedsiębiorcom, którzy będą wykonywać dostawy, usługi oraz roboty budowlane. Zakres oraz szczegółowe warunki powierzenia zadań prywatnym wykonawcom określa umowa zawarta między spółką celową a Skarbem Państwa. Może ona zawierać zastrzeżenie, że umowy zawierane przez spółkę z wykonawcami będą wymagały zgody podmiotów, w imieniu i na rzecz których spółka wykonuje powierzone zadania. Tak więc podpisanie umowy z podwykonawcą przez spółkę celową może być uzależnione od zgody Skarbu Państwu, jednostki samorządu terytorialnego lub przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie transportu publicznego. Ustawa przewiduje, że umowy spółki celowej z wykonawcami wymagają uprzedniej zgody rady nadzorczej spółki celowej, jeżeli wartość zobowiązania przekracza 500 tys. zł.


WAŻNE!

Umowy spółki celowej z wykonawcami wymagają uprzedniej zgody rady nadzorczej spółki celowej, jeżeli wartość zobowiązania przekracza 500 tys. zł.


Bez przetargu


Spółki celowe mają możliwość wyłonienia wykonawców w trybie zamówienia z wolnej ręki bez konieczności wykazania przesłanek jego stosowania oraz bez obowiązku informowania w tych przypadkach Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (art. 21 ustawy o EURO 2012). Warunkiem jest, by umowy zostały zawarte przed Mistrzostwami UEFA EURO 2012, a termin wygaśnięcia tych umów był określony przed 31 grudnia 2012 r. Dotyczy to także dostaw i robót budowlanych.


Natychmiastowe wypowiedzenie


Ustawa przewiduje niekorzystną dla przedsiębiorców możliwość wypowiedzenia umowy przez spółkę celową ze skutkiem natychmiastowym (art. 22 ustawy o EURO 2012). Spółki celowe mają tę możliwość, gdy opóźnienie w realizacji umów lub ich nienależyte wykonanie mogłoby utrudnić lub uniemożliwić rozpoczęcie lub przeprowadzenie rozgrywek EURO 2012. Firma, której została wypowiedziana umowa, będzie mogła żądać odszkodowania za szkody rzeczywiście poniesione, chyba że umowa będzie stanowiła inaczej. Wysokość poniesionej szkody musi zostać udowodniona przez przedsiębiorcę. Po wypowiedzeniu umowy spółka celowa mogłaby powierzyć wykonanie umowy innemu przedsiębiorcy.


WAŻNE!

Spółki celowe mają możliwość natychmiastowego wypowiedzenia umowy z wykonawcą, jeżeli uznają, że opóźnienie w realizacji umowy lub jej nienależyte wykonanie utrudni lub uniemożliwi rozpoczęcie lub przeprowadzenie rozgrywek EURO 2012.


Przedsiębiorcy a EURO 2012

Reklama


Przedsiębiorcy w ramach przygotowań finałowego turnieju Mistrzostw Europy będą pełnić rolę podwykonawców dla spółek celowych. Na pewno za niekorzystne dla nich rozwiązanie należy uznać możliwość wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym realizowanej przez nich umowy. Warto, by zabezpieczyły się przed taką ewentualnością w umowie zawieranej ze spółką celową. Takim zabezpieczeniem może być umownie postanowienie o zwrocie tzw. utraconych korzyści, w przypadku gdyby natychmiastowe rozwiązanie umowy nie miało uzasadnienia.


Za korzystne dla przedsiębiorców (podwykonawców) można uznać skrócenie lub wyeliminowanie procedur przetargowych i skrócenie procedur administracyjnych. Spółki otrzymujące zamówienia nie będą się musiały o nie ubiegać w drodze kosztownych i długotrwałych przetargów.


- ustawa z 7 września 2007 r. o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 - Dz.U. Nr 173, poz. 1219


Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

 
Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Zawieranie umów w formie elektronicznej, zarządzanie dokumentami online. Czy prawnicy pozbędą się papierów?

  Zawieranie umów w formie elektronicznej. Tak jak biznesmeni rozpoczynający swoją karierę w latach 80-tych i 90-tych są przyzwyczajeni do noszenia znacznej ilości gotówki w kieszeni, tak prawnicy są przyzwyczajeni do wszystkiego, co jest „na piśmie”, „stwierdzone pismem”, ma „formę pisemną”, itp. Jak słusznie wskazała Rzecznik Generalna TSUE (w swojej opinii w sprawie C-258/16), teksty zapisuje się od tysięcy lat na różnych nośnikach – na glinianych tabliczkach, papirusie, marmurze czy granicie. Współcześnie coraz powszechniej używa się jednak elektronicznych środków przekazu. Odchodzi się od utożsamiania formy pisemnej wyłącznie z formą papierową (wydrukiem papierowym).

  Jak firma powinna informować o realizacji zadania publicznego?

  Od 25 czerwca br. będą obowiązywały nowe regulacje dla beneficjentów programów finansowanych z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych, w tym z PFRON. Jakie obowiązki informacyjne ma firma?

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Czy przedsiębiorca może sprawdzić kto jest zaszczepiony?

  Była wojna o maseczki, będzie o dowody szczepienia? Przedsiębiorcy mają wątpliwości, jak sprawdzać czy klient jest zaszczepiony. Jakie obowiązki ma pracodawca, a jakie prawa pracownik?

  Co 4 firma ma kłopoty ze spłata rat kredytu lub leasingu

  Co druga firma z sektora MŚP w ciągu ostatnich trzech miesięcy poniosła w związku z pandemią dodatkowe koszty. Pojawiły się problemy ze spłatą rat leasingu. Ale te wydatki to nie jedyne zmartwienie firm. Jakie kłopoty finansowe mają firmy?

  Rynek konsumenta. Kto kupuje zdalnie, a kto stacjonarnie?

  Zakupy przez internet zyskały przez pandemię. W wyniku kolejnych obostrzeń nakładanych na branżę i wielu tygodni niemal całkowitego zakazu handlu drogą stacjonarną dla wielu sklepów handel internetowy był jedynym kanałem dystrybucji.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Kiedy ruszy Krajowy Rejestr Zadłużonych?

  Krajowy Rejestr Zadłużonych miał zacząć działać w lipcu tego roku, ale poczekamy jeszcze na jego uruchomienie. Kto trafi do Krajowego Rejestru Zadłużonych?

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Backup w firmie - dlaczego jest taki ważny?

  Backup w firmie powinien być obowiązkowy. Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Jak można ich uniknąć?

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!