REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie skutki dla przedsiębiorców ma ustawa o EURO 2012

Sławomir Biliński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Najważniejsze inwestycje związane z mistrzostwami EURO 2012 będą realizować spółki celowe. Tworzyć je będzie Skarb Państwa i wszystkie miasta będące gospodarzami mistrzostw EURO 2012 (Chorzów, Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa oraz Wrocław). Spółki celowe służą zastępczemu wykonywaniu zadań inwestora i zadań nadzoru inwestorskiego. Prywatni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o bycie ich podwykonawcami.


Takie postanowienia zawiera ustawa z 7 września tego roku o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Ustawa weszła w życie 21 września 2007 r. Przedstawiamy jej najistotniejsze z punktu widzenia przedsiębiorców postanowienia.

REKLAMA

 


Zakres ustawy


Ustawa dotyczy przedsięwzięć EURO 2012, za które uznaje się przedsięwzięcia polegające na projektowaniu, budowie, przebudowie lub remoncie zarówno stadionów, jak i innych obiektów budowlanych. Ustawy nie można stosować do inwestycji dotyczących dróg krajowych i linii kolejowych o państwowym znaczeniu. Wykaz przedsięwzięć realizowanych na zasadach określonych w ustawie o EURO 2012 przedstawi Rada Ministrów w formie rozporządzenia.


Umowy spółek celowych z podwykonawcami

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zadania związane z przygotowaniem inwestycji na EURO 2012 spółki celowe będą mogły powierzać prywatnym przedsiębiorcom, którzy będą wykonywać dostawy, usługi oraz roboty budowlane. Zakres oraz szczegółowe warunki powierzenia zadań prywatnym wykonawcom określa umowa zawarta między spółką celową a Skarbem Państwa. Może ona zawierać zastrzeżenie, że umowy zawierane przez spółkę z wykonawcami będą wymagały zgody podmiotów, w imieniu i na rzecz których spółka wykonuje powierzone zadania. Tak więc podpisanie umowy z podwykonawcą przez spółkę celową może być uzależnione od zgody Skarbu Państwu, jednostki samorządu terytorialnego lub przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie transportu publicznego. Ustawa przewiduje, że umowy spółki celowej z wykonawcami wymagają uprzedniej zgody rady nadzorczej spółki celowej, jeżeli wartość zobowiązania przekracza 500 tys. zł.


WAŻNE!

Umowy spółki celowej z wykonawcami wymagają uprzedniej zgody rady nadzorczej spółki celowej, jeżeli wartość zobowiązania przekracza 500 tys. zł.


Bez przetargu


Spółki celowe mają możliwość wyłonienia wykonawców w trybie zamówienia z wolnej ręki bez konieczności wykazania przesłanek jego stosowania oraz bez obowiązku informowania w tych przypadkach Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (art. 21 ustawy o EURO 2012). Warunkiem jest, by umowy zostały zawarte przed Mistrzostwami UEFA EURO 2012, a termin wygaśnięcia tych umów był określony przed 31 grudnia 2012 r. Dotyczy to także dostaw i robót budowlanych.


Natychmiastowe wypowiedzenie


Ustawa przewiduje niekorzystną dla przedsiębiorców możliwość wypowiedzenia umowy przez spółkę celową ze skutkiem natychmiastowym (art. 22 ustawy o EURO 2012). Spółki celowe mają tę możliwość, gdy opóźnienie w realizacji umów lub ich nienależyte wykonanie mogłoby utrudnić lub uniemożliwić rozpoczęcie lub przeprowadzenie rozgrywek EURO 2012. Firma, której została wypowiedziana umowa, będzie mogła żądać odszkodowania za szkody rzeczywiście poniesione, chyba że umowa będzie stanowiła inaczej. Wysokość poniesionej szkody musi zostać udowodniona przez przedsiębiorcę. Po wypowiedzeniu umowy spółka celowa mogłaby powierzyć wykonanie umowy innemu przedsiębiorcy.


WAŻNE!

Spółki celowe mają możliwość natychmiastowego wypowiedzenia umowy z wykonawcą, jeżeli uznają, że opóźnienie w realizacji umowy lub jej nienależyte wykonanie utrudni lub uniemożliwi rozpoczęcie lub przeprowadzenie rozgrywek EURO 2012.


Przedsiębiorcy a EURO 2012

REKLAMA


Przedsiębiorcy w ramach przygotowań finałowego turnieju Mistrzostw Europy będą pełnić rolę podwykonawców dla spółek celowych. Na pewno za niekorzystne dla nich rozwiązanie należy uznać możliwość wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym realizowanej przez nich umowy. Warto, by zabezpieczyły się przed taką ewentualnością w umowie zawieranej ze spółką celową. Takim zabezpieczeniem może być umownie postanowienie o zwrocie tzw. utraconych korzyści, w przypadku gdyby natychmiastowe rozwiązanie umowy nie miało uzasadnienia.


Za korzystne dla przedsiębiorców (podwykonawców) można uznać skrócenie lub wyeliminowanie procedur przetargowych i skrócenie procedur administracyjnych. Spółki otrzymujące zamówienia nie będą się musiały o nie ubiegać w drodze kosztownych i długotrwałych przetargów.


- ustawa z 7 września 2007 r. o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 - Dz.U. Nr 173, poz. 1219


Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA