reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Uproszczone procedury budowlane

Uproszczone procedury budowlane

Projekt ustawy likwidujący pozwolenia na budowę dla małych obiektów, jak np. domy jednorodzinne, ponownie trafił wczoraj do laski marszałkowskiej.


Ustępujący minister budownictwa Mirosław Barszcz oraz posłowie PiS wnieśli do Sejmu powtórnie projekt ustawy o uproszczeniach w procesie inwestycyjnym budowy mieszkań.

Projekt ten przewiduje zniesienie pozwoleń na budowę w odniesieniu do budynków o mniejszej powierzchni, jak np. domy jednorodzinne. Rozpoczęcie budowy w takim wypadku będzie mogło nastąpić już po dokonaniu zgłoszenia do wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Projekt ustawy przewiduje także likwidację decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

- Likwidacja pozwoleń na budowę i decyzji o warunkach zabudowy w odniesieniu do niewielkich budynków mieszkalnych powinna znacznie usprawnić procedury administracyjne i przyspieszyć budowę mieszkań - powiedział Mirosław Barszcz.

Projekt przewiduje także odrolnienie gruntów położonych w granicach administracyjnych miast. Właściciel takiego terenu nie będzie musiał przechodzić skomplikowanej procedury administracyjnej. Wystarczające będzie jedynie zgłoszenie chęci odrolnienia ziemi.

- Powinno to spowodować szybsze pozyskiwanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe i przyczynić się do spadku ich cen - mówił Mirosław Barszcz.

Sejm zajmował się już tym projektem przed wyborami. Posłom nie wystarczyło czasu na przeprowadzenie konsultacji społecznych.

- Tym razem nie powinno być takich problemów, a Sejm powinien potraktować ten projekt w sposób priorytetowy, tak by nowe prawo weszło w życie na wiosnę, czyli w przyszłym sezonie budowlanym - apelował ustępujący minister budownictwa.

30 dni od zgłoszenia inwestor będzie mógł rozpoczynać budowę domu

ARKADIUSZ JARASZEK

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama