| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Uproszczone procedury budowlane

Uproszczone procedury budowlane

Projekt ustawy likwidujący pozwolenia na budowę dla małych obiektów, jak np. domy jednorodzinne, ponownie trafił wczoraj do laski marszałkowskiej.


Ustępujący minister budownictwa Mirosław Barszcz oraz posłowie PiS wnieśli do Sejmu powtórnie projekt ustawy o uproszczeniach w procesie inwestycyjnym budowy mieszkań.

Projekt ten przewiduje zniesienie pozwoleń na budowę w odniesieniu do budynków o mniejszej powierzchni, jak np. domy jednorodzinne. Rozpoczęcie budowy w takim wypadku będzie mogło nastąpić już po dokonaniu zgłoszenia do wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Projekt ustawy przewiduje także likwidację decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

- Likwidacja pozwoleń na budowę i decyzji o warunkach zabudowy w odniesieniu do niewielkich budynków mieszkalnych powinna znacznie usprawnić procedury administracyjne i przyspieszyć budowę mieszkań - powiedział Mirosław Barszcz.

Projekt przewiduje także odrolnienie gruntów położonych w granicach administracyjnych miast. Właściciel takiego terenu nie będzie musiał przechodzić skomplikowanej procedury administracyjnej. Wystarczające będzie jedynie zgłoszenie chęci odrolnienia ziemi.

- Powinno to spowodować szybsze pozyskiwanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe i przyczynić się do spadku ich cen - mówił Mirosław Barszcz.

Sejm zajmował się już tym projektem przed wyborami. Posłom nie wystarczyło czasu na przeprowadzenie konsultacji społecznych.

- Tym razem nie powinno być takich problemów, a Sejm powinien potraktować ten projekt w sposób priorytetowy, tak by nowe prawo weszło w życie na wiosnę, czyli w przyszłym sezonie budowlanym - apelował ustępujący minister budownictwa.

30 dni od zgłoszenia inwestor będzie mógł rozpoczynać budowę domu

ARKADIUSZ JARASZEK

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »