REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przepisy nie motywują do zbierania odpadów

Wymagania, które od 1 stycznia będą mieli np. producenci sprzętu RTV i AGD, mogą być niewykonalne. Przedsiębiorcy nie wiedzą, jak wykazać przeprowadzony recykling.

Wzrost płac jest najwyższy od sierpnia 2000 roku

W listopadzie płace w przedsiębiorstwach były o 12 proc. wyższe niż przed rokiem. RPP ma świadomość jak szybko rosną płace, ale w grudniu nie podniesie stóp.

Śląsk najbardziej atrakcyjny dla inwestorów

Województwo śląskie jest najbardziej atrakcyjnym polskim regionem dla inwestorów. Tuż za nim plasują się Dolny Śląsk i Mazowsze. Zestawienie zamykają regiony z Polski wschodniej.

Zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach gospodarczych

Czy w sytuacji, gdy przedsiębiorca występujący bez pełnomocnika nie opłacił wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych jego pismo zostanie pozostawione bez rozpoznania, czy też sąd wezwie go do uzupełnienia braków?

REKLAMA

Skutki zalegania z zapłatą mogą okazać się bolesne

Wprawdzie wszyscy zainteresowani twierdzą, że czarne listy dłużników nie istnieją, to jednak każde opóźnienie płatności odnotowane w instytucji zbierającej takie informacje może mieć dla przedsiębiorcy bardzo bolesne konsekwencje.

Czy pracodawca ponosi odpowiedzialność za rzeczy osobiste pracownika

W kodeksie pracy brak jest przepisu, który wyraźnie wskazywałby na istnienie odpowiedzialności materialnej pracodawcy za rzeczy osobiste pracownika wniesione przez niego na teren zakładu pracy. Czy pracodawca ponosi taką odpowiedzialność i w jakim zakresie?

Kiedy traci się prawo do ulgi na zakup nowych technologii

Korzystam z ulgi na zakup nowych technologii. Proszę o wyjaśnienie, w jakich okolicznościach mógłbym utracić prawo do tego rodzaju odliczeń?

Roczne rozliczenie ryczałtu od przychodów z działalności gospodarczej i karty podatkowej

Osoby, które wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, pierwsze rozliczą się z podatku dochodowego za 2007 rok. Do końca stycznia muszą złożyć w urzędach skarbowych roczne zeznanie PIT-28. Obowiązek ten dotyczy ryczałtowców uzyskujących przychody zarówno z pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i z najmu. W tym samym terminie własnego, nietypowego rozliczenia muszą dokonać także podatnicy karty podatkowej. W ich przypadku nie trzeba rozliczać się z PIT. Należy jednak złożyć informację o odliczonych składkach zdrowotnych na druku PIT-16A.

REKLAMA

Koncesje ułatwią partnerstwo

Wspólne inwestycje podmiotów publicznych i przedsiębiorców będą możliwe dzięki wprowadzeniu koncesji na usługi i roboty budowlane.

Firmy łamią zakaz pracy w handlu w święta

Państwowa Inspekcja Pracy nie będzie oceniać, czy praca w święta na stacjach paliw jest nielegalna. Inspektorzy pomogą skierować sprawę do sądu pracownikom stacji, którzy złożą skargę do PIP.

PARP: pierwsze konkursy zaczynają się już w lutym

PARP może rozpocząć pierwsze konkursy na dotacje dla firm, bo resort rozwoju zakończył pracę nad rozporządzeniem o udzielaniu przez agencję pomocy publicznej.

Urzędy pracy będą otwarte całą dobę

Rząd zapowiada, że wszyscy pracownicy pomocy społecznej i urzędów pracy zostaną przeszkoleni. Ma to pomóc firmom szukającym pracowników, a poszukującym pracy, znaleźć zatrudnienie.

Nie wszystkie zakłady pracy chronionej korzystają ze zwolnień

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego pozwalający kontynuować korzystanie ze zwolnień podatkowych zakładom pracy chronionej dotyczył tylko tych, które uzyskały status takiego zakładu na czas określony.

Polskie firmy i samorządy dostaną od Szwajcarów ponad 1 mld zł

1 mld zł przeznaczyła Szwajcaria na dotacje m.in. dla polskich samorządów i przedsiębiorców. W czwartek zostanie podpisana umowa, która umożliwi nam dostęp do tych pieniędzy.

Zmniejszy się liczba zezwoleń wymaganych przy budowie i użytkowaniu budynku

zmiana prawa - Inwestorzy nie będą ubiegać się o pozwolenie na budowę. Natomiast urzędnicy administracji nie będą sprawdzać, czy do budynku zostały doprowadzone potrzebne media. Pozwoli to na szybkie rozpoczynanie budów.

Kiedy trzeba płacić składki od wartości talonów i paczek świątecznych

Gdy pracodawca przekaże swoim pracownikom talony, które nie są finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe, ich wartość stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

Kiedy nie trzeba ustalać dochodu przy zmianie organizacyjnoprawnej

Likwidując działalność gospodarczą, trzeba sporządzić remanent. Spis z natury musi zostać uwzględniony w księdze podatkowej. Przedsiębiorca ma obowiązek ustalić też dochód i opodatkować go PIT.

Federacja Konsumentów ułatwia rozwiązywanie sporów w obrocie gospodarczym

Federacja Konsumentów prowadzi mediacje między przedsiębiorcą a konsumentem oraz dostarcza konsumentowi formularze, na których może on złożyć pozew w sprawie przeciwko przedsiębiorcy.

Poręczenie może pomóc w uzyskaniu kredytu

Korzystanie z funduszy unijnych na inwestycje często wymaga od firmy zaciągnięcia kredytu w banku. Jeśli przedsiębiorca napotyka problemy z odpowiednim zabezpieczeniem kredytu, to wyjściem dla niego może być skorzystanie z zewnętrznego poręczenia.

Pracownik pod nadzorem kamer

Firmy monitorują komputery i poddają pracowników testom wariograficznym. Dwóch na trzech pracodawców sprawdza pocztę elektroniczną swoich podwładnych. Pracownika należy poinformować o metodach nadzoru jego pracy.

Warunki prowadzenia firmy w Polsce i Irlandii

Szybka rejestracja firmy przez internet, zwiększenie kwoty wolnej od podatku, mniejsze obciążenia pracodawców i pracowników - te irlandzkie rozwiązania warto by wprowadzić w Polsce.

Niższy kurs korzystny dla przedsiębiorców

Zmiana prawa - Od nowego roku w zamówieniach publicznych kurs złotego w stosunku do euro będzie wynosił 3,8771, a nie jak dotychczas 4,3870.

Podatek płaci wspólnik, a nie spółka

 Jednym ze sposobów opuszczenia spółki kapitałowej przez wspólnika jest nabycie od niego przez spółkę udziałów lub akcji własnych w celu ich umorzenia. Jaki skutek wywołuje umorzenie?

Kontrahenta z Unii Europejskiej można łatwo zidentyfikować

Polski przedsiębiorca może zidentyfikować dla potrzeb VAT swojego wspólnotowego kontrahenta. W tym celu musi złożyć wniosek do biura wymiany informacji o VAT lub do urzędu skarbowego.

Inflacja coraz bliżej 4 proc.

Wzrost cen w listopadzie okazał się wyższy od prognoz. Roczny wskaźnik inflacji wzrósł do 3,6 proc. z 3,0 proc. w październiku, a ekonomiści prognozują dalszy wzrost do 3,7-4,1 proc. w grudniu.

Dopłaty w spółce musi regulować umowa

Dopłaty w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie powiększają ani udziałów wspólników, ani kapitału zakładowego spółki. Zwiększają natomiast środki własne spółki, co korzystnie wpływa na jej wizerunek finansowy.

Kontrola legalności zatrudnienia

W tym miesiącu rozpoczynam działalność jako pracodawca, właśnie trwa nabór pracowników na stanowiska pracy. Zatrudniam same osoby bezrobotne, zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne. Podobno mogę jako pracodawca być kontrolowany zarówno przez Państwową Inspekcję Pracy, jak i urząd pracy. Czy jest to możliwe? Proszę wskazać, na czym polega tzw. kontrola legalności zatrudnienia osób bezrobotnych i kto może ją prowadzić?

Czy warto wybrać liniowy PIT

Przedsiębiorcy jako samozatrudnieni podlegający PIT mogą wybrać opodatkowanie w wysokości 19-proc. Dzięki temu przez cały rok będą płacić podatek według takiej samej stawki. Nie mogą jednak skorzystać z wielu preferencji.

Ekspresowa firmowa strona www

Każda firma, która chce zaistnieć na rynku, powinna posiadać własną stronę www. Profesjonalna witryna przyciąga uwagę i wzbudza zaufanie potencjalnych klientów. Zanim jednak zainwestujemy w profesjonalny wygląd, warto pomyśleć nad czymś prostszym.

Wraca dialog biznes - rząd

Dwuetapowe czyszczenie prawa z przepisów utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej i większa swoboda działania - to deklaracje złożone przez wicepremiera Waldemara Pawlaka na spotkaniu z przedsiębiorcami zorganizowanym przy udziale GP.

Obowiązki przy przejściu z ryczałtu na księgę podatkową

Od 1 stycznia 2008 r. zmaleje limit przychodów obowiązujący dla ryczałtu. Przychody w 2007 roku ponad 565,2 tys. zł oznaczają utratę prawa do ryczałtu. Po utracie ryczałtu podatnik będzie musiał prowadzić księgę podatkową.

Co czeka przedsiębiorców w 2008 roku

W 2008 roku zostanie znowelizowana ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Wszystkie formalności związane z rozpoczęciem działalności załatwimy w jednym okienku.

Inspektorowi nie wystarczy legitymacja

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej chcą likwidacji kontroli na podstawie legitymacji oraz ograniczenia czasu ich trwania.

PFRON dopłaci do wyposażenia miejsc pracy

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekaże powiatom środki na zwrot kosztów zatrudnienia i wyposażenia miejsc pracy niepełnosprawnych

Preferencje przedłużone

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, które pozwoli od 2008 roku dalej stosować obniżone stawki VAT, m.in. na gastronomię i książki.

Czy bon to dobry prezent

Przekazanie bonu towarowego na rzecz pracowników powoduje konieczność opodatkowania jego wartości podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przedsiębiorca prowadzący komis może ograniczyć swoją odpowiedzialność

Przedsiębiorcy prowadzący komisy muszą dokładnie sprawdzać rzeczy, które sprzedają. W przeciwnym wypadku są narażeni na odpowiedzialność wobec nabywcy z tytułu rękojmi. Dotyczy to szczególnie sprzedaży samochodów. Legalność ich pochodzenia może niekiedy budzić wątpliwości.

Jakie korzyści daje kredyt kupiecki

 Kredyt kupiecki, zwany również handlowym lub towarowym (open account), udzielany jest przez sprzedawcę kupującemu i ma formę odroczonego terminu płatności. Jest to pozabankowa forma finansowania działalności gospodarczej.

Jak zatrudnić cudzoziemca

Polskim pracodawcom zaczyna brakować pracowników. Jest to spowodowane m.in. masowymi wyjazdami Polaków do pracy za granicę. W takiej sytuacji jedynym sposobem na uzupełnienie braków kadrowych jest zatrudnienie obcokrajowców.

Mniej przedsiębiorców będzie prowadzić pełną księgowość

Z 800 tys. do 1,2 mln euro ma zwiększyć się limit do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Taką zmianę jeszcze w tym tygodniu przygotuje Ministerstwo Gospodarki. Dzięki temu wiele małych firm uniknie dodatkowych obowiązków księgowych.

Jedno okienko będzie działać od 2008 roku

W ciągu tygodnia wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld przedstawi projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

W grudniu warto wypłacić dwie pensje

Resort pracy nie wydał jeszcze rozporządzenia, które określi zasady refundacji składek na ZUS niepełnosprawnych pracowników w 2008 roku.

Upoważniony przedsiębiorca nie zastąpi agenta celnego

Obecnie obowiązujące przepisy nie uzależniają możliwości posiadania pozwolenia na stosowanie uproszczonej procedury celnej od posiadania statusu upoważnionego przedsiębiorcy. Nie zastąpi również instytucji agenta celnego.

Ministerstwo szuka sposobu, by firmy nie straciły dotacji na tworzenie miejsc pracy

Resort rozwoju chce pomóc przedsiębiorcom dotkniętym niekorzystną zmianą zasad wypłacania unijnych dotacji na nowe miejsca pracy. To efekt publikacji GP.

7-proc. wzrost gospodarka ma już za sobą

Gospodarka zwolni w 2008 roku, nawet do poniżej 4,5 proc. w I kwartale. Rosnące wynagrodzenia, popyt wewnętrzny i ceny żywności przyczynią się do wzrostu inflacji. Zmiany regulacyjne mogą poprawić obraz Polski w oczach zagranicznych inwestorów.

Wymóg posiadania korekty faktury jest niekonstytucyjny

Przepis, który w przypadku udzielenia rabatów już po wystawieniu faktury uzależnia odliczenie podatku od posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej, jest niezgodny z konstytucją.

O jakie fundusze mogą ubiegać się przedsiębiorcy w Irlandii

Irlandia aktywnie realizuje programy współfinansowane z Unii Europejskiej wspierające przedsiębiorców działających w tym kraju. O jakie fundusze może ubiegać się polski przedsiębiorca działający w Irlandii?

Dokumentacja wynagrodzeń

Jednym z obowiązków każdego pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji związanej z zatrudnieniem.

Oferta banków dla przedsiębiorców - karta kredytowa dla firm

Dotychczas tylko kilka banków zdecydowało się na zaoferowanie kart kredytowych dla firm. Ostatnio taką kartę wprowadził Citi Handlowy. Banki są ostrożne, zwłaszcza wobec tych, którzy dopiero rozpoczynają działalność.

Kiedy mamy do czynienia z działalnością gospodarczą

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają dochody z działalności gospodarczej oraz z działalności wykonywanej osobiście. Są to dwa źródła przychodów, które mają wpływ na rozliczenie podatku.

REKLAMA