reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Wysokość składek do ZUS będzie ustalana raz w roku

Wysokość składek do ZUS będzie ustalana raz w roku

Od 2009 roku osoby prowadzące małe firmy będą płacić składki w jednakowej wysokości przez cały rok. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował trzy warianty zmian zasad opłacania składek. Pod koniec lutego odbędzie się pierwsze czytanie projektu przewidującego wprowadzenie rocznego okresu rozliczeń z ZUS.


NOWOŚĆ

Posłowie pracują nad zmianą zasad opłacania składek przez małych przedsiębiorców. Sejmowa Komisja Nadzwyczajna Przyjazne Państwo, która jest ich autorem, chce aby I czytanie projektu ustawy odbyło się już na posiedzeniu Sejmu rozpoczynającym się 27 lutego.

Dzięki ich wprowadzeniu od 1 stycznia 2009 r. osoby prowadzące firmy opłacające składki od minimalnej podstawy w wysokości 60 proc. średniej płacy nie będą musiały pięć razy w roku sprawdzać kwot, jakie mają wpłacić do ZUS. Stawki te zostaną bowiem ustalone na cały rok. Tak samo ma też być ustalana wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne.

- Zatwierdziliśmy już założenia nowelizacji ustawy, dzięki której właściciele małych firm tylko raz w roku będą sprawdzać wysokość składek płaconych do ZUS - mówi GP Janusz Palikot, przewodniczący sejmowej Komisji Nadzwyczajnej Przyjazne Państwo.

Dodaje, że na najbliższym posiedzeniu Komisji, które odbędzie się 13 lutego, projekt zmian zostanie skierowany do Biura Analiz Sejmowych. Według Janusza Palikota, sejmowi legislatorzy w ciągu dwóch tygodni nadadzą dokumentowi ostateczny kształt projektu ustawy.

- Jesteśmy umówieni z marszałkiem Sejmu, że nasze projekty ustaw od razu będą trafiać pod obrady Sejmu. Dlatego pierwsze czytanie tego projektu odbędzie się na posiedzeniu rozpoczynającym się 27 lutego - zapewnia Janusz Palikot.

Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej, uważa, że propozycja posłów ułatwi działanie małych przedsiębiorstw.

- Obecnie szacujemy skutki finansowe wejścia w życie nowych rozwiązań - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak.

- Trzeba ułatwić prowadzenie firm, a nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia, aby przedsiębiorcy musieli pięć razy w roku sprawdzać wysokość składek, jakie mają wpłacać do ZUS - mówi Jeremi Mordasewicz, przedstawiciel PKPP Lewiatan w Radzie Nadzorczej ZUS.

Jego zdaniem powoduje to też niepotrzebne błędy przy przelewach, a na zmianie zasad opłacania składek może też zyskać ZUS. Każdego roku płatnicy popełniają ponad 24 tys. błędów, które mają wpływ na poprawność ustalenia wysokości składek.

Eksperci podkreślają też, że przedsiębiorcy dzięki nowemu rozwiązaniu będą mogli raz w roku złożyć w banku tzw. polecenie zapłaty. Osoby te nie będą też mieć problemów z otrzymywaniem zasiłków chorobowych, których wypłata jest uzależniona od terminowego przekazania składek na konto w ZUS. W sytuacji gdy spóźnią się choć jeden dzień z przelewem, tracą prawo do świadczeń.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama