REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W firmie powinien być jeden związek zawodowy

Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

 Ostatnie protesty związkowców reprezentujących różne grupy zawodowe zapoczątkowały dyskusję na temat wprowadzenia zmian do ustawy o związkach zawodowych. Czy są one konieczne? 

- Tak. Nowelizacja tej ustawy jest potrzebna. Zmiany wymaga przede wszystkim określenie reprezentatywności takich organizacji - i to nie tylko w ustawie o związkach, ale w wielu innych, m.in. w kodeksie pracy w odniesieniu do układów zbiorowych pracy. W moim przekonaniu, w każdym zakładzie pracy powinien być tylko jeden reprezentatywny związek zawodowy, a nie kilka, jak obecnie. Ułatwiłoby to znacznie kontakty z pracodawcą. Ponadto takie rozwiązanie, zgodnie z którym to załoga wskazywałaby w referendum ten reprezentatywny związek, byłoby bardziej demokratyczne. Dobrze byłoby także, gdyby takie referendum było co jakiś czas powtarzane. Wprowadziłoby pewne współzawodnictwo między związkami.

REKLAMA

• Czy zmniejszenie uprawnień związków, np. wypłacanie pensji działaczy ze składek członkowskich i przeniesienie siedzib poza firmy, spowoduje, że pracodawcy nie będą przeszkadzać w ich tworzeniu?

REKLAMA

- Można by ograniczać kolejne przywileje związków, ale nie przekładałoby się to na większą liczbę nowych organizacji związkowych. Pracodawcy bowiem w ogóle nie lubią związków, m.in. z powodu ochrony działaczy związkowych, która została już znacznie ograniczona, chociaż być może niewystarczająco. Woleliby, żeby takich organizacji w ogóle nie było, a to spora przesada.

Wyraźnie trzeba podkreślić, że niektórzy działacze powinni być zwolnieni od wykonywania pracy, a ich wynagrodzenia wypłacane przez pracodawcę. Składki związkowe byłyby na ogół niewystarczające na pokrycie tych wynagrodzeń. Z kolei wyprowadzenie siedzib poza zakłady pracy jest postulatem nie do przyjęcia, bo związki muszą być blisko swojego elektoratu.

• Pracodawcy chcieliby zwiększyć liczbę założycieli związku z 10 do 30 osób. Czy to nie utrudniłoby procedury tworzenia nowej organizacji?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Nie wprowadzałbym takiego rozwiązania. Powinna być bowiem względna łatwość zakładania związku zawodowego. Nie należy komplikować trybu zakładania takiej organizacji, bo i tak nie jest to proste, np. w supermarketach. Lepiej zastanowić się nad pewnym ograniczeniem liczby działaczy związkowych, których stosunek pracy jest chroniony.

Poszerzyłbym natomiast prawo zrzeszania się. Takie uprawnienia powinny mieć osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, zwłaszcza że takie prawo mają już agenci i chałupnicy. Tym bardziej że przepisy o układach zbiorowych dopuszczają objęcie układem zbiorowym pracy osób zatrudnionych na podstawie wszelkich umów cywilnoprawnych.

 

JERZY WRATNY

ekspert prawa pracy, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego

Rozmawiała IZABELA RAKOWSKA-BOROŃ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA