| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Za dużo formalnych przeszkód w zatrudnianiu cudzoziemców

Za dużo formalnych przeszkód w zatrudnianiu cudzoziemców

Przedsiębiorcy domagają się wprowadzenia kolejnych zachęt ułatwiających zatrudnianie Ukraińców, Białorusinów i Rosjan.


Pracodawcy, zwłaszcza z branży budowlanej i sadowniczej, w których brakuje rąk do pracy, od dawna domagają się wprowadzenia ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców. Zdaniem Tomasza Solisa, wiceprezesa Związku Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej niedawna decyzja resortu pracy o wydłużeniu z trzech do sześciu miesięcy okresu zatrudnienia pracowników ze Wschodu jest krokiem w dobrym kierunku.

- To dobre rozwiązanie dla sadowników, dla których sezon trwa około pół roku - mówi Tomasz Solis.

Wskazuje jednak, że obecne regulacje są niewystarczające. Jego zdaniem powinna powstać na Ukrainie instytucja, która zajmowałaby się gromadzeniem danych o cudzoziemcach, którzy chcą pracować w Polsce. Urzędy pracy w Polsce i na Ukrainie powinny też wypełniać obowiązki administracyjne związane z zatrudnieniem cudzoziemca.

- Obecnie, jeśli chcę zatrudnić Ukraińca, muszę go najpierw znaleźć - podkreśla.

Według Krzysztofa Tuszyńskiego, właściciela firmy brukarskiej w Warszawie, przedsiębiorcy zatrudniający cudzoziemców powinni płacić niskie podatki i być zwolnieni z opłacania składek ubezpieczeniowych. Takie zmiany, jego zdaniem, trzeba wprowadzić jak najszybciej.

- Polska przestaje być atrakcyjnym miejscem pracy dla Ukraińców, którzy za podobne wynagrodzenie mogą pracować w Moskwie albo u siebie na południu kraju - mówi Krzysztof Tuszyński.

Marcin Kulinicz, naczelnik Wydziału Polityki Migracyjnej w departamencie migracji w resorcie pracy podkreśla, że resort chce zwiększyć napływ siły roboczej ze Wschodu. Wskazuje, że od 1 lutego 2008 r. obowiązuje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej (Dz.U. nr 17, poz. 106), które daje pracownikom zza wschodniej granicy możliwość pracy w Polsce przez sześć miesięcy w ciągu roku bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "KM-LEX"

Kancelaria Prawna "KM-LEX" Roszczenia i usługi prawne Krzysztof Konopka. Kancelaria specjalizuje się w świadczeniu usług prawnych z zakresu dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu zawartych umów ubezpieczeniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »