| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Opóźni się unijna pomoc dla zagranicznych inwestorów

Opóźni się unijna pomoc dla zagranicznych inwestorów

Ministerstwo Gospodarki nie jest w stanie samodzielnie rozdysponować unijnych dotacji dla inwestorów zagranicznych. Dlatego robi przetarg i wyłoni podmiot, który mu w tym pomoże.


Szykuje się poważne opóźnienie w uruchomieniu dotacji unijnych, które mają wspierać m.in. poważnych inwestorów zagranicznych. Chodzi o ponad 1 mld euro z Działania 4.5 w Programie Innowacyjna Gospodarka.

Jak dowiedziała się GP, Ministerstwo Gospodarki, które według najnowszych ustaleń ma zająć się rozdysponowywaniem tych pieniędzy, potrzebuje pomocy. Dlatego też zdecydowało się rozpisać przetarg, w którym wyłoni instytucję lub firmę, która pomoże mu w przeprowadzeniu czynności technicznych związanych z przyznawaniem dotacji.

- Wybrany w przetargu podmiot nie będzie miał statusu instytucji pośredniczącej i tym samym będzie poza systemem wdrażania unijnych funduszy - mówi informator GP.

To ewenement w skali Polski, bo do tej pory żaden urząd, który ma zająć się rozdysponowaniem unijnych środków, które dostaliśmy na lata 2007-2013, nie musiał sięgać po zewnętrzną pomoc. Jednak Ministerstwo Gospodarki nie radziło sobie z dystrybucją unijnej pomocy z perspektywy finansowej na lata 2004-2006. Klapą zakończyło się wdrażanie Poddziałania 2.2.1 w Programie Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Podobnie było z dotacjami dla przedsiębiorstw, które chciały promować się na targach zagranicznych. Beneficjenci bardzo długo, w niektórych przypadkach ponad rok, oczekiwali na refundację poniesionych wydatków.

Informację GP potwierdza Ministerstwo Gospodarki. Poinformowało nas, że instytucją wdrażającą drugiego stopnia (czyli odpowiedzialną za przeprowadzenie konkursów) będzie departament instrumentów wsparcia w resorcie.

Nie wiadomo, kiedy przetarg miałby się rozpocząć, bowiem resort gospodarki czeka na wyjaśnienia ze strony resortu rozwoju regionalnego dotyczące kwestii związanych z techniczną obsługą działań Programu Innowacyjna Gospodarka. Nawet jeśli przetarg uda się rozpisać jeszcze w lutym, to jego rozstrzygnięcie może zająć kilka miesięcy. Oczywiście jeśli nie dojdzie do jego unieważnienia na skutek błędów w procedurze i protestów podmiotów, które w nim wystartują. Pierwsze konkursy rozpoczną się więc prawdopodobnie dopiero pod koniec 2008 r.

Tymczasem w grę wchodzą poważne pieniądze (dofinansowywane będą inwestycje o wartości nie mniejszej niż 40 mln euro) oraz poważni inwestorzy.

- Inwestorzy zagraniczni, zainteresowani Polską, są zszokowani opóźnieniami w uruchomianiu funduszy unijnych. Dostajemy od nich sygnały, że jeśli ono jeszcze się opóźni, to Polska zacznie przegrywać rywalizację o przyciąganie inwestycji z innymi krajami w regionie, w których wsparcie Unii Europejskiej jest już dostępne - mówi Gazecie Prawnej jeden z przedstawicieli firmy doradczej współpracującej z inwestorami zagranicznymi.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »