Posłowie postulują uproszczenie przepisów
REKLAMA
REKLAMA
Na wczorajszym posiedzeniu sejmowej Nadzwyczajnej Komisji Przyjazne Państwo do spraw związanych z ograniczeniem biurokracji przedstawiono najpilniejsze zmiany w prawie podatkowym. Za najistotniejsze uznano wprowadzenie zmian w ustawach regulujących podatki dochodowe oraz w Ordynacji podatkowej.
REKLAMA
Zmiany w zakresie podatków dochodowych miałyby dotyczyć m.in. prawidłowego zdefiniowania momentu powstania przychodów, uproszczenia zasad amortyzacji oraz ponownego zdefiniowania kosztów. W odniesieniu do Ordynacji podatkowej zaproponowano przede wszystkim jednoznaczne określenie ciężaru dowodu w celu eliminacji dotychczasowej praktyki organów podatkowych polegającej na dowolnym przerzucaniu tego obowiązku na podatników. Za konieczne uznano także ograniczenie czasu trwania kontroli, zwłaszcza skarbowych, które nie stosują w tym zakresie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz określenie terminu do rozpatrzenia odwołania od decyzji o ustanowieniu zabezpieczenia na majątku podatnika. Zmiany Ordynacji podatkowej objęłyby ponadto czas przedawnienia zobowiązania podatkowego, zwłaszcza w zakresie zniesienia możliwości jego nieograniczonego przedłużania przez czynności organów podatkowych.
Informację w sprawie najpilniejszych zmian w prawie podatkowym przedstawili eksperci Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych z Łodzi. W ciągu dwóch tygodni mają przygotować zestawienie propozycji konkretnych rozwiązań.
MAGDALENA MAJKOWSKA
magdalena.majkowska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA