REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do końca stycznia trzeba złożyć PIT-28

Krzysztof Koślicki
ekspert podatkowy, doktorant w Instytucie Nauk Prawnych PAN

REKLAMA

31 stycznia upływa termin złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji PIT-28. Obowiązek ten dotyczy podatników, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Formularz muszą wypełnić uzyskujący przychody zarówno z pozarolniczej działalności, jak i z najmu.

Roczne zeznanie podatkowe PIT-28 należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika w terminie do 31 stycznia roku następnego w stosunku do roku, którego dotyczy rozliczenie. Biorąc pod uwagę tę regulację, wypełniony formularz za 2007 rok powinien zostać wysłany lub dostarczony do właściwego urzędu skarbowego najpóźniej w czwartek. Wszystkie zasady opodatkowania w tej formie określone zostały w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

REKLAMA

Kogo dotyczy obowiązek

Obowiązek dokonania rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych w oparciu o formularz PIT-28 mają osoby fizyczne objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

REKLAMA

Co do zasady przede wszystkim są nimi podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą. Jednakże opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. O tej ostatniej grupie podatników piszemy obok.

Do PIT-28 czasami trzeba dołączyć załączniki. Należy wskazać także, że formularz PIT-28/A wypełniają podatnicy uzyskujący przychody z działalności prowadzonej na własne nazwisko, a także uzyskujący przychody z najmu. PIT-28/B wypełniają podatnicy uzyskujący przychody z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej (spółek cywilnych) osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto, niezależnie od wskazanych wyżej załączników, osoba opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, która korzysta z odliczeń, dodatkowo powinna złożyć załączniki PIT/O i PIT/D. Należy pamiętać, że w sytuacji, jeśli działalność podlegająca opodatkowaniu prowadzona jest przez małżonków, to niezależnie od formy tej działalności PIT-28 każdy z małżonków musi złożyć oddzielnie.

Przychody według stawek

REKLAMA

Przychody podatnika objęte ryczałtem ewidencjonowanym należy wykazać w rubrykach części C zeznania. Trzeba zwrócić uwagę, że w każdej z nich uzyskane przychody muszą być wykazane z podziałem na odpowiednie stawki ryczałtu. Wynoszą one odpowiednio 3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., 10 proc., 17 proc. i 20 proc. Zastosowanie poszczególnych stawek do określonego rodzaju źródeł przychodów określone zostało w art. 12 omawianej ustawy.

W formularzu PIT-28 należy wykazać także przychody podlegające opodatkowaniu według karnych stawek ryczałtu. Dotyczy to przychodów, które zostały określone przez organ podatkowy. Jak wskazuje regulacja zawarta w art. 17 ustawy, może to nastąpić m.in. w przypadku nieprowadzenia ewidencji lub prowadzenia jej niezgodnie z warunkami wymaganymi do uznania jej za dowód w postępowaniu podatkowym. W takiej sytuacji organ podatkowy określi wartość niezaewidencjonowanego przychodu, w tym również w formie oszacowania i określi od tej kwoty wysokość ryczałtu. Warto podkreślić, że wspomniany wyżej karny ryczałt stanowi pięciokrotność podstawowych stawek. Ryczałt ten maksymalnie może wynieść 75 proc. przychodów. Dla uproszczenia można wskazać, że karna stawka w przypadku przychodów objętych normalnie stawką ryczałtu 8,5 proc. wyniesie 42,5 proc. (8,5 proc. x 5), natomiast w przypadku stawki 20 proc. ryczałt karny wyniesie 75 proc. Należy pamiętać, że maksymalna stawka nie może być wyższa niż 75 proc.

Oprócz tego należy obliczyć także procentowy udział przychodów objętych poszczególnymi stawkami w kwocie przychodów ogółem.

W ujęciu procentowym

Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi, że w przypadku ryczałtu odliczeń od przychodu dokonuje się nie od sumy przychodów, ale z podziałem na przychody opodatkowane poszczególnymi stawkami podatku. Konieczne jest zatem w tym przypadku dokonanie kalkulacji procentowego udziału przychodów opodatkowanych poszczególnymi stawkami w przychodzie ogółem. Udział ten ustala się odrębnie dla każdej stawki ryczałtowej.

Kalkulacja podatku

Podatnicy rozliczający się z podatku dochodowego od osób fizycznych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mają prawo odliczenia od przychodów m.in. straty za lata ubiegłe, składki ZUS, darowizny na określone cele, ulgę internetową. Ponadto przysługuje im także prawo odliczenia wydatków mieszkaniowych (obecnie już tylko na zasadzie praw nabytych). Odliczeniu przysługują także kwoty faktycznie zapłaconych składek emerytalno-rentowych. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji gdy działalność gospodarcza prowadzona przez rozliczającego się podatnika opodatkowana jest różnymi stawkami podatku, odliczeń dokonuje się od każdego rodzaju przychodu proporcjonalnie. Od obliczonej kwoty ryczałtu możliwe jest odjęcie kwoty ubezpieczenia zdrowotnego. Należy tylko pamiętać o obowiązującym limicie tego odliczenia.

Roczne zeznanie PIT-28

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

75 proc. maksymalnie może wynieść stawka ryczałtu od niezaewidencjonowanych przychodów

KRZYSZTOF KOŚLICKI

krzysztof.koslicki@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA