REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do końca stycznia trzeba złożyć PIT-28

Krzysztof Koślicki
ekspert podatkowy, doktorant w Instytucie Nauk Prawnych PAN

REKLAMA

31 stycznia upływa termin złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji PIT-28. Obowiązek ten dotyczy podatników, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Formularz muszą wypełnić uzyskujący przychody zarówno z pozarolniczej działalności, jak i z najmu.

Roczne zeznanie podatkowe PIT-28 należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika w terminie do 31 stycznia roku następnego w stosunku do roku, którego dotyczy rozliczenie. Biorąc pod uwagę tę regulację, wypełniony formularz za 2007 rok powinien zostać wysłany lub dostarczony do właściwego urzędu skarbowego najpóźniej w czwartek. Wszystkie zasady opodatkowania w tej formie określone zostały w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

REKLAMA

Kogo dotyczy obowiązek

Obowiązek dokonania rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych w oparciu o formularz PIT-28 mają osoby fizyczne objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

REKLAMA

Co do zasady przede wszystkim są nimi podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą. Jednakże opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. O tej ostatniej grupie podatników piszemy obok.

Do PIT-28 czasami trzeba dołączyć załączniki. Należy wskazać także, że formularz PIT-28/A wypełniają podatnicy uzyskujący przychody z działalności prowadzonej na własne nazwisko, a także uzyskujący przychody z najmu. PIT-28/B wypełniają podatnicy uzyskujący przychody z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej (spółek cywilnych) osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto, niezależnie od wskazanych wyżej załączników, osoba opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, która korzysta z odliczeń, dodatkowo powinna złożyć załączniki PIT/O i PIT/D. Należy pamiętać, że w sytuacji, jeśli działalność podlegająca opodatkowaniu prowadzona jest przez małżonków, to niezależnie od formy tej działalności PIT-28 każdy z małżonków musi złożyć oddzielnie.

Przychody według stawek

REKLAMA

Przychody podatnika objęte ryczałtem ewidencjonowanym należy wykazać w rubrykach części C zeznania. Trzeba zwrócić uwagę, że w każdej z nich uzyskane przychody muszą być wykazane z podziałem na odpowiednie stawki ryczałtu. Wynoszą one odpowiednio 3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., 10 proc., 17 proc. i 20 proc. Zastosowanie poszczególnych stawek do określonego rodzaju źródeł przychodów określone zostało w art. 12 omawianej ustawy.

W formularzu PIT-28 należy wykazać także przychody podlegające opodatkowaniu według karnych stawek ryczałtu. Dotyczy to przychodów, które zostały określone przez organ podatkowy. Jak wskazuje regulacja zawarta w art. 17 ustawy, może to nastąpić m.in. w przypadku nieprowadzenia ewidencji lub prowadzenia jej niezgodnie z warunkami wymaganymi do uznania jej za dowód w postępowaniu podatkowym. W takiej sytuacji organ podatkowy określi wartość niezaewidencjonowanego przychodu, w tym również w formie oszacowania i określi od tej kwoty wysokość ryczałtu. Warto podkreślić, że wspomniany wyżej karny ryczałt stanowi pięciokrotność podstawowych stawek. Ryczałt ten maksymalnie może wynieść 75 proc. przychodów. Dla uproszczenia można wskazać, że karna stawka w przypadku przychodów objętych normalnie stawką ryczałtu 8,5 proc. wyniesie 42,5 proc. (8,5 proc. x 5), natomiast w przypadku stawki 20 proc. ryczałt karny wyniesie 75 proc. Należy pamiętać, że maksymalna stawka nie może być wyższa niż 75 proc.

Oprócz tego należy obliczyć także procentowy udział przychodów objętych poszczególnymi stawkami w kwocie przychodów ogółem.

W ujęciu procentowym

Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi, że w przypadku ryczałtu odliczeń od przychodu dokonuje się nie od sumy przychodów, ale z podziałem na przychody opodatkowane poszczególnymi stawkami podatku. Konieczne jest zatem w tym przypadku dokonanie kalkulacji procentowego udziału przychodów opodatkowanych poszczególnymi stawkami w przychodzie ogółem. Udział ten ustala się odrębnie dla każdej stawki ryczałtowej.

Kalkulacja podatku

Podatnicy rozliczający się z podatku dochodowego od osób fizycznych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mają prawo odliczenia od przychodów m.in. straty za lata ubiegłe, składki ZUS, darowizny na określone cele, ulgę internetową. Ponadto przysługuje im także prawo odliczenia wydatków mieszkaniowych (obecnie już tylko na zasadzie praw nabytych). Odliczeniu przysługują także kwoty faktycznie zapłaconych składek emerytalno-rentowych. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji gdy działalność gospodarcza prowadzona przez rozliczającego się podatnika opodatkowana jest różnymi stawkami podatku, odliczeń dokonuje się od każdego rodzaju przychodu proporcjonalnie. Od obliczonej kwoty ryczałtu możliwe jest odjęcie kwoty ubezpieczenia zdrowotnego. Należy tylko pamiętać o obowiązującym limicie tego odliczenia.

Roczne zeznanie PIT-28

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

75 proc. maksymalnie może wynieść stawka ryczałtu od niezaewidencjonowanych przychodów

KRZYSZTOF KOŚLICKI

krzysztof.koslicki@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA