REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pomysł na biznes - sklep z artykułami dla zwierząt

Właściciele psów i kotów wydają coraz więcej pieniędzy na swoich ulubieńców. Nie tylko na pożywienie. Na Zachodzie to ogromny rynek o miliardowych obrotach, np. w USA siegających 26 mld dolarów rocznie. U nas branża też nabiera rozpędu. Zdaniem fachowców i ludzi, którzy osiągnęli sukces, trzeba spełnić dwa warunki: kochać zwierzęta i się na nich znać.

Czy prywatny samochód należy przerejestrować na firmę, aby zaliczać do kosztów wydatki z nim związane

Założyłem działalność gospodarczą i rozliczam się na podstawie pkpir. Jako osoba prywatna posiadam samochód osobowy. Oświadczeniem wprowadziłem go jako środek trwały do prowadzonej działalności. W związku z tym, że kupiłem samochód jako osoba prywatna, w dokumentach rejestracyjnych właścicielem auta jestem jako osoba prywatna, a nie firma. Czy mam obowiązek zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym, aby koszty ubezpieczenia auta i amortyzacji mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w firmie?

Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

W latach 2007 – 2013 wprowadzono znaczące ułatwienie, jakim jest programowanie i wdrażanie regionalnych programów operacyjnych na poziomie województw. Cały proces odbywa się więc bliżej obywatela, co zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie informacji, komunikację i usprawnia procedury. W tym roku samorządy wojewódzkie rozpoczną nabór projektów w konkursach o unijne dotacje dla małych i średnich firm. Unijne pieniądze na ten cel będą rozdysponowywane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Każdy region oferuje inne warunki, na których będzie udzielał unijnej pomocy. Podstawowe kryterium jest jedno – zgłaszane projekty muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł. Większe inwestycje powinny ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Apteki, kwiaciarnie i stacje paliw będą otwarte w święta

Resort pracy chce wyłączyć apteki, stacje paliw i kwiaciarnie spod zakazu pracy w handlu w święta. Eksperci są przeciwni tworzeniu szczegółowej listy wyjątków. Bez doprecyzowania obecnych przepisów nadal będzie można obchodzić zakaz pracy w handlu.

REKLAMA

Będzie można powrócić na księgę podatkową

Firmy, które w ubiegłym roku nie przekroczyły przychodów o równowartości 1,2 mln euro, będą mogły powrócić na księgę podatkową w trakcie roku.

Przedsiębiorcy nie zapłacą zaliczek

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, który zakłada zawieszenie takiej działalności. W okresie zawieszenia nie będzie trzeba płacić zaliczek na podatek.

Będzie można zawiesić działalność

Przedsiębiorcy będą mogli zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej nawet na dwa lata, pod warunkiem że nie zatrudniają pracowników.

48 artykułów w prawie zamówień publicznych zostanie zmienionych

Bez podpisu elektronicznego będzie można startować w licytacji elektronicznej.

REKLAMA

Co piąta firma nieprawidłowo zgłasza pracowników do ZUS

Pracodawcy nie opłacają składek na ubezpieczenie społeczne za pracowników i zatrudniają na czarno cudzoziemców.

Kolejne podwyżki stóp nie muszą być potrzebne

Gdyby potwierdziły się sygnały o spowolnieniu polskiej gospodarki, a banki centralne w Europie i na świecie obniżałyby koszt kredytu, to mogą zniknąć przesłanki do kolejnych podwyżek stóp w Polsce.

Pierwszy konkurs na wsparcie dla śląskich firm ruszy w czerwcu

W tym roku odbędą się trzy konkursy o unijne dotacje dla firm w województwie śląskim.

Trzeba unikać niesolidnych płatników

Odroczone terminy płatności stały się biznesową codziennością wielu branż. Są elementem walki konkurencyjnej. Przed zawarciem umowy trzeba sprawdzić kontrahenta.

Za co pracodawca może ukarać pracownika

Pracodawca może udzielić pracownikowi upomnienia lub wymierzyć karę nagany, jeżeli nie przestrzega on reguł porządkowych obowiązujących w zakładzie pracy. Może również wymierzyć karę pieniężną. Decyzja o ukaraniu pracownika należy do pracodawcy.

Obowiązki w spółce cywilnej przy zmianie wspólnika

Wystąpienie wspólnika ze spółki lub przystąpienie do niej nowego wspólnika wymaga dopełnienia formalności w ewidencji działalności gospodarczej w gminie.

Czy darowizna przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu VAT

Zaprzestaję prowadzenia przedsiębiorstwa usługowego. Chcę je przekazać synowi w drodze darowizny. Czy darowizna ta będzie podlegała opodatkowaniu VAT?

Będzie można czasowo zawiesić działalność gospodarczą

Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, będzie mógł zawiesić działalność na okres do 24 miesięcy - zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

PIP skontrolowała legalność zatrudnienia w firmach

Państwowa Inspekcja Pracy w 53 proc. kontrolowanych firm wykazała nieprawidłowości dotyczące legalności zatrudnienia. Od 1 lipca do końca grudnia 2007 r. PIP przeprowadziła ponad 12 tys. kontroli.

Ma być więcej terenów na nowe inwestycje

Wielkość specjalnych stref ekonomicznych nie będzie ograniczona terytorialnie do 12 tys. ha. Dzięki temu przedsiębiorcy otrzymają możliwość pozyskania nowych gruntów na inwestycje.

Pierwszy etap obniżki CIT najwcześniej w 2010 roku

Rząd utrzyma obniżkę stawki PIT w 2009 roku do 18 i 32 proc. i nie wyklucza redukcji od 2010 roku. Wtedy może nastąpić obniżka CIT. Zapowiadane przez PO 15-proc. stawki PIT i CIT nie zostaną wprowadzone wcześniej niż w 2011 roku. Rząd nie zamierza zastąpić systemu budżetowego zadaniowym.

Odliczenie VAT zależy od kosztów w PIT

Podatnik nie odliczy VAT naliczonego od zakupu towarów lub usług, gdy został pozbawiony prawa zaliczenia do kosztów w PIT wydatków na nie poniesionych.

Pozew musi być dobrze skonstruowany

W jakiej sytuacji windykacja należności w obrocie gospodarczym wkracza na drogę sądową?

Spółki będą miały kłopoty z wywiązywaniem się z umów kredytowych

Zadłużone europejskie i amerykańskie spółki będą miały coraz poważniejsze trudności finansowe, bo wobec trwającego zamykania się rynków kredytowych nie mogą refinansować kredytów.

Telepraca szansą dla małych i średnich firm

E-Centra Telepracy są szansą dla małych i średnich firm, w których pracownicy mogą zdalnie wykonywać swoje zadania - powiedział koordynator e-Centrum w Pułtusku Janusz Borzyński podczas dnia otwartego.

Pozyskiwanie środków na inwestycje

Kredyt inwestycyjny można przeznaczyć na dowolny cel, np. zakup lokalu, maszyn lub refinansowanie dotychczasowych kredytów. Niestety, największe szanse na otrzymanie takiego kredytu mają firmy, które działają na rynku co najmniej od roku.

Jak opodatkować likwidację działalności gospodarczej

Likwidacja działalności wiąże się z wieloma obowiązkami, w tym podatkowymi. Konieczne jest dokonanie spisu z natury w terminie 14 dni od zaprzestania czynności opodatkowanych. Trzeba też pamiętać o powiadomieniu urzędu skarbowego w ciągu siedmiu dni od zakończenia spisu o jego przeprowadzeniu, ustalonej wartości i podatku należnym.

Jak zmieniły się zasady oznaczania cen

Od 1 stycznia 2008 r. zmieniono sposób oznaczania cen wyrobów odzieżowych i włókienniczych, książek i czasopism oraz zapisanych nośników informacji. Z kolei do 31 grudnia 2010 r. przedłużono termin, do którego nie jest wymagane bezpośrednie oznaczanie ceną niektórych towarów.

Przesłane faksem wypowiedzenie umowy jest skuteczne

Wypowiedzenie umowy o pracę uważa się za dokonane, gdy zostało doręczone pracownikowi w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią. Odmowa jego przyjęcia nie ma wpływu na jego skuteczność. Po upływie okresu wypowiedzenia umowa i tak ulegnie rozwiązaniu.

Wysokość składek do ZUS będzie ustalana raz w roku

Od 2009 roku osoby prowadzące małe firmy będą płacić składki w jednakowej wysokości przez cały rok. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował trzy warianty zmian zasad opłacania składek. Pod koniec lutego odbędzie się pierwsze czytanie projektu przewidującego wprowadzenie rocznego okresu rozliczeń z ZUS.

Innowacyjne firmy dostaną z UE wsparcie w giełdowym debiucie

Małe i średnie firmy będą mogły pozyskać z UE środki na usługi związane z przygotowaniem prospektu emisyjnego lub koszty autoryzowanego doradcy. Pierwsze firmy mogą skorzystać z tych pieniędzy już w marcu, a w puli jest ok. 61 mln zł.

W firmie powinien być jeden związek zawodowy

 Ostatnie protesty związkowców reprezentujących różne grupy zawodowe zapoczątkowały dyskusję na temat wprowadzenia zmian do ustawy o związkach zawodowych. Czy są one konieczne? 

Za dużo formalnych przeszkód w zatrudnianiu cudzoziemców

Przedsiębiorcy domagają się wprowadzenia kolejnych zachęt ułatwiających zatrudnianie Ukraińców, Białorusinów i Rosjan.

Racjonalna rachunkowość dla niewielkich firm

Władze unijne analizują rozwiązania dotyczące rachunkowości, które mają ułatwić działalność niewielkich firm.

Przekazanie zamówienia innej firmie podważa sens ustawy

Powierzenie całości zamówienia publicznego innej firmie stanowi wypaczenie sensu procedury przetargowej, podczas której wykonawca jest dokładnie weryfikowany, a podwykonawca już nie.

Opóźni się unijna pomoc dla zagranicznych inwestorów

Ministerstwo Gospodarki nie jest w stanie samodzielnie rozdysponować unijnych dotacji dla inwestorów zagranicznych. Dlatego robi przetarg i wyłoni podmiot, który mu w tym pomoże.

Jak rozpocząć działalność gospodarczą z pomocą Programu Kapitał Ludzki

Pomoc, jaką będzie można otrzymać z Programu Kapitał Ludzki w perspektywie lat 2007-2013, obejmuje nie tylko szkolenia dla bezrobotnych, wsparcie edukacji czy promowanie równości społecznej. Osoby fizyczne, które mają zamiar rozpocząć działalność gospodarczą, będą mogły ubiegać się o pomoc finansową. Jakie mają możliwości?

Przekształcenie spółki cywilnej w jawną

Przekształcenie spółki cywilnej w jawną sprowadza się w zasadzie do stworzenia odrębnego podmiotu, w którym skupi się dotychczasowa aktywność wspólników spółki cywilnej. W przypadku obligatoryjnego przekształcenia, gdy spółka cywilna w ciągu dwóch lat obrotowych osiągnie 800 tys. euro obrotów, nie ma potrzeby, aby wspólnicy podejmowali uchwałę w przedmiocie przekształcenia.

Czy trzeba tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Fundusz świadczeń socjalnych przeznacza się na finansowanie działalności socjalnej pracowników, ich rodzin, emerytów i rencistów, byłych pracowników i ich rodzin. Pracodawca może też przyznać prawo do korzystania z tych świadczeń innym osobom. Czy fundusz trzeba zawsze tworzyć i jak uzgadniać jego zasady? Czy zawsze trzeba wypłacać świadczenie urlopowe?

Klasyfikacja źródła przychodów osób fizycznych

Osoby fizyczne osiągające przychody z działalności zarobkowej wciąż mają kłopoty z klasyfikowaniem źródła takich przychodów. A jest to kwestia niezwykle ważna, przede wszystkim ze względu na właściwe rozliczanie podatku dochodowego oraz od towarów i usług.

Nie każdy kurs jest przychodem

Szkolenia związane z działalnością pracodawcy nie są przychodem - uznał WSA. Fiskus twierdzi, że do zwolnienia z PIT potrzebna jest akredytacja MEN. Resort pracy uważa, że taki wymóg jest sprzeczny z prawem unijnym.

Firma zapłaci więcej za bezprawne zwolnienie swojego pracownika

Osoby bezprawnie zwolnione z pracy mogą żądać nie tylko odszkodowania przewidzianego w prawie pracy, ale również rekompensaty na podstawie kodeksu cywilnego.

Do skorzystania z ulgi nadal potrzebny będzie meldunek

Obowiązek meldunkowy ma zostać zniesiony. Jednak osoby, które przy sprzedaży nieruchomości będą chciały uniknąć PIT, korzystając z ulgi meldunkowej, nadal będą musiały się meldować.

Pracodawcy chcą ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców

Słaba znajomość języków obcych jest największą barierą w zatrudnieniu cudzoziemców w Polsce.

Posłowie postulują uproszczenie przepisów

W podatkach dochodowych trzeba m.in. uprościć zasady amortyzacji i ponownie zdefiniować koszty uzyskania przychodów - postulowano na posiedzeniu Komisji Przyjazne Państwo.

Innowacyjnej inwestycji łatwiej uzyskać unijne wsparcie

Od tego, jak bardzo będzie innowacyjna inwestycja, może zależeć, czy firma dostanie dotacje - taka zasada powinna przyświecać przedsiębiorcom, którzy przygotowują się do aplikowania o fundusze unijne.

Odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika a koszty

W zeszłym roku, jako wspólnicy spółki jawnej, udzieliliśmy spółce pożyczki podlegającej oprocentowaniu. Mamy wątpliwości, czy odsetki od takiej pożyczki są w spółce kosztem uzyskania przychodów. Czy takie odsetki podlegają opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym?

Czy wypadek w czasie wykonywania działalności pozarolniczej uprawnia do odszkodowania z ZUS

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu. W czasie przebudowy własnego miejsca pracy miałem wypadek. Czy mogę i jak mam starać się o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy?

Co to jest spółka dominująca

Jakie kryteria są potrzebne do uznania danej spółki za dominującą?

Pracodawcy domagają się kar finansowych za porzucenie pracy

Pracownicy coraz częściej porzucają pracę z dnia na dzień. Za nagłe odejście z firmy prawo nie przewiduje żadnych sankcji. Pracodawcy chcą odszkodowań od nieuczciwych podwładnych.

W bankach przybędzie przeterminowanych należności

Do rozwoju branży windykacyjnej przyczyni się stale rosnąca liczba udzielanych kredytów detalicznych przy zmniejszających się wymaganiach w stosunku do potencjalnych kredytobiorców.

Test wypłacalności wyprze kapitał zakładowy

Spółka cywilna jest dziś najbardziej ułomną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Stwarza zagrożenie dla kontrahentów i nie chroni dostatecznie wspólników.

REKLAMA