REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozew musi być dobrze skonstruowany

REKLAMA

W jakiej sytuacji windykacja należności w obrocie gospodarczym wkracza na drogę sądową?

- Dłużnik nie zawsze gotów jest na porozumienie bez użycia przymusu prawnego. Dlatego wierzyciele występują na drogę sądową. Przed wniesieniem powództwa warto zbadać, czy o to samo roszczenie nie toczy się sprawa wszczęta wcześniej albo czy sprawa taka nie została już prawomocnie osądzona. Taka sytuacja stanowi przesłankę do stwierdzenia nieważności postępowania. Na etapie wnoszenia powództwa warto zastanowić się nad złożeniem wniosku o zabezpieczenie. Można to zrobić przed wniesieniem pozwu - wystarczy uprawdopodobnić roszczenie. Skuteczne powództwo nie zależy jedynie od stanu faktycznego, ale również od tego, w jaki sposób został on przedstawiony i udowodniony w pozwie.

REKLAMA

Czy rzeczywiście od tego, jak sformułowany jest pozew zależy, ile pieniędzy odzyska wierzyciel?

- Właściwie sformułowany pozew pod względem formalnym i merytorycznym to podstawa. Ustawodawca przewidział kilka trybów dochodzenia należności. Ich wybór zależy od dowodów, jakimi dysponuje wierzyciel oraz od wysokości długu. Jeśli wartość wierzytelności nie przekracza 10 tys. zł, to pozew należy wnieść na formularzu urzędowym (postępowanie uproszczone). Powyżej tej kwoty konieczny jest pozew, spełniający warunki określone w art. 187 i następnych k.p.c. Szybszymi i tańszymi od postępowania zwykłego sposobami dochodzenia roszczeń są postępowania odrębne: nakazowe i upominawcze. Postępowanie nakazowe, przewidziane w art. 485 k.p.c., jest uzależnione od dysponowania przez wierzyciela dowodami długu, np. wezwaniem dłużnika do zapłaty i jego pisemnym oświadczeniem o uznaniu długu. Postępowanie upominawcze, ustanowione w art. 497 i następnych k.p.c., jest bardziej odformalizowane. Uzyskany w nim nakaz zapłaty nie może stanowić podstawy zabezpieczenia roszczeń.

Jak poprawnie skonstruować skuteczny pozew o zapłatę długu?

- Należy zwrócić uwagę na właściwe określenie stron sporu, wartości sporu i uzasadnienie żądania na podstawie dowodów. W stosunkach między przedsiębiorcami obowiązują bardziej rygorystyczne zasady konstruowania pozwu. Dotyczą wniesienia opłaty, wykazania właściwej reprezentacji przedsiębiorcy, a także nakładają obowiązek dołączenia załączników. Niedotrzymanie wymogów formalnych pozwu może skutkować jego odrzuceniem. Ustawodawca ogranicza przedsiębiorcom możliwość modyfikacji żądań zawartych w pozwie, dopuszczając je jedynie w wyjątkowych przypadkach i ograniczonym zakresie. Rozstrzygającą kwestią jest zakres zgłoszonych wniosków dowodowych. Ustawodawca wprowadził tu zasadę prekluzji. Zobowiązuje ona wierzyciela do podania w pozwie roszczeń i dowodów na ich poparcie, pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozmawiał Krzysztof Polak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA