REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dostawca odpowiada za wytworzone produkty

Dostawa jest odmianą umowy sprzedaży. Zawierają ją dwaj przedsiębiorcy: dostawca oraz odbiorca, a dotyczy wytworzenia i dostarczenia określonych rzeczy oraz podaje cenę.

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa - jest to zdolność do spłaty raty kredytu wraz z odsetkami w określonym czasie.

Kredyt refinansowy

Kerdyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny - jest to rodzaj nowego kredytu, który przeznaczony jest na spłatę kilku kredytów lub pożyczek. Celem skonsolidowania zadłużenia jest zazwyczaj obniżenie kosztów.

REKLAMA

Zmiany w dofinansowaniu zatrudnienia niepełnosprawnych

Wprowadzenie takich samych kwot dofinansowania do zatrudnienia niepełnosprawnych na otwartym rynku, jak i w zakładach pracy chronionej, przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji niepełnosprawnych, który we wtorek przyjął rząd.

Pracodawcy krytykują pakiet rodzinny

Dyskutowany w Sejmie tzw. pakiet rodzinny czyli propozycje zmian przepisów m.in. wydłużających urlopy macierzyńskie czy wprowadzających dodatkowe dni wolne od pracy są niekorzystne dla polskiej gospodarki - oceniła na wtorkowej konferencji prasowej szefowa PKPP Lewiatan, Henryka Bochniarz.

Szejnfeld o nowelizacji ustawy o działalności gospodarczej: będzie przełom

Przełomowe - tak wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld określa założenia projektu nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Projekt umożliwia m.in. wprowadzenie "jednego okienka" w kwietniu 2009 roku - zapowiedział.

Kiedy sprzedawca musi przyjąć zwrot towaru?

Zdarza się, że konsument kupuje towar a następnie zmienia zdanie i chce go zwrócić. Czy sprzedawca ma obowiązek przyjąć zwrot? Jeśli tak, to pod jakimi warunkami i w jakim terminie?

REKLAMA

Mobilne bankomaty

Spółka giełdowa eCard, zajmująca się płatnościami internetowymi i właściciel prawie 300 bankomatów w Polsce, w swojej ofercie proponuje także wynajęcie mobilnych bankomatów, tzw. „maszyn na kółkach”, czyli bankomatów zainstalowanych na specjalnych samochodach.

Firmy zapłacą mniej za chorobę starszych pracowników

Firmy będą finansować wynagrodzenie chorego pracownika, który ukończył 50 lat, przez 14, a nie 33 dni w roku. Zwolnienie ze składek na FP i FGŚP dla firm zatrudniających starszych pracowników będzie obowiązywać od czerwca 2009 r.

Skutki kryzysu odczuje większość branż

Najmocniej spadek koniunktury odczują firmy transportowe, budowlane, motoryzacyjne i handel. Dobrych perspektyw spodziewają się tylko przedsiębiorstwa budujące drogi i energetyczne. Cięcie kosztów, drogie euro, ograniczenie inwestycji - to powody dalszego osłabienia koniunktury.

Firma otrzymana w drodze dziedziczenia wymaga założenia nowych rejestrów

Po przejęciu firmy w spadku trzeba zarejestrować własną działalność, a wcześniej rozliczyć spadkodawcę. Nowy podatnik musi od nowa założyć wszystkie niezbędne ewidencje podatkowe i rachunkowe.

Firmy wstrzymujące produkcję, muszą wypłacać pełne pensje

Pracodawca, który ogranicza produkcję, nie może z tego powodu ogłosić przestoju w pracy. Może jednak skierować pracowników do innej pracy, pod warunkiem że płaci im pełne wynagrodzenie.

Winiety na drogach ważne do połowy 2011 roku

System elektronicznego poboru opłat drogowych uzależniających ich wysokość od przejechanych kilometrów zacznie funkcjonować dopiero od 1 lipca 2011 r.

Decyzje pokontrolne inspektora pracy

Inspektor pracy, jeśli stwierdzi naruszenie przepisów prawa pracy, może bez zgody pracodawcy nałożyć karę finansową lub wydać nakaz natychmiastowego zamknięcia stanowisk pracy stwarzających zagrożenie dla życia pracowników.

Jak kupować udziały w spółce z o.o.

Czy można wyłączyć na kilka lat zbycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?

Dotacje w Dolnośląskiem mają zostać przyznane na podstawie wniosków w sieci

Urzędnicy fundują nam konkurs w klikaniu myszką na czas, w którym wygraną są unijne dotacje - twierdzą przedsiębiorcy z Dolnego Śląska. Obawiają się, że konkurs w sieci będzie niesprawiedliwy.

Jak korzystać ze znaku towarowego, by nie naruszyć prawa

Przedsiębiorca, który zarejestruje znak towarowy w Urzędzie Patentowym RP, ma wyłączne prawo do jego używania na całym obszarze Polski. Osoba, która oznacza towary podrobionym znakiem towarowym lub dokonuje bezprawnego obrotu takimi towarami naraża się na odpowiedzialność cywilną. Może też zostać skazana nawet na dwa lata więzienia.

Kredyty hipoteczne coraz droższe

Banki konkurowały ze sobą udzielając kredytów na coraz bardziej liberalnych zasadach. Jednak kryzys na rynku kredytów hipotecznych zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych znalazł odbicie również w Polsce i pożyczek zaczęto udzielać znacznie ostrożniej.

Po zawieszeniu trzeba rozliczyć przychody

Po okresie zawieszenia przedsiębiorcy wznawiają opłacanie zaliczek na podatek dochodowy. Podatnicy opodatkowani ryczałtem są natomiast zobowiązani do obliczenia i wpłacenia ryczałtu za okres przerwy w działalności.

Firmy i ubezpieczeni sprawdzą konto w ZUS przez internet

Osoby ubezpieczone w ZUS z domu przez internet będą mogły sprawdzać stan swojego konta emerytalnego. Przedsiębiorcy skontrolują terminowość i wysokość zapłaconych składek ubezpieczeniowych. Zatrudnieni będą mogli na bieżąco sprawdzać uczciwość swoich pracodawców.

Tylko dwa tygodnie na kontrolę

Inspektorzy skontrolują tylko czynności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Kontroler okaże przedsiębiorcy legitymację służbową inspektora i odpowiednie upoważnienie. Inspektorzy muszą poinformować kontrolowanego o jego prawach i obowiązkach.

Komercyjne i pozarządowe kredyty eksportowe

Kredyty przeznaczone na finansowanie towarowej bądź usługowej wymiany zagranicznej mogą być kierowane do eksporterów lub importerów. Eksporterzy często są wspierani przez instytucje rządowe. By jednak uzyskać preferencje w finansowaniu, muszą taki kredyt ubezpieczyć w Polsce.

Konieczne potwierdzenie odbioru

 WSA w Warszawie orzekł, że firma udzielająca rabatów kontrahentowi, aby odliczyć VAT, musi posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej.

Zapłacimy mniej za poświadczenie kopii

Opłata skarbowa od poświadczenia zgodności odpisu lub kopii dokonanego przez organy administracji rządowej lub samorządowej wyniesie 1 zł.

Obowiązek przywrócenia pracownika do pracy

Pracodawca musi czasami ponownie zatrudnić zwolnionego pracownika i to na takich samych warunkach, jak przed zwolnieniem. W przeciwnym wypadku naraża się na zapłatę odszkodowania.

Skargi trafią do wszystkich WSA

Od 11 października skargi na interpretacje indywidualne będą rozpatrywały wszystkie WSA. Dotyczy to także spraw, które już wpłynęły do sądu w Warszawie, a nie mają terminu rozprawy. Rozpatrywanie spraw zróżnicuje orzecznictwo, co nie musi być korzystne dla podatników.

Sejm uchwalił ustawę likwidującą winiety

Sejm w piątkowym głosowaniu znowelizował ustawę o drogach publicznych. Przewiduje ona zniesienie winiet i wprowadzenie opłat dla ciężarówek i autobusów za przejazd autostradami.

Więcej ułatwień dla firm

Pozwolenia na prowadzenie składu celnego będą wydawane przez naczelników urzędów celnych.

Prowadzenie zakładu upraszcza rozliczenia CIT

Zagraniczny przedsiębiorca, który nie chce mieć problemów z rozliczeniami podatkowymi w Polsce, powinien prowadzić działalność na podstawie zakładu. Wtedy opodatkowaniu CIT w Polsce podlegać będą jedynie te dochody, które zagraniczny przedsiębiorca uzyskał za pośrednictwem zakładu.

Firmy nie będą musiały organizować palarni

Firmy, które zdecydują się na dobrowolne utworzenie palarni, będą musiały spełnić wymogi bardziej rygorystyczne niż w obowiązującym rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów BHP.

Za nielegalne zatrudnianie cudzoziemca pracodawca może zapłacić grzywnę

Cudzoziemiec, aby legalnie wykonywać pracę w Polsce, musi najpierw uzyskać zezwolenie na pracę. Jakie obowiązki musi spełnić firma, która chce go zatrudnić?

Etyka pracy pomaga w walce z konkurencją

Co trzeci pracodawca w Polsce nie przestrzega zasad etyki w swojej polityce kadrowej. Tymczasem dobrze zmotywowani i lojalni pracownicy to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod w walce z konkurencją.

Ochrona inwestora przed podwójną zapłatą

Inwestor nie musi ograniczyć się do zawarcia umowy z generalnym wykonawcą. Może sam podpisać umowy z podwykonawcami, a wykonawcy powierzyć jedynie obowiązki związane z koordynowaniem prac.

Kiedy abonament medyczny stanowi przychód

Pracodawca powinien doliczać do dochodu pracownika podlegającego opodatkowaniu wyłącznie wartość świadczeń medycznych faktycznie otrzymanych przez pracownika.

Firmy zainteresowane zatrudnianiem cudzoziemców

W tym roku pięciokrotnie wzrosło zainteresowanie polskich firm zatrudnianiem pracowników ze Wschodu. PIP i Służba Celna nie wiedzą, ilu Ukraińców pracuje w Polsce. Rząd zamierza wydłużyć do dziewięciu miesięcy możliwość zatrudniania bez zezwolenia pracowników ze Wschodu.

Odzyskanie podatku już bez kaucji

Ukazała się interpretacja ministra finansów nakazująca odstąpienie od pobierania kaucji gwarancyjnej od nowych podatników VAT.

200 mln zł dla nowych firm

Do końca roku Krajowy Fundusz Kapitałowy ogłosi konkurs na dotacje dla funduszy wysokiego ryzyka chcących inwestować w małe i średnie firmy.

Cięcie stóp nie obniży kosztów kredytów

Największe banki centralne świata w wyniku skoordynowanej akcji obniżyły w środę główne stopy procentowe. Niestety, według analityków koszty kredytów walutowych w najbliższym czasie nie spadną. Nerwowa sytuacja na rynku walutowym źle wpływa na rynkowe stopy procentowe.

Może się zmienić sposób rozliczania nadgodzin

Rząd chce uzyskać opinię pracodawców i związków o zmianach w definicji godzin nadliczbowych i wydłużeniu tygodniowego czasu pracy.

Jak rozliczać dowóz pracowników do pracy

Sfinansowanie dojazdu do pracy pracownika jest jego przychodem. Świadczenia pozapłacowe pracownicy muszą rozliczyć w zeznaniu rocznym. Pracodawca wydatki na przewóz pracowników może zaliczyć do kosztów. 

Przez cały rok firmy zapłacą do ZUS takie same składki

Od stycznia 2009 r. przedsiębiorcy będą mogli przekazywać pracownikom druki ZUS RMUA w formie elektronicznej. Właściciele małych firm będą musieli tylko raz w roku sprawdzać wysokości składek, jakie muszą wpłacać do ZUS. Ministerstwo Zdrowia ma przygotować przepisy, umożliwiające opłacanie składek przez cały rok, także do NFZ.

Po podniesieniu limitu przychodów na księgę podatkową wróciło kilkuset podatników

Tylko kilkuset przedsiębiorców powróciło z ksiąg rachunkowych na podatkową księgę przychodów i rozchodów - wynika z sondy GP.

Ceny sprzętu w sklepach nie będą wykazywać kosztów recyklingu

Koszt recyklingu nie będzie uwidaczniany w cenie urządzenia AGD. Dzięki temu sklepy zaoszczędzą 450 mln zł.

W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca może podlegać ubezpieczeniom


Od 20 września możliwe jest zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej. W okresie tym przedsiębiorcy mogą opłacać za siebie składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Po zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego przez członka rodziny albo zawarciu umowy z NFZ zachowają prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej.

Biznes chce reform emerytalnych

Organizacje przedsiębiorców uważają za sukces przyjęcie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która pozwala zawiesić działalność nawet na dwa lata i zwalnia przedsiębiorcę z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Podkreślają jednak konieczność szybkiej nowelizacji tej ustawy, m.in. w celu uporządkowania przepisów regulujących kontrole przedsiębiorców.

Wysokość kar dla firm nie może zależeć od kursu euro

Przedsiębiorcy domagają się zmiany 20 ustaw, które przewidują sankcje karne i karne administracyjne za naruszanie norm prawnych przy działalności gospodarczej.

Wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do KRS

Mamy następujący problem. W czerwcu 2008 r. zawiązaliśmy spółkę z o.o. Obecnie dokonaliśmy już zakupu sprzętu i wynajęliśmy lokal na działalność. Kto powinien złożyć i podpisać wniosek o wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do rejestru?

Przedsiębiorcy będą uczyć zawodu

Naukę zawodu w szkołach częściej będą prowadzić osoby niebędące nauczycielami, ale posiadające specjalistyczne przygotowanie zawodowe.

Pokaż swoje konto, a powiem Ci kim jesteś...

Bez wątpienia serwisy społecznościowe przeżywają teraz w Polsce swoje pięć minut. Nie ma w tym nic dziwnego - w końcu pozwalają na łatwe i szybkie nawiązywanie nowych znajomości, odnajdywanie starych znajomych, których nie widzieliśmy od wielu lat. Pod tym względem są o wiele efektywniejsze od forów internetowych czy komunikatorów. Musimy jednak pamiętać, że dla nieświadomych użytkowników mogą być równie niebezpieczne.

REKLAMA