REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Edyta Pisarczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca musi sprawdzić, czy zwolnienie lekarskie przedstawione przez pracownika jest właściwie wypełnione i czy nie jest sfałszowane. Może również skontrolować to, w jaki sposób pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie.

Każdy przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników, jest zobowiązany do przyjmowania od zatrudnionych osób zwolnień lekarskich i innych dokumentów, na podstawie których ustala się prawo do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

Pierwsza wstępna kontrola, do której są zobowiązani wszyscy płatnicy składek, polega na ustaleniu, czy zwolnienie lekarskie nie zostało sfałszowane oraz czy dokument został wydany zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich.

Kontrola formalna

Pracodawca ma obowiązek ustalić, czy zwolnienie lekarskie jest oryginalne oraz czy nie zostało przerobione albo podrobione. Istotne jest, że nie można wypłacić zasiłku na podstawie kopii zwolnienia lekarskiego.

Drugi element kontroli formalnej to ustalenie, czy dokument został przez lekarza prawidłowo wypełniony. Jeżeli zwolnienie lekarskie zostało wypełnione błędnie, to należy zwrócić je pracownikowi, żeby uzupełnił braki. Pracodawca może również zwrócić się bezpośrednio do lekarza, który wystawił zwolnienie o uzupełnienie braków lub sprostowanie błędów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uzupełnić brak lub sprostować błąd w zwolnieniu lekarskim może nie tylko lekarz, który wystawił zwolnienie, ale również inny lekarz pracujący w przychodni.

Przykład

Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie, na którym brakowało numeru PESEL pracownika i liczby dni zwolnienia lekarskiego. Zakład pracy zwrócił się do pracownika o uzupełnienie zwolnienia lekarskiego. Okazało się, że lekarz, który wystawił zwolnienie lekarskie, jest na miesięcznym urlopie wypoczynkowym. W tej sytuacji braki w zwolnieniu uzupełnił inny lekarz, który zastępował lekarza będącego na urlopie wypoczynkowym.

Kontrola wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Pracodawcy, którzy są uprawnieni do wypłacania świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, są również uprawnieni do kontroli tego, jak jest wykorzystywane zwolnienie lekarskie.

REKLAMA

Pracodawca nie może oceniać zasadności zwolnienia lekarskiego, gdyż o odzyskaniu zdolności do pracy lub dalszej niezdolności do pracy decyduje lekarz orzecznik ZUS. Natomiast pracodawca może kontrolować, czy pracownik nie wykonuje pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego oraz czy nie nadużywa zwolnienia lekarskiego.

Pracodawca przeprowadza kontrolę w miejscu pobytu pracownika. Nie zawsze musi to być miejsce zamieszkania. Pracownik może zmienić miejsce pobytu np. w związku z chorobą, jednak powinien poinformować o tym pracodawcę.

Przykład

Pracownik mieszka samotnie w Warszawie, tutaj pracuje i jest zameldowany. Zachorował i lekarz zalecił, żeby w domu była jeszcze jedna osoba do pomocy. W tej sytuacji pracownik na czas choroby przeprowadził się do swojej rodziny do Grodziska Mazowieckiego. Poinformował o tym wcześniej pracodawcę. Jeżeli pracodawca będzie chciał przeprowadzić kontrolę, czy pracownik stosuje się do poleceń lekarza i czy wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z przeznaczeniem, powinien udać się pod adres wskazany przez pracownika w trakcie jego pobytu w Grodzisku.

Zwolnienie wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem

REKLAMA

Jeżeli pracodawca ma podejrzenia, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem, np. bardzo często choruje albo choruje w okresach, kiedy w firmie jest więcej pracy, albo zwolnienia lekarskie są wystawiane za każdym razem przez innego lekarza, to może przeprowadzić kontrolę, czy pracownik prawidłowo wykorzystuje zwolnienie lekarskie. Taka kontrola polega na odwiedzeniu pracownika w miejscu zamieszkania lub pobytu w trakcie choroby.

Do kontroli pracownika w trakcie zwolnienia lekarskiego upoważniony jest pracodawca jako płatnik świadczeń albo osoby przez niego upoważnione na piśmie. Wzór upoważnienia określa załącznik nr 1 do rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich.

W trakcie kontroli osoby kontrolujące mają prawo wejść do domu lub mieszkania, w którym przebywa pracownik. Jeżeli okaże się, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem, to osoby, które przeprowadzają kontrolę, spisują protokół z przeprowadzonej kontroli, na podstawie którego pracodawca wstrzymuje wypłatę świadczenia od dnia kontroli.

WaŻne!

Protokół sporządza się tylko w przypadku stwierdzenia, że ubezpieczony niewłaściwie wykorzystywał zwolnienie lekarskie od pracy.

Powodem wstrzymania wypłaty świadczenia może być np. to, że podczas kontroli okaże się, iż pracownik:

• wykonuje pracę fizyczną wymagającą dużego wysiłku, a jest na zwolnieniu z powodu urazu kręgosłupa,

• wykonuje prace w ogrodzie, a ma złamaną rękę,

• choć jest przeziębiony myje okna.

Ewentualne wątpliwości co do ustaleń protokołu kontroli rozstrzyga ZUS.

Przykład

Pracownicy, którzy przeprowadzali kontrolę zwolnienia lekarskiego pracownika, kilkakrotnie próbowali dostać się do mieszkania pod adresem, który wskazał pracownik. Nie zastali nikogo w mieszkaniu, dlatego sporządzili odpowiedni protokół, który pracodawca przesłał pracownikowi, dając mu możliwość ustosunkowania się do wyników kontroli. Pracownik w pkt III protokołu kontroli wskazał:

„Niniejszym nie zgadzam się z ustaleniami z przeprowadzonej kontroli. W trakcie kiedy pracownicy pukali do mieszkania, ja nie mogłem podejść i otworzyć drzwi. Zwolnienie lekarskie otrzymałem w związku ze schorzeniami kręgosłupa. Po przeprowadzonej codziennej rehabilitacji, zgodnie z zaleceniem rehabilitanta, powinienem przez 1,5 godziny leżeć w łóżku i nie wstawać. W chwili kiedy pracownicy firmy pukali do drzwi, byłem sam w domu po rehabilitacji. Żona poszła do apteki kupić lekarstwa, a syn był w szkole. Do protokołu dołączam oświadczenie rehabilitanta o zaleceniach dotyczących rehabilitacji”.

Pracodawca przyjął wyjaśnienia pracownika. Na podstawie wyjaśnień oraz załączonego oświadczenia rehabilitanta pracodawca wypłacił pracownikowi zasiłek chorobowy za cały okres zwolnienia lekarskiego.

Edyta Pisarczyk

specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych

 

Podstawa prawna:

• art. 13 ust. 1 pkt 2, art. 68 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• rozporządzenie z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (DzU nr 65, poz. 743).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

REKLAMA

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA