REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim

Edyta Pisarczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca musi sprawdzić, czy zwolnienie lekarskie przedstawione przez pracownika jest właściwie wypełnione i czy nie jest sfałszowane. Może również skontrolować to, w jaki sposób pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie.

Każdy przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników, jest zobowiązany do przyjmowania od zatrudnionych osób zwolnień lekarskich i innych dokumentów, na podstawie których ustala się prawo do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

Pierwsza wstępna kontrola, do której są zobowiązani wszyscy płatnicy składek, polega na ustaleniu, czy zwolnienie lekarskie nie zostało sfałszowane oraz czy dokument został wydany zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich.

Kontrola formalna

Pracodawca ma obowiązek ustalić, czy zwolnienie lekarskie jest oryginalne oraz czy nie zostało przerobione albo podrobione. Istotne jest, że nie można wypłacić zasiłku na podstawie kopii zwolnienia lekarskiego.

Drugi element kontroli formalnej to ustalenie, czy dokument został przez lekarza prawidłowo wypełniony. Jeżeli zwolnienie lekarskie zostało wypełnione błędnie, to należy zwrócić je pracownikowi, żeby uzupełnił braki. Pracodawca może również zwrócić się bezpośrednio do lekarza, który wystawił zwolnienie o uzupełnienie braków lub sprostowanie błędów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uzupełnić brak lub sprostować błąd w zwolnieniu lekarskim może nie tylko lekarz, który wystawił zwolnienie, ale również inny lekarz pracujący w przychodni.

Przykład

Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie, na którym brakowało numeru PESEL pracownika i liczby dni zwolnienia lekarskiego. Zakład pracy zwrócił się do pracownika o uzupełnienie zwolnienia lekarskiego. Okazało się, że lekarz, który wystawił zwolnienie lekarskie, jest na miesięcznym urlopie wypoczynkowym. W tej sytuacji braki w zwolnieniu uzupełnił inny lekarz, który zastępował lekarza będącego na urlopie wypoczynkowym.

Kontrola wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Pracodawcy, którzy są uprawnieni do wypłacania świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, są również uprawnieni do kontroli tego, jak jest wykorzystywane zwolnienie lekarskie.

REKLAMA

Pracodawca nie może oceniać zasadności zwolnienia lekarskiego, gdyż o odzyskaniu zdolności do pracy lub dalszej niezdolności do pracy decyduje lekarz orzecznik ZUS. Natomiast pracodawca może kontrolować, czy pracownik nie wykonuje pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego oraz czy nie nadużywa zwolnienia lekarskiego.

Pracodawca przeprowadza kontrolę w miejscu pobytu pracownika. Nie zawsze musi to być miejsce zamieszkania. Pracownik może zmienić miejsce pobytu np. w związku z chorobą, jednak powinien poinformować o tym pracodawcę.

Przykład

Pracownik mieszka samotnie w Warszawie, tutaj pracuje i jest zameldowany. Zachorował i lekarz zalecił, żeby w domu była jeszcze jedna osoba do pomocy. W tej sytuacji pracownik na czas choroby przeprowadził się do swojej rodziny do Grodziska Mazowieckiego. Poinformował o tym wcześniej pracodawcę. Jeżeli pracodawca będzie chciał przeprowadzić kontrolę, czy pracownik stosuje się do poleceń lekarza i czy wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z przeznaczeniem, powinien udać się pod adres wskazany przez pracownika w trakcie jego pobytu w Grodzisku.

Zwolnienie wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem

REKLAMA

Jeżeli pracodawca ma podejrzenia, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem, np. bardzo często choruje albo choruje w okresach, kiedy w firmie jest więcej pracy, albo zwolnienia lekarskie są wystawiane za każdym razem przez innego lekarza, to może przeprowadzić kontrolę, czy pracownik prawidłowo wykorzystuje zwolnienie lekarskie. Taka kontrola polega na odwiedzeniu pracownika w miejscu zamieszkania lub pobytu w trakcie choroby.

Do kontroli pracownika w trakcie zwolnienia lekarskiego upoważniony jest pracodawca jako płatnik świadczeń albo osoby przez niego upoważnione na piśmie. Wzór upoważnienia określa załącznik nr 1 do rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich.

W trakcie kontroli osoby kontrolujące mają prawo wejść do domu lub mieszkania, w którym przebywa pracownik. Jeżeli okaże się, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem, to osoby, które przeprowadzają kontrolę, spisują protokół z przeprowadzonej kontroli, na podstawie którego pracodawca wstrzymuje wypłatę świadczenia od dnia kontroli.

WaŻne!

Protokół sporządza się tylko w przypadku stwierdzenia, że ubezpieczony niewłaściwie wykorzystywał zwolnienie lekarskie od pracy.

Powodem wstrzymania wypłaty świadczenia może być np. to, że podczas kontroli okaże się, iż pracownik:

• wykonuje pracę fizyczną wymagającą dużego wysiłku, a jest na zwolnieniu z powodu urazu kręgosłupa,

• wykonuje prace w ogrodzie, a ma złamaną rękę,

• choć jest przeziębiony myje okna.

Ewentualne wątpliwości co do ustaleń protokołu kontroli rozstrzyga ZUS.

Przykład

Pracownicy, którzy przeprowadzali kontrolę zwolnienia lekarskiego pracownika, kilkakrotnie próbowali dostać się do mieszkania pod adresem, który wskazał pracownik. Nie zastali nikogo w mieszkaniu, dlatego sporządzili odpowiedni protokół, który pracodawca przesłał pracownikowi, dając mu możliwość ustosunkowania się do wyników kontroli. Pracownik w pkt III protokołu kontroli wskazał:

„Niniejszym nie zgadzam się z ustaleniami z przeprowadzonej kontroli. W trakcie kiedy pracownicy pukali do mieszkania, ja nie mogłem podejść i otworzyć drzwi. Zwolnienie lekarskie otrzymałem w związku ze schorzeniami kręgosłupa. Po przeprowadzonej codziennej rehabilitacji, zgodnie z zaleceniem rehabilitanta, powinienem przez 1,5 godziny leżeć w łóżku i nie wstawać. W chwili kiedy pracownicy firmy pukali do drzwi, byłem sam w domu po rehabilitacji. Żona poszła do apteki kupić lekarstwa, a syn był w szkole. Do protokołu dołączam oświadczenie rehabilitanta o zaleceniach dotyczących rehabilitacji”.

Pracodawca przyjął wyjaśnienia pracownika. Na podstawie wyjaśnień oraz załączonego oświadczenia rehabilitanta pracodawca wypłacił pracownikowi zasiłek chorobowy za cały okres zwolnienia lekarskiego.

Edyta Pisarczyk

specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych

 

Podstawa prawna:

• art. 13 ust. 1 pkt 2, art. 68 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• rozporządzenie z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (DzU nr 65, poz. 743).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA