REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potwierdzenie numeru VAT pozwala na stosowanie zerowej stawki

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Jaka jednostka administracji podatkowej w Polsce realizuje zadania związane z wymianą informacji podatkowych z państwami Unii Europejskiej oraz innymi krajami? 

- Jednostką tą działającą z upoważnienia ministra finansów jest Biuro Wymiany Informacji podatkowych. Od 21 czerwca 2006 r. biuro to funkcjonuje w strukturach Izby Skarbowej w Poznaniu. Siedziba biura mieści się w Koninie.

REKLAMA

Jakie są podstawowe zadania Biura Wymiany Informacji Podatkowych?

- Do podstawowych zadań Biura Wymiany Informacji Podatkowych należy: wymiana informacji o podatnikach VAT oraz VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym z państwami UE; wymiana informacji o podatkach bezpośrednich z państwami UE oraz z państwami spoza UE; potwierdzanie na wniosek polskich podatników VAT numerów identyfikacyjnych VAT ich kontrahentów z Unii; analiza danych z wymiany informacji podatkowych.

W jakim zakresie mogą kontaktować się bezpośrednio z biurem polscy podatnicy?

REKLAMA

- Obecnie polscy podatnicy VAT mogą kontaktować się bezpośrednio z biurem jedynie w zakresie potwierdzania numerów identyfikacyjnych VAT ich kontrahentów z Unii. Zgodnie z art. 97 ust. 17, 18, 19 ustawy o VAT na wniosek zainteresowanego Biuro Wymiany Informacji Podatkowych w Koninie potwierdza zidentyfikowanie lub nie potwierdza zidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Biuro realizuje wnioski składane na piśmie, faksem (nr 063 240 19 89) lub telefonicznie (nr 063 242 33 55), jak również za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail: numery.vat@mofnet.gov.pl). Potwierdzeń tych dokonują również urzędy skarbowe. W odpowiedzi na wniosek o potwierdzenie kontrahenta zainteresowany otrzymuje raport z weryfikacji. Jest to istotne z uwagi, że wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega 0-proc. stawce VAT, pod warunkiem że numer VAT kontrahenta i jego dane rejestracyjne są zweryfikowane poprawnie. Dane te muszą znaleźć się na fakturze stwierdzającej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Potwierdzenie numeru VAT kontrahenta jest jednym z elementów niezbędnych do zastosowania obniżonej stawki VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 1 października 2008 r. zgodnie z nowym regulaminem organizacyjnym Izby Skarbowej w Poznaniu Biuro Wymiany Informacji Podatkowych w Koninie nie udziela informacji podatnikom w zakresie stosowania przepisów o VAT w transak- cjach wewnątrzwspólnotowych. Informacje w tym zakresie podat-nik może uzyskać w Krajowej Informacji Podatkowej pod nr tel. 0801 055 055 lub z tel. komórkowych 022 330 03 30

Małgorzata Spychała-Szuszczyńska

z Izby Skarbowej w Poznaniu

 

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Moskwa: jesteśmy potentatem w produkcji wodoru

  Minister klimatu Anna Moskwa powiedział: Polska jest potentatem w produkcji wodoru, to przewaga w stosunku do wielu państw europejskich. Zdaniem minister upowszechnienie wodoru w Polsce to nie przyszłość, ale teraźniejszość.

  Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

  Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

  W wakacje Polacy odpuścili chodzenie do pizzerii i fast foodów. Winna inflacja?

  Wizyty w restauracjach typu fast food i w pizzeriach stały się mniej popularne. Skrócił się też statystyczny czas przebywania w lokalach. Eksperci winą za to obarczają inflację i, co za tym idzie, zmianę zachowań konsumentów. 

  Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro na 17 nowych projektów wspierających zdrowe gleby

  Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro w 17 nowych projektów badawczych. Celem projektów będzie odbudowa i ochrona zdrowia gleby na potrzeby zrównoważonej produkcji zdrowej żywności, ochrony różnorodności biologicznej, budowania odporności na zmianę klimatu oraz realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu - podała KE.

  REKLAMA

  Prezes PAIH: polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną

  Ukraina, podobnie jak Polska, jest dużym producentem żywności, ale z powodu sytuacji wojennej, w większości nieprzetworzonej - mówi prezes PAIH Paweł Kurtasz. Według niego polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną.

  UE chce chronić wzory przemysłowe wytwarzane w drukarkach 3D

  Rada UE przyjęła w poniedziałek stanowisko negocjacyjne w sprawie proponowanej nowelizacji dyrektywy o ochronie prawnej wzorów. Nowe prawo ma na celu wprowadzenie ochrony wzorów przemysłowych wytwarzanych w drukarkach 3D.

  SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

  System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

  Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

  Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

  REKLAMA

  Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

  Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

  Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

  Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

  REKLAMA