REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potwierdzenie numeru VAT pozwala na stosowanie zerowej stawki

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Jaka jednostka administracji podatkowej w Polsce realizuje zadania związane z wymianą informacji podatkowych z państwami Unii Europejskiej oraz innymi krajami? 

- Jednostką tą działającą z upoważnienia ministra finansów jest Biuro Wymiany Informacji podatkowych. Od 21 czerwca 2006 r. biuro to funkcjonuje w strukturach Izby Skarbowej w Poznaniu. Siedziba biura mieści się w Koninie.

REKLAMA

Jakie są podstawowe zadania Biura Wymiany Informacji Podatkowych?

- Do podstawowych zadań Biura Wymiany Informacji Podatkowych należy: wymiana informacji o podatnikach VAT oraz VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym z państwami UE; wymiana informacji o podatkach bezpośrednich z państwami UE oraz z państwami spoza UE; potwierdzanie na wniosek polskich podatników VAT numerów identyfikacyjnych VAT ich kontrahentów z Unii; analiza danych z wymiany informacji podatkowych.

W jakim zakresie mogą kontaktować się bezpośrednio z biurem polscy podatnicy?

REKLAMA

- Obecnie polscy podatnicy VAT mogą kontaktować się bezpośrednio z biurem jedynie w zakresie potwierdzania numerów identyfikacyjnych VAT ich kontrahentów z Unii. Zgodnie z art. 97 ust. 17, 18, 19 ustawy o VAT na wniosek zainteresowanego Biuro Wymiany Informacji Podatkowych w Koninie potwierdza zidentyfikowanie lub nie potwierdza zidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Biuro realizuje wnioski składane na piśmie, faksem (nr 063 240 19 89) lub telefonicznie (nr 063 242 33 55), jak również za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail: numery.vat@mofnet.gov.pl). Potwierdzeń tych dokonują również urzędy skarbowe. W odpowiedzi na wniosek o potwierdzenie kontrahenta zainteresowany otrzymuje raport z weryfikacji. Jest to istotne z uwagi, że wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega 0-proc. stawce VAT, pod warunkiem że numer VAT kontrahenta i jego dane rejestracyjne są zweryfikowane poprawnie. Dane te muszą znaleźć się na fakturze stwierdzającej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Potwierdzenie numeru VAT kontrahenta jest jednym z elementów niezbędnych do zastosowania obniżonej stawki VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 1 października 2008 r. zgodnie z nowym regulaminem organizacyjnym Izby Skarbowej w Poznaniu Biuro Wymiany Informacji Podatkowych w Koninie nie udziela informacji podatnikom w zakresie stosowania przepisów o VAT w transak- cjach wewnątrzwspólnotowych. Informacje w tym zakresie podat-nik może uzyskać w Krajowej Informacji Podatkowej pod nr tel. 0801 055 055 lub z tel. komórkowych 022 330 03 30

Małgorzata Spychała-Szuszczyńska

z Izby Skarbowej w Poznaniu

 

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA