reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Niewypłacalny przedsiębiorca może być wpisany do rejestru

Niewypłacalny przedsiębiorca może być wpisany do rejestru

Przedsiębiorca, który nie reguluje zobowiązań, zostaje umieszczony w rejestrze dłużników niewypłacalnych. Rejestr jest jawny i dostępny za pośrednictwem Centralnej Informacji.


Rejestr prowadzą sądy gospodarcze w systemie informatycznym w ramach Krajowego Rejestru Sądowego.

Dłużników niewypłacalnych wpisuje się do rejestru z urzędu lub na wniosek wierzyciela mającego tytuł wykonawczy. Z urzędu wpisywane są osoby fizyczne, które prowadzą działalność wykonawczą, gdy:

• została ogłoszona ich upadłość,

• wniosek o ogłoszenie upadłości został prawomocnie oddalony, ponieważ majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarczał na zaspokojenie kosztów postępowania,

• została umorzona egzekucja sądowa albo administracyjna prowadzona przeciwko dłużnikowi, ponieważ nie było możliwe uzyskanie sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.

Do rejestru z urzędu wpisuje się również wspólników, którzy ponoszą odpowiedzialność całym swym majątkiem za zobowiązania spółki. Nie wpisuje się jednak komandytariuszy w spółce komandytowej, wówczas gdy została ogłoszona upadłość spółki albo wniosek o ogłoszenie upadłości został prawomocnie oddalony, ponieważ majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarczał na zaspokojenie kosztów postępowania albo została umorzona prowadzona przeciwko niemu egzekucja sądowa lub administracyjna, ponieważ nie było możliwości uzyskania z niej sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.

Oprócz nich wpisuje się również dłużników, którzy zostali zobowiązani do wyjawienia majątku w postępowaniu egzekucyjnym, oraz osoby, które sąd upadłościowy pozbawił prawa prowadzenia działalności na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym lub w spółdzielni.

Ważne!

Wpis w rejestrze dłużników niewypłacalnych jest ogłoszony w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Natomiast komornik składa z urzędu wniosek o wpis do KRS do rejestru dłużników niewypłacalnych przedsiębiorców mających zaległości dłuższe niż za 12 miesięcy.

Dłużnik będący osobą fizyczną może zostać wpisany do rejestru na wniosek wierzyciela, który ma tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko niemu. Chodzi o takie przypadki, gdy dłużnik w ciągu 30 dni od daty wezwania do spełnienia świadczenia nie zapłacił należności, która była w tym tytule stwierdzona.

Jeżeli przedsiębiorca wpisany do rejestru dłużników jest osobą fizyczną, to wpisuje się jego imię, nazwisko oraz PESEL. Natomiast dla innych dłużników wpisuje się nazwę lub firmę oraz REGON. Gdyby przedsiębiorca był zarejestrowany w KRS, to wówczas wpisuje się także jego numer w rejestrze.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Pundyk-Glet

dr nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama