Niewypłacalny przedsiębiorca może być wpisany do rejestru
REKLAMA
REKLAMA
Rejestr prowadzą sądy gospodarcze w systemie informatycznym w ramach Krajowego Rejestru Sądowego.
REKLAMA
Wpis do rejestru dłużników
Dłużników niewypłacalnych wpisuje się do rejestru z urzędu lub na wniosek wierzyciela mającego tytuł wykonawczy. Z urzędu wpisywane są osoby fizyczne, które prowadzą działalność wykonawczą, gdy:
• została ogłoszona ich upadłość,
• wniosek o ogłoszenie upadłości został prawomocnie oddalony, ponieważ majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarczał na zaspokojenie kosztów postępowania,
• została umorzona egzekucja sądowa albo administracyjna prowadzona przeciwko dłużnikowi, ponieważ nie było możliwe uzyskanie sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.
REKLAMA
Do rejestru z urzędu wpisuje się również wspólników, którzy ponoszą odpowiedzialność całym swym majątkiem za zobowiązania spółki. Nie wpisuje się jednak komandytariuszy w spółce komandytowej, wówczas gdy została ogłoszona upadłość spółki albo wniosek o ogłoszenie upadłości został prawomocnie oddalony, ponieważ majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarczał na zaspokojenie kosztów postępowania albo została umorzona prowadzona przeciwko niemu egzekucja sądowa lub administracyjna, ponieważ nie było możliwości uzyskania z niej sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.
Oprócz nich wpisuje się również dłużników, którzy zostali zobowiązani do wyjawienia majątku w postępowaniu egzekucyjnym, oraz osoby, które sąd upadłościowy pozbawił prawa prowadzenia działalności na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym lub w spółdzielni.
Ważne!
Wpis w rejestrze dłużników niewypłacalnych jest ogłoszony w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
Natomiast komornik składa z urzędu wniosek o wpis do KRS do rejestru dłużników niewypłacalnych przedsiębiorców mających zaległości dłuższe niż za 12 miesięcy.
Dłużnik będący osobą fizyczną może zostać wpisany do rejestru na wniosek wierzyciela, który ma tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko niemu. Chodzi o takie przypadki, gdy dłużnik w ciągu 30 dni od daty wezwania do spełnienia świadczenia nie zapłacił należności, która była w tym tytule stwierdzona.
Informacje o dłużniku
REKLAMA
Jeżeli przedsiębiorca wpisany do rejestru dłużników jest osobą fizyczną, to wpisuje się jego imię, nazwisko oraz PESEL. Natomiast dla innych dłużników wpisuje się nazwę lub firmę oraz REGON. Gdyby przedsiębiorca był zarejestrowany w KRS, to wówczas wpisuje się także jego numer w rejestrze.
Oprócz oznaczenia przedsiębiorcy w rejestrze dłużników niewypłacalnych zamieszcza się także podstawę wpisu wraz z sygnaturą akt sprawy upadłościowej lub postępowania o wyjawienie majątku, oznaczenie tytułu wykonawczego oraz wierzyciela (gdy wierzytelność jest pieniężna) lub opis wierzytelności (gdyby była niepieniężna).
Gdyby dłużnik zalegał z zapłatą kilku osobom i była to wierzytelność solidarna, to wówczas w rejestrze wskazuje się tylko jednego wierzyciela i zaznacza się, że wierzytelność wynika ze zobowiązania solidarnego.
Wykreślenie wpisu
Z urzędu wpis wykreślany jest po upływie dziesięciu lat. Gdyby jednak sąd upadłościowy oznaczył krótszy termin zakazu, to wówczas na wniosek dłużnika sąd wykreśla go po upływie tego terminu.
Z urzędu wykreślane są też wpisy w razie uchylenia lub zmiany postanowienia, na podstawie którego były wykonane. Po wykreśleniu nie są ujawniane. Również z urzędu wykreślane są wpisy po uchyleniu orzeczenia o ogłoszeniu upadłości lub na wniosek wpisanego przedsiębiorcy, gdy tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności orzeczeniem sądu. Akta wpisu dłużników niewypłacalnych, którzy zostali wykreśleni z rejestru, nie są ujawniane, a dostęp do nich mogą mieć tylko podmioty, których dotyczył wpis, oraz wierzyciele, na których wniosek sąd orzekł o wpisaniu podmiotu.
MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ
malgorzata.piasecka@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA