| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koszty nie wpłyną na odliczenie podatku

Koszty nie wpłyną na odliczenie podatku

Od 1 grudnia zostanie zlikwidowany zakaz odliczania VAT od wydatków, które nie są kosztem uzyskania przychodów.


ZMIANA PRAWA 

W ustawie o VAT zostaną wprowadzone od 1 grudnia przepisy likwidujące zakaz odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu niektórych towarów lub usług. Obecnie odliczenie nie przysługuje m.in. od wydatków niepodlegających zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Przepis ten likwiduje nowelizacja ustawy o VAT, która czeka na podpis prezydenta.

Istniejąca obecnie regulacja w zasadniczym stopniu ogranicza prawo podatników do odliczenia VAT naliczonego, naruszając zasadę neutralności VAT oraz zasadę proporcjonalności. Potwierdzały to sądy administracyjne, które przepis uzależniający prawo do odliczenia od rozpoznania kosztu podatkowego kilkakrotnie uznawały za sprzeczny z prawem wspólnotowym. Niezgodność tego przepisu z Dyrektywą 2006/112/WE została stwierdzona m.in. przez warszawski WSA w wyrokach z 30 kwietnia 2008 r. (sygn. akt III SA/Wa 173/08) oraz z 15 lipca 2008 r. (sygn. akt III SA/Wa 183/08).

Celem usuwanej regulacji było wyłączenie prawa do odliczenia VAT w odniesieniu do tych wydatków, które nie są związane z prowadzoną działalnością. Brak odwołania się przy kwalifikacji danego wydatku do odliczenia VAT do przepisów o podatku dochodowym w zakresie kosztów uzyskania przychodów nie oznacza jednak, że podatnik nie będzie musiał wykazać związku poniesionego wydatku z prowadzoną działalnością. Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK