reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Ryzyko kredytów walutowych

Ryzyko kredytów walutowych

Światowy kryzys finansowy mający swe źródło na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych odbił się na kieszeniach polskich kredytobiorców. Wartość ich zadłużenie w ostatnich miesiącach mogła wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent dzięki dużym wahaniom na rynku walutowym.

Kryzys finansowy, który spustoszył portfele inwestorów giełdowych na początku października popsuł także humory kredytobiorcom. Na wysokość raty kredytów walutowych wpływ ma kurs walutowy, rynkowa stopa depozytów na rynku międzybankowym i marża banku.

Jednym ze skutków kryzysu była niższa płynność depozytów na rynku międzybankowym, co spowodowało nagły wzrost rynkowych stóp procentowych. Oprocentowanie najpopularniejszych kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich oparte jest najczęściej na trzymiesięcznej stopie LIBOR, która wzrosła w połowie października z 2,5 do 3 proc.

O wiele większym ryzykiem dla posiadaczy kredytów walutowych okazały się duże wahania na rynku walutowym wywołane zawirowaniami na rynkach finansowych. W ciągu niecałych trzech miesięcy kurs szwajcarskiego franka wzrósł o 37,4%. Oznacza to, że jeżeli ktoś pożyczył pod koniec lipca 500 tys. zł we frankach, pod koniec października jego zadłużenie wynosiło ponad 680 tys. zł

Jeszcze w lecie o wiele tańszym kredytem wydawał się kredyt denominowany w japońskich jenach. Stopy procentowe w Japonii należą do najniższych na świecie. Kredytobiorcy, którzy pod koniec lipca zdecydowali się na tani samurajski kredyt, po niecałych 3 miesiącach mieli już zadłużenie większe o 77,2%. O tyle wzrósł kurs japońskiej waluty od 31 lipca do 24 października. W tym czasie 500 tys. zł zadłużenia w japońskich jenach wzrosło do ponad 880 tys. zł.

Porównaj oferty banków

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama