REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przykłady nieuczciwych praktyk rynkowych - kodeksy dobrych praktyk

Wykorzystywanie przez przedsiębiorców kodeksów dobrych praktyk do celów reklamowych, jeżeli nie są ich sygnatariuszami stanowi przejaw nieuczciwych praktyk rynkowych. Przedsiębiorco przeczytaj, aby uniknąć zagrożenia podjęcia nieuczciwych działań.

Czym jest czarna i szara lista nieuczciwych praktyk rynkowych

Czarna i szara lista nieuczciwych praktyk znalazła się w ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Co zawiera i czym te praktyki się różnią?

System konsorcyjny a nieuczciwe praktyki rynkowe

Ustawa o nieuczciwych praktykach rynkowych uznaje za takową prowadzenie działalności w systemie konsorcyjnym. Jest to regulacja przeniesiona z ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Na czym takie działanie polega?

Przykłady nieuczciwych praktyk rynkowych - usługi serwisowe

Jeżeli przedsiębiorca wywołał u konsumenta wrażenie, że serwis jego produktów dostępny jest w innym państwie członkowskim niż to, gdzie dokonano zakupu, wówczas dopuścił się nieuczciwej praktyki rynkowej. Jak funkcjonuje ona w praktyce?

REKLAMA

Przykłady nieuczciwych praktyk - nakłanianie do zakupu i wizyta u konsumenta

Jeżeli męczą Cię notoryczne wizyty akwizytorów Twoim domu lub ciągle słyszysz miły głos za słuchawką telefonu proponujący Ci najnowszy komputer, zastanów się. Możesz mieć do czynienia z nieuczciwymi praktykami rynkowymi.

Przykłady nieuczciwych praktyk - opuszczanie pomieszczeń

Przedsiębiorca nie może zmuszać konsumenta do zawarcia umowy poprzez wywoływanie wrażenia, że indzie on mógł opuścić pomieszczenia, w którym się znajduje. Jak takie sytuacje mogą wyglądać w praktyce? Przeczytaj.

Przykłady nieuczciwych praktyk - produkt podobny, piramida, zakończenie działalności

Zarówno podobieństwo produktów, zakończenie działalności oraz systemy konsorcyjne mogą przybrać charakter nieuczciwych praktyk rynkowych. Na co uważać, aby nie paść ofiarą nieuczciwych praktyk?

Czym różnią się czarne i szare praktyki

Porównanie katalogu szarych i czarnych nieuczciwych praktyk rynkowych wskazuje na podstawową różnicę. Czarne praktyki - które zawsze pozostają zakazane – zebrane są w katalog zamknięty. Co to oznacza?

REKLAMA

Klauzula generalna nieuczciwych praktyk rynkowych

Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym definiuje je w art. 4 ust. 1 i ten przepis prawa należy uznać za klauzule generalną, która ma podstawowe znaczenie dla nieuczciwych praktyk rynkowych.

Przykłady nieuczciwych praktyk rynkowych - przypisanie uprawnień

Wydaje Ci się, że operator sieci komórkowej posługuje się certyfikatem, którego nie posiada? Konsumencie uważaj – możesz być świadkiem nieuczciwych praktyk rynkowych, których dopuszcza się przedsiębiorca.

Na kim spoczywa ciężar dowodu przy nieuczciwych praktykach rynkowych

Ciężar dowodu, iż działanie nie stanowi nieuczciwej praktyki rynkowej wprowadzającej w błąd leży po stronie przedsiębiorcy. Konsument nie musi przedstawiać ekspertyz.

Kodeksy dobrych praktyk a nieuczciwe praktyki rynkowe

Przedsiębiorcy chętnie korzystają z kodeksów dobrych praktyk. Są one traktowane jako kolejny sposób na reklamę i pozyskanie klienta. Jakie wiążą się z nimi niebezpieczeństwa?

Kodeks dobrych praktyk – przestrzeganie oraz sprzeczność postanowień z prawem

Czy przestrzeganie kodeksów dobrych praktyk może wiązać się z działaniem w charakterze nieuczciwych praktyk rynkowych? Co dzieje się, gdy kodeksy te zawierają regulacje niezgodne z prawem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Kto może dopuścić się stosowania nieuczciwej praktyki rynkowej

Obowiązek właściwej implementacji Dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych do krajowego porządku prawnego stał się źródłem konieczności kolejnego zdefiniowania pojęcia przedsiębiorcy. Wprowadzając ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym należało się bowiem kierować zasadą maksymalnej harmonizacji.

Przykłady nieuczciwych praktyk rynkowych - konkurs i gratis

Konkursy i gratisy to jedne z najczęściej spotykanych form zachęty kupujących do wybrania konkretnego towaru. Czy przedsiębiorcy zawsze organizują te przedsięwzięcia zgodnie z prawem? Kiedy konkursy i darmowe dodatki do produktów będą wypełniały przesłanki nieuczciwych praktyk rynkowych?

Czym są praktyki wprowadzające w błąd oraz praktyki agresywne

Podział na nieuczciwe praktyki rynkowe wprowadzające w błąd oraz agresywne dotyczy zarówno szarego, jak i czarnego katalogu. Dodatkowo, w przypadku praktyk wprowadzających w błąd rozróżniamy działanie oraz zaniechanie przedsiębiorcy.

Jaka jest odpowiedzialność finansowa spółek kapitałowych?

Kto jest odpowiedzialny za sporządzenie sprawozdania finansowego w spółce kapitałowej? Co powinno się znaleźć w takim sprawozdaniu? Jakie kary grożą za błędy występujące w sprawozdaniu finansowym - odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czy umowa spółki jawnej może wyłączyć zakaz konkurencji?

Wspólników spółki jawnej obowiązuje zakaz konkurencji. Zwolnienie z tego zakazu może nastąpić za wyraźną lub dorozumianą zgodą pozostałych wspólników. Jednocześnie przepisy prawa pozwalają na modyfikowanie i szczegółowe określenie treści tego zakazu już w umowie spółki jawnej. Czy zatem możliwe jest umowne wyłączenie zakazu konkurencji?

Czym jest zakaz konkurencji w spółce jawnej?

Wspólnika spółki jawnej obowiązuje zakaz konkurencji tak długo jak pozostaje on w spółce. Jeżeli wspólnik naruszy zakaz konkurencji, pozostali wspólnicy w terminie sześciu miesięcy od dowiedzenia się o naruszeniu przez wspólnika zakazu konkurencji mogą wnieść do sądu pozew przeciwko nielojalnemu wspólnikowi o naprawienie szkody wyrządzonej spółce i wydanie korzyści, jakie naruszając ten zakaz osiągnął wspólnik. Najsurowszą sankcją za naruszenie zakazu konkurencji jest wykluczenie wspólnika ze spółki.

Jakie uprawnienia wspólnika spółki jawnej mogą zostać zbyte?

Wspólnikom spółki jawnej przysługują uprawnienia o charakterze majątkowym - jak jedno z najważniejszych - prawo do zysku, ale także liczne uprawnienia o charakterze organizacyjnym, związane na przykład z prawem do informacji o sprawach spółki. Czy każde z tych uprawnień może zostać zbyte?

Polski przemysł pnie się w górę

Polski przemysł w sierpniu zanotował największą poprawę od lipca 2007 r. – wskazuje indeks PMI, sporządzany dla HSBC przez firmę Markit. Dane te korespondują z opublikowanymi informacjami Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącymi wzrostu PKB w II kwartale 2010 r. Wszystko więc wskazuje na to, że ze spowolnienia znów wyjdziemy obronną ręką, choć ekonomiści wskazują, że w drugiej połowie roku musimy liczyć się ze zmniejszeniem tempa wzrostu.

Na amerykańskiej giełdzie nastroje wciąż pesymistyczne

Brak reakcji amerykańskiej giełdy na dobre wiadomości gospodarcze jest wyrazem jej słabości i podtrzymuje obawy o przyszłą koniunkturę na rynku akcji. Z kolei wysokim odczytom wskaźnika PMI dla Polski sprzyja wciąż niska baza porównawcza z 2009 r.

Kredyty konsumpcyjne chętnie reklamowane

Zmowa milczenia banków dotycząca pożyczek gotówkowych została w końcu przełamana przez początek roku szkolnego. Oznacza to, że banki zaczynają coraz głośniej zachęcać klientów do zadłużania się na drobne kwoty.

Jak oszczędnie prowadzić biuro?

Korzystanie z darmowych programów odpowiadających standardami wersjom płatnym, a może drukarki laserowe zamiast atramentowych? Na oszczędzanie w prowadzeniu biura są różne sposoby. Jakie? Przeczytaj.

Jak zmniejszyć wydatki w firmie?

Form oszczędzania jest wiele. Warto jednak wybrać taką, która nie będzie polegała na ograniczaniu produkcji lub, co gorsze, redukcji zatrudnienia. Niespodziewanie duże oszczędności można odnaleźć w zarządzaniu biurem.

Jakich wierzytelności wspólnik spółki jawnej nie będzie mógł potrącić?

Jeżeli wspólnik spółki jawnej wyrządził spółce szkodę, spółka ma w stosunku to tego wspólnika wierzytelność przysługującą z tytułu wyrządzenia przez niego szkody. Jeżeli wspólnikowi również przysługuje jakaś wierzytelność wobec spółki, potrącenie tej wierzytelności z wierzytelnością spółki przysługującą wobec wspólnika z tytułu wyrządzenia szkody w pewnych przypadkach nie będzie możliwe.

Jakie są konsekwencje łącznia spółek?

Łącznie się spółek polega na przeniesieniu całego majątku jednej spółki na rzecz innej w zamian za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom/akcjonariuszom spółki przejmowanej lub w wypadku kiedy minimum 2 spółki zawiązują nową spółkę, na którą przechodzą wszystkie aktywa i pasywa łączących się spółek.

O ile dziecko zmniejsza zdolność kredytową rodziców

Dziecko traktowane jest przez banki jako wydatek w domowym budżecie rzędu 200 - 700 zł miesięcznie. Oznacza to, że ogranicza ono zdolność kredytową rodziców. Jak bardzo w rzeczywistości może zmniejszyć ono szanse na uzyskanie kredytu?

Kiedy wspólnik spółki jawnej może być zwolniony z konieczności udziału w stratach?

Każdy wspólnik w spółce jawnej ma prawo do równego udziału w zyskach. Każdy wspólnik obowiązany jest także uczestniczyć w stratach w tym samym stosunku i to bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Jednak przepisy prawa dają możliwość zwolnienia wspólnika od udziału w stratach. Co należy zrobić by zwolnić wspólnika od udziału w startach?

Leasing a standardy i regulacje prawne obowiązujące managera IT

Każdy świadomy manager IT w przedsiębiorstwie powinien przestrzegać wielu dyrektyw, przepisów i regulacji obowiązujących na terenie prowadzonej przez firmę działalności. Sprawne zarządzanie dostępnymi zasobami w oparciu o te wytyczne to nie tylko obowiązek ale i klucz to zwiększenia rentowności i konkurencyjności firmy.

Co zmiana stawek VAT oznacza dla małych i średnich firm?

Od 2011 r. zaczną obowiązywać nas nowe stawki VAT.  Małe i średnie firmy produkcyjne, które nie mogą zrekompensować podwyżek efektem skali oraz niektóre przedsiębiorstwa usługowe, powinny szczególnie liczyć się z możliwymi konsekwencjami. Co zatem firmy z sektora MŚP mogą zrobić, aby zmniejszyć negatywne skutki zmian w podatkach?

Jak Euro 2012 kształtuje rynek pracy?

Autostrady, stadiony, hotele, obiekty gastronomiczne, modernizacja lotnisk, dworców i linii kolejowych. Olbrzymie kwoty pieniędzy mają zostać zainwestowane, a jeszcze więcej możemy na tym zyskać. Jakie nadzieje pokładane są w związku z organizacją w Polsce mistrzostw Europy w piłce nożnej? Co zmieni się na rynku pracy w branży budowlanej?

Przedsiębiorcy wybierają koncentrację

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjmuje od przedsiębiorców ponad 100 wniosków o zgodę na koncentrację w ciągu roku. W dostarczanych dokumentach występują pytania interpretacyjne dotyczące reguł koncentracji. 

Kanały komunikacji z klientem

Zapewnienie klientowi możliwości wyboru drogi komunikacji z firmą to atut świadczący o jej profesjonalizmie. Aspekt ten ma ogromne znaczenie w przypadku firm świadczących usługi wirtualne, gdzie ewentualne nieprawidłowości w działaniu domeny czy hostingu należy rozwiązywać jak najszybciej.

Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym na wyroby tytoniowe

Ministerstwo Finansów przygotowało założenia do projektu ustawy z dn. 21 lipca 2010 r. o podatku akcyzowym na wyroby tytoniowe. Cechują się one brakiem spójności i mogą stać się źródłem nieefektywnych rozwiązań - ocenia PKPP Lewiatan.

Czy wyższy wkład daje wyższe odsetki z udziału kapitałowego spółki jawnej?

Co do zasady wartości wkładu wniesionego do spółki jawnej odpowiada udziałowi kapitałowemu danego wspólnika. Wspólnik ma prawo żądać corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego, nawet gdy spółka poniosła stratę. Czy wysokość wniesionego przez wspólnika wkładu do spółki jawnej zawsze wpływa na kwotę wypłacanych odsetek?

Za co odpowiada komandytariusz

Razem ze znajomym chcemy założyć firmę. Myślimy o tym żeby zacząć działać jako spółka komandytowa. W naszym przypadku taka forma działalności będzie chyba najodpowiedniejsza. Ja mam większy kapitał od znajomego, nie jestem zainteresowany zarządzaniem spółką, więc zostałbym w spółce komandytariuszem. W takim wypadku wiem, że będziemy odpowiadać na innych zasadach. Jak wygląda odpowiedzialność komandytariusza?

Łódzkie: 10 mln zł na dotacje i szkolenia

Samorząd Województwa Łódzkiego przeznaczył 10 mln zł na wsparcie osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą. Pieniądze te mają być wykorzystane m.in. na organizację szkoleń i dofinansowanie nowych firm.

Jak założyć działalność gospodarczą

Prowadzenie biznesu może w dzisiejszych czasach przybierać różne formy. Do prowadzenia dużego biznesu zwykle są zawiązywane spółki, ze względu na specyfikację tych podmiotów gospodarczych. Do prowadzenia małej działalności wystarczy najczęściej forma działalności gospodarczej. Procedura rejestracji jest o wiele prostsza niż w przypadku spółek. Zwykle przyszły przedsiębiorca jest w stanie sam poprowadzić wszelkie czynności.

Firma nie otrzyma dofinansowania z PFRON na każdego niepełnosprawnego

Pracodawca nie otrzyma dofinansowania do płacy pracownika, który w trakcie trwania stosunku pracy stał się osobą niepełnosprawną.

Nowe oręża Fiskusa - podatniku sprawdź, co Cię czeka!

Podatnicy niczego już nie ukryją przed okiem Fiskusa. Jego przedstawiciele bowiem zostali wyposażeni w potężne narzędzie – możliwość pozyskiwania nieograniczonej wiedzy o podatniku. Ale nie tylko. „Kontrola krzyżowa” obejmie także dokumenty wszystkich kontrahentów kontrolowanego podmiotu.

Nie ma szans na stawkę 0% VAT dla usług zdrowotnych

Minister Finansów stwierdził w odpowiedzi na interpelację poselską nr 16915, że Polska nie może wprowadzić zerowej stawki VAT na usługi zdrowotne.

Jak założyć spółkę jawną?

Co trzeba zrobić aby skutecznie zarejestrować taką spółkę? Poniżej przedstawione zostały konieczne czynności, jakie wykonać muszą wspólnicy, aby ich spółka jawna mogła zacząć funkcjonować w obrocie prawnym.

Pokolenie Y wśród księgowych

Jak wynika z badania „Pokolenie Y: Świadomość potencjału” („Generation Y: Realising the potential”) przeprowadzonego przez międzynarodowe Stowarzyszenie Licencjonowanych Certyfikowanych Księgowych (Association of Chartered Certified Accountants – ACCA) oraz firmę doradczą Mercer, większość księgowych z pokolenia Y jest zadowolona ze swojej obecnej pracy, ale wyraża obawy dotyczące przyszłości. Alarmujący jest fakt, że aż połowa z nich uważa, że organizacje, w których są obecnie zatrudnieni, nie zapewnią im wystarczających możliwości rozwoju zawodowego.

Jak prawidłowo ustawić komponenty płyty głównej w BIOS?

Jak już wielokrotnie zaznaczaliśmy w poprzednich częściach poradnika dotyczącego ustawień BIOS-u, w zależności od modelu płyty głównej, a przede wszystkim, w zależności od producenta, nazewnictwo wielu opcji może się od siebie różnić. Nie mniej jednak, nawet początkujący użytkownik powinien zorientować się, o co chodzi, wystarczy podstawowa znajomość języka angielskiego lub słownik pod ręką. Tym razem zajmiemy się kartą o nazwie Integrated Peripherals.

Jaki jest kapitał zakładowy w sp. z o.o.?

Kapitałem zakładowym jest wyrażona w umowie spółki wielkość kwotowa, którą wspólnicy zobowiązują się wnieść do spółki w formie gotówkowej lub niepieniężnej (aportu). Ile wynosi minimalna wysokość kapitału zakładowego w sp. z o.o.?

Jak zarejestrować spółkę jawną?

Spółka jawna nie powstaje z chwilą zawarcia umowy, bowiem do jej powstania konieczne jest uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS. Zatem sama umowa spółki nie wystarczy. Następny krok to skuteczne zgłoszenie umowy spółki jawnej do rejestru. Jak to zrobić? Wystarczy zastosować się do poniższych punktów.

Jaki wkład można wnieść do spółki jawnej?

Koniecznym do powstania i istnienia każdej spółki jawnej jest wniesienie przez wspólników wkładów. Wydatki związane z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej i zawiązaniem spółki są znaczne, dlatego warto zastanowić się czy wkłady jakie muszą być wniesione do spółki jawnej koniecznie trzeba wnieść w gotówce.

Dobry wynik PKB zasługą popytu krajowego

Polski PKB za II kwartał przyniósł miłą niespodziankę w formie dynamiki wzrostu aktywności gospodarczej na poziomie 3,5%. Według agencji Bloomberg średnia oczekiwań analityków wskazywała na wzrost o 3,2% rok do roku. Największy wkład w tak dobry wynik miał popyt krajowy. Pomimo katastrof jakie nas dotknęły, bardziej niż w I kwartale wzrosło spożycie indywidualne (+1,8% rok do roku).

Polska gospodarka ma się lepiej niż przewidywano

Główny Urząd Statystyczny podał, że polska gospodarka wzrosła w drugim kwartale o 3,5 proc. Oznacza to, że zamiast oznak osłabienia, mamy wyraźne przyspieszenie w porównaniu do poprzednich kwartałów.

REKLAMA