| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Kto może dopuścić się stosowania nieuczciwej praktyki rynkowej

Kto może dopuścić się stosowania nieuczciwej praktyki rynkowej

Obowiązek właściwej implementacji Dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych do krajowego porządku prawnego stał się źródłem konieczności kolejnego zdefiniowania pojęcia przedsiębiorcy. Wprowadzając ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym należało się bowiem kierować zasadą maksymalnej harmonizacji.

Zgodnie z ustawą przedsiębiorcami są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które prowadzą działalność gospodarczą lub zawodową nawet jeżeli działalność ta nie ma charakteru zorganizowanego i ciągłego, a także osoby działające w ich imieniu i na ich rzecz.

Tymczasem zakres definicji, którą wskazał ustawodawca wspólnotowy zapewnia szerszy zakres zastosowania niż podmiotowo ograniczone pojęcie przedsiębiorcy przyjęte w dotychczasowym polskim ustawodawstwie. W założeniu bowiem szeroki zakres dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych ma uniemożliwiać obchodzenie zakazu stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych.

Dlatego też przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy, jest zarówno osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, jak i spółka prawa handlowego (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna).

Polecamy: Klauzula generalna nieuczciwych praktyk rynkowych

Spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej a za przedsiębiorców nie uważa się takiej spółki, ale jej wspólników. Zatem z roszczeniami wynikającymi z przepisów omawianej ustawy konsument może wystąpić przeciwko wspólnikom spółki cywilnej. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jest rejestrowana przez organy gminy w rejestrze przedsiębiorców – Ewidencji Działalności Gospodarczej. Spółki prawa handlowego powinny zostać zarejestrowane w odrębnym rejestrze prowadzonym przez wydziały gospodarcze sądów rejonowych – Krajowy Rejestr Sądowy.

Decydujące znaczenie dla uznania podmiotu za przedsiębiorcę w rozumieniu przepisów ustawy ma faktyczne wykonywanie przez niego działalności gospodarczej lub zawodowej, a nie dopełnienie formalnych wymogów działalności (np. wpis do odpowiedniego rejestru przedsiębiorców). Jeżeli więc podmiot, wykonujący czynności w celach związanych z prowadzoną działalnością, dopuszcza się stosowania nieuczciwej praktyki rynkowej, nieistotne jest, czy jego działalność została na przykład wpisana do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Pan Jan Kowalski wykonuje usługi remontowe „na czarno” co oznacza, że jego działalność nie została wpisana do Ewidencji Działalności Gospodarczej i fakt wykonywania przez niego tych usług zataja przed organami publicznymi. Pomimo tego, może ponieść odpowiedzialność za ewentualne dopuszczenie się stosowania nieuczciwej praktyki rynkowej zgodnie z przepisami omawianej ustawy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »