reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Z praktyki HR > Jak Euro 2012 kształtuje rynek pracy?

Jak Euro 2012 kształtuje rynek pracy?

Autostrady, stadiony, hotele, obiekty gastronomiczne, modernizacja lotnisk, dworców i linii kolejowych. Olbrzymie kwoty pieniędzy mają zostać zainwestowane, a jeszcze więcej możemy na tym zyskać. Jakie nadzieje pokładane są w związku z organizacją w Polsce mistrzostw Europy w piłce nożnej? Co zmieni się na rynku pracy w branży budowlanej?

W ramach przygotowań do Euro rząd przyjął nowe ustawy m.in. specustawę drogową i specustawę kolejową oraz nowelizację ustawy zamówień publicznych. Powołano nowe instytucje np. Dyrekcję Ochrony Środowiska. Jej wprowadzenie ma skrócić czas procedury uzyskania decyzji środowiskowych niezbędnych do budowy dróg – z obecnych 180 do 105 dni. Wszystko po to, aby umożliwić powstanie ponad 1000 km dróg, nowych linii kolejowych i innych niezbędnych obiektów.

Powstaje pytanie – kto to wszystko wybuduje, czy są w Polsce fachowcy, którzy w tak krótkim czasie poradzą sobie z realizacją tylu przedsięwzięć przygotowawczych do Euro 2012?
Odpowiedź na to pytanie nie jest ani prosta ani jednoznaczna. Z jednej strony, do przetargów przystępują firmy już nie tylko z całej UE, ale również Chin czy Indii. Zmiany w systemie realizacji inwestycji np. budowy autostrad (dzielenie ich na mniejsze odcinki) – dają szansę wielu polskim, małym i średnim firmom. Z drugiej strony tak duże i wymagające ogromnego doświadczenia projekty wymagają zaangażowania najlepszych specjalistów, na których niestety nie każdego pracodawcę stać. Co więcej, przez lata „posuchy” w branży budowy dróg, wielu inżynierów drogownictwa przekwalifikowało się i teraz nie mają odpowiedniego doświadczenia, zaś „młodzi” inżynierowie nie zdążyli go jeszcze nabyć.

Doświadczony inżynier pilnie poszukiwany

W codziennej pracy, jako konsultant ds. rekrutacji, coraz częściej spotykam się z sytuacją, iż firma szuka doświadczonego inżyniera, oferuje bardzo dobre warunki finansowe i możliwość pracy przy realizacji dużego projektu, zaś na rynku osób dobrze dopasowanych na takie stanowiska jest niewiele. Realnie myśląc - ilu w Polsce może być Kierowników Budowy, którzy na swoim koncie mają realizację budowy odcinka autostrady o wartości co najmniej 300mln złotych? A często tak szczegółowe wymagania stawia pracodawca, gdyż zmuszają go do tego warunki wygranego przetargu. Doświadczony Kierownik Kontraktu dziś nie musi martwić się o zatrudnienie - zarówno firmy wykonawcze, jak i headhunterzy przedstawiają coraz to bardziej atrakcyjne oferty pracy. W branży budowlanej, zwłaszcza w budownictwie drogowym, pozyskanie doświadczonych fachowców jest dużym wyzwaniem.

Przeczytaj także: Rekrutacyjne niespodzianki w branży budowlanej

Ilu w Polsce jest Kierowników Budowy z uprawnieniami do budowy np. obiektów kolejowych? Faktem jest, iż przez wiele lat nie budowano nowych linii kolejowych, dworców, nastawni itp. Zatem ciężko teraz znaleźć inżyniera z min. 10-letnim doświadczeniem w budownictwie kolejowym i mówiącego biegle po angielsku. Specjaliści z tej branży są już na emeryturze lub właśnie do niej „dobijają”! Zarówno firmy międzynarodowe, jak i polskie „walczą” o najlepszych pracowników – coraz częściej korzystają z wyspecjalizowanych firm doradztwa personalnego, aby dotrzeć do odpowiednich osób.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W branży budowlanej największy popyt jest obecnie na wykwalifikowanych inżynierów ze znajomością języka angielskiego oraz posiadających uprawnienia budowlane.
W branży budowlanej największy popyt jest obecnie na wykwalifikowanych inżynierów ze znajomością języka angielskiego oraz posiadających uprawnienia budowlane.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama