| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Z praktyki HR > Jak Euro 2012 kształtuje rynek pracy?

Jak Euro 2012 kształtuje rynek pracy?

Autostrady, stadiony, hotele, obiekty gastronomiczne, modernizacja lotnisk, dworców i linii kolejowych. Olbrzymie kwoty pieniędzy mają zostać zainwestowane, a jeszcze więcej możemy na tym zyskać. Jakie nadzieje pokładane są w związku z organizacją w Polsce mistrzostw Europy w piłce nożnej? Co zmieni się na rynku pracy w branży budowlanej?

W ramach przygotowań do Euro rząd przyjął nowe ustawy m.in. specustawę drogową i specustawę kolejową oraz nowelizację ustawy zamówień publicznych. Powołano nowe instytucje np. Dyrekcję Ochrony Środowiska. Jej wprowadzenie ma skrócić czas procedury uzyskania decyzji środowiskowych niezbędnych do budowy dróg – z obecnych 180 do 105 dni. Wszystko po to, aby umożliwić powstanie ponad 1000 km dróg, nowych linii kolejowych i innych niezbędnych obiektów.

Powstaje pytanie – kto to wszystko wybuduje, czy są w Polsce fachowcy, którzy w tak krótkim czasie poradzą sobie z realizacją tylu przedsięwzięć przygotowawczych do Euro 2012?
Odpowiedź na to pytanie nie jest ani prosta ani jednoznaczna. Z jednej strony, do przetargów przystępują firmy już nie tylko z całej UE, ale również Chin czy Indii. Zmiany w systemie realizacji inwestycji np. budowy autostrad (dzielenie ich na mniejsze odcinki) – dają szansę wielu polskim, małym i średnim firmom. Z drugiej strony tak duże i wymagające ogromnego doświadczenia projekty wymagają zaangażowania najlepszych specjalistów, na których niestety nie każdego pracodawcę stać. Co więcej, przez lata „posuchy” w branży budowy dróg, wielu inżynierów drogownictwa przekwalifikowało się i teraz nie mają odpowiedniego doświadczenia, zaś „młodzi” inżynierowie nie zdążyli go jeszcze nabyć.

Doświadczony inżynier pilnie poszukiwany

W codziennej pracy, jako konsultant ds. rekrutacji, coraz częściej spotykam się z sytuacją, iż firma szuka doświadczonego inżyniera, oferuje bardzo dobre warunki finansowe i możliwość pracy przy realizacji dużego projektu, zaś na rynku osób dobrze dopasowanych na takie stanowiska jest niewiele. Realnie myśląc - ilu w Polsce może być Kierowników Budowy, którzy na swoim koncie mają realizację budowy odcinka autostrady o wartości co najmniej 300mln złotych? A często tak szczegółowe wymagania stawia pracodawca, gdyż zmuszają go do tego warunki wygranego przetargu. Doświadczony Kierownik Kontraktu dziś nie musi martwić się o zatrudnienie - zarówno firmy wykonawcze, jak i headhunterzy przedstawiają coraz to bardziej atrakcyjne oferty pracy. W branży budowlanej, zwłaszcza w budownictwie drogowym, pozyskanie doświadczonych fachowców jest dużym wyzwaniem.

Przeczytaj także: Rekrutacyjne niespodzianki w branży budowlanej

Ilu w Polsce jest Kierowników Budowy z uprawnieniami do budowy np. obiektów kolejowych? Faktem jest, iż przez wiele lat nie budowano nowych linii kolejowych, dworców, nastawni itp. Zatem ciężko teraz znaleźć inżyniera z min. 10-letnim doświadczeniem w budownictwie kolejowym i mówiącego biegle po angielsku. Specjaliści z tej branży są już na emeryturze lub właśnie do niej „dobijają”! Zarówno firmy międzynarodowe, jak i polskie „walczą” o najlepszych pracowników – coraz częściej korzystają z wyspecjalizowanych firm doradztwa personalnego, aby dotrzeć do odpowiednich osób.

Czytaj także

Ekspert:

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W branży budowlanej największy popyt jest obecnie na wykwalifikowanych inżynierów ze znajomością języka angielskiego oraz posiadających uprawnienia budowlane.
W branży budowlanej największy popyt jest obecnie na wykwalifikowanych inżynierów ze znajomością języka angielskiego oraz posiadających uprawnienia budowlane.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »