REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak Euro 2012 kształtuje rynek pracy?

 HAYS Poland
Doradztwo personalne
W branży budowlanej największy popyt jest obecnie na wykwalifikowanych inżynierów ze znajomością języka angielskiego oraz posiadających uprawnienia budowlane.
W branży budowlanej największy popyt jest obecnie na wykwalifikowanych inżynierów ze znajomością języka angielskiego oraz posiadających uprawnienia budowlane.

REKLAMA

REKLAMA

Autostrady, stadiony, hotele, obiekty gastronomiczne, modernizacja lotnisk, dworców i linii kolejowych. Olbrzymie kwoty pieniędzy mają zostać zainwestowane, a jeszcze więcej możemy na tym zyskać. Jakie nadzieje pokładane są w związku z organizacją w Polsce mistrzostw Europy w piłce nożnej? Co zmieni się na rynku pracy w branży budowlanej?

REKLAMA

W ramach przygotowań do Euro rząd przyjął nowe ustawy m.in. specustawę drogową i specustawę kolejową oraz nowelizację ustawy zamówień publicznych. Powołano nowe instytucje np. Dyrekcję Ochrony Środowiska. Jej wprowadzenie ma skrócić czas procedury uzyskania decyzji środowiskowych niezbędnych do budowy dróg – z obecnych 180 do 105 dni. Wszystko po to, aby umożliwić powstanie ponad 1000 km dróg, nowych linii kolejowych i innych niezbędnych obiektów.

REKLAMA

Powstaje pytanie – kto to wszystko wybuduje, czy są w Polsce fachowcy, którzy w tak krótkim czasie poradzą sobie z realizacją tylu przedsięwzięć przygotowawczych do Euro 2012?
Odpowiedź na to pytanie nie jest ani prosta ani jednoznaczna. Z jednej strony, do przetargów przystępują firmy już nie tylko z całej UE, ale również Chin czy Indii. Zmiany w systemie realizacji inwestycji np. budowy autostrad (dzielenie ich na mniejsze odcinki) – dają szansę wielu polskim, małym i średnim firmom. Z drugiej strony tak duże i wymagające ogromnego doświadczenia projekty wymagają zaangażowania najlepszych specjalistów, na których niestety nie każdego pracodawcę stać. Co więcej, przez lata „posuchy” w branży budowy dróg, wielu inżynierów drogownictwa przekwalifikowało się i teraz nie mają odpowiedniego doświadczenia, zaś „młodzi” inżynierowie nie zdążyli go jeszcze nabyć.

Doświadczony inżynier pilnie poszukiwany

W codziennej pracy, jako konsultant ds. rekrutacji, coraz częściej spotykam się z sytuacją, iż firma szuka doświadczonego inżyniera, oferuje bardzo dobre warunki finansowe i możliwość pracy przy realizacji dużego projektu, zaś na rynku osób dobrze dopasowanych na takie stanowiska jest niewiele. Realnie myśląc - ilu w Polsce może być Kierowników Budowy, którzy na swoim koncie mają realizację budowy odcinka autostrady o wartości co najmniej 300mln złotych? A często tak szczegółowe wymagania stawia pracodawca, gdyż zmuszają go do tego warunki wygranego przetargu. Doświadczony Kierownik Kontraktu dziś nie musi martwić się o zatrudnienie - zarówno firmy wykonawcze, jak i headhunterzy przedstawiają coraz to bardziej atrakcyjne oferty pracy. W branży budowlanej, zwłaszcza w budownictwie drogowym, pozyskanie doświadczonych fachowców jest dużym wyzwaniem.

Przeczytaj także: Rekrutacyjne niespodzianki w branży budowlanej

REKLAMA

Ilu w Polsce jest Kierowników Budowy z uprawnieniami do budowy np. obiektów kolejowych? Faktem jest, iż przez wiele lat nie budowano nowych linii kolejowych, dworców, nastawni itp. Zatem ciężko teraz znaleźć inżyniera z min. 10-letnim doświadczeniem w budownictwie kolejowym i mówiącego biegle po angielsku. Specjaliści z tej branży są już na emeryturze lub właśnie do niej „dobijają”! Zarówno firmy międzynarodowe, jak i polskie „walczą” o najlepszych pracowników – coraz częściej korzystają z wyspecjalizowanych firm doradztwa personalnego, aby dotrzeć do odpowiednich osób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W branży budowlanej największy popyt jest obecnie na wykwalifikowanych inżynierów ze znajomością języka angielskiego oraz posiadających uprawnienia budowlane. Mimo, iż pojawia się coraz więcej ofert pracy skierowanych do tej właśnie grupy specjalistów, to niestety odpowiednich kandydatów, spełniających stawiane warunki jest niezwykle ciężko pozyskać. Ponadto z każdej strony dochodzą do nas informacje o spowolnieniu gospodarczym. Przewijające się w mediach oraz w sytuacjach życia codziennego słowo „kryzys” nie zachęca do zmiany miejsca zatrudnienia. Pracownicy obawiają się ryzykować dobrze płatnej posady u obecnego pracodawcy na rzecz oferty z lepszymi warunkami zatrudnienia. Oferowane stawki wynagrodzeń nie są bowiem dużo wyższe od tych, które ktoś obecnie posiada – szczególnie na stanowiskach w dużych firmach. A tylko osoby pracujące u generalnych wykonawców mają okazje uczestniczyć w dużych projektach.

Potrzeby rynku budowlanego

Kolejnym problemem w rekrutacji w tym sektorze jest fakt, iż mimo, że wielu inżynierów z mniejszych polskich firm chętnie podjęłoby pracę w renomowanym dużym przedsiębiorstwie, to tacy pracodawcy nie są zainteresowani tymi kandydatami.

Obecnie największe zapotrzebowanie na rynku dotyczy Kierowników Kontraktów Drogowych oraz Kierowników Budowy (zwłaszcza znających język angielski). Najbardziej cenieni są inżynierowie posiadający zarówno uprawnienia drogowe jak i mostowe Poszukiwani są również Kierownicy Budowy z uprawnieniami kolejowymi. Można zaobserwować coraz większą liczbę ofert pracy również dla projektantów drogowych i mostowych.

Polecamy serwis Szkolenia

Co ciekawe, przynajmniej na razie nie można mówić o znacznym wzroście inwestycji związanych z rozbudową hoteli, ale w tym sektorze nie powinno brakować wykwalifikowanej kadry. Przez ostatnie lata w Polsce dynamicznie rozwijała się branża deweloperska – zbudowanych zostało wiele galerii handlowych, hal magazynowych i budynków mieszkalnych. Zatem specjalistów w budownictwie kubaturowym nie brakuje.

Nikt chyba nie dopuszcza myśli, że możemy stracić Euro 2012. Jednakże mamy już dość duże opóźnienia w realizacji niektórych inwestycji oraz kłopoty ze znalezieniem odpowiednich specjalistów. Prawdopodobne jest, że nie uda się zrealizować budowy wszystkich autostrad, nie uda się zmodernizować dworców kolejowych i być może nie powstanie tyle hoteli ile planowano. Pewne jest natomiast, że wykwalifikowani inżynierowie, znający język angielski, procedury FIDIC i mający kilkuletnie doświadczenie nie muszą się martwić o pracę.

Dominik Krzywiński - Konsultant Dywizji Construction & Property

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA