REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego pracodawcy wolą elastyczne formy zatrudnienia?

 HAYS Poland
Doradztwo personalne
Porównanie stopnia rozwoju rynku pracy tymczasowej w Polsce do rynku rozwiniętych państw Unii Europejskiej również pozwala optymistycznie patrzeć na zainteresowanie tymi usługami w dłuższej perspektywie czasu.
Porównanie stopnia rozwoju rynku pracy tymczasowej w Polsce do rynku rozwiniętych państw Unii Europejskiej również pozwala optymistycznie patrzeć na zainteresowanie tymi usługami w dłuższej perspektywie czasu.

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach elastyczne formy zatrudnienia w Polsce cieszą się popularnością, jednak rynek pracy tymczasowej w naszym kraju jest wciąż bardzo młody.

Rynek pracy tymczasowej w Polsce nadal jest rynkiem młodym, o dużym potencjale rozwoju. Z danych publikowanych w raporcie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Agencje Zatrudnienia 2008 wynika, że okres najdynamiczniejszych wzrostów branża ma już za sobą. Istnieją jednak mocne przesłanki, świadczące o dalszym, stabilnym wzroście zainteresowania usługami pracy tymczasowej w Polsce, podobnym do tego, jaki obserwujemy w rozwiniętych krajach Unii Europejskiej.

REKLAMA

REKLAMA

Mimo, że obecne spowolnienie gospodarcze jest odczuwalne również na rynku pracy tymczasowej (w latach 2008 i 2009 obniżyła się, w stosunku do lat ubiegłych, liczba firm zatrudniających pracowników tymczasowych), to wymagające otoczenie biznesowe korzystnie wpłynęło na stopień uświadomienia przez przedsiębiorców korzyści wynikających z zastosowania elastycznych form zatrudnienia.

Trudności w oszacowaniu mocy produkcyjnych na najbliższe miesiące, wstrzymanie naboru stałych pracowników przy utrzymującej się, okresowo, wzmożonej aktywności wielu firm, czy zwiększona konieczność racjonalizacji ponoszonych kosztów to tylko niektóre z powodów obserwowanego, wzmożonego zainteresowania usługami pracy tymczasowej i outsourcingu pracowniczego.

Wzrost popularności elastycznych form zatrudnienia

Porównanie stopnia rozwoju rynku pracy tymczasowej w Polsce do rynku rozwiniętych państw Unii Europejskiej również pozwala optymistycznie patrzeć na zainteresowanie tymi usługami w dłuższej perspektywie czasu. 

Polecamy: Czy przyjąć kontrofertę? - wskazówki zawodowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2008 roku w Polsce z zatrudnienia tymczasowego skorzystało 474 747 osób, co stanowi tylko 0,3% ogółu osób zatrudnionych. Dla porównania wskaźnik ten dla Unii Europejskiej wynosi ok. 2,5%, natomiast w Wielkiej Brytanii, gdzie rynek pracy tymczasowej jest jednym z najbardziej rozwiniętych, jest to odpowiednio 4,5%.

REKLAMA

W Polsce w 2009 r. obserwowaliśmy wzrost liczby pracowników najemnych. Podczas gdy wzrost pracowników tymczasowych w III kwartale 2009 r. wynosił 0,4% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, to już w porównaniu do II kwartału 2009 wzrost ten był ponad 3-krotnie większy i wynosił 1,4% (według danych GUS).

Dalszy, prawdopodobnie bardziej stabilny wzrost zainteresowania pracą tymczasową w Polsce będzie opierał się na kilku przesłankach wynikających m.in. z trendów gospodarki krajowej oraz międzynarodowej. Będą to m.in. dalszy napływ inwestycji zagranicznych, dodatkowo wzmocniony obecną kondycją gospodarczą Polski widoczną na tle państw regionu.

Dotychczas to właśnie korporacje zagraniczne inwestujące w Polsce były podmiotami najczęściej zatrudniającymi pracowników tymczasowych. Przyczyniając się do rozwoju branży agencji zatrudnienia wpłynęły pośrednio na wzrost popularyzacji dostępu do usług pracy tymczasowej, podnosząc jednocześnie ich jakość.

Zaowocowało to wzrostem zainteresowania oraz, co ważniejsze, wzrostem zaufania do tych usług zarówno ze strony potencjalnych pracowników, jak również polskich przedsiębiorców. Pracodawcy bowiem coraz częściej sięgają po opisywane rozwiązania, by sprawnie radzić sobie z czasowym niedoborem pracowników, czy okresami wzmożonych nakładów pracy. Liczba pracodawców użytkowników, czyli firm zatrudniających pracowników tymczasowych roku 2008 wyniosła 10 825, czyli o ponad 4000 więcej niż jeszcze dwa lata wcześniej.

Pracownik wyższego szczebla pracownikiem tymczasowym?

O tym, że polski rynek pracy tymczasowej wciąż się rozwija świadczą zmiany, jakie dokonują się w profilu typowego pracownika tymczasowego. Wprawdzie nadal ta forma zatrudnienia dominuje w przypadku szeregowych pracowników odpowiedzialnych za podstawowe prace wykonawcze, to jednak coraz częściej pracownikami tymczasowymi zostają osoby z doświadczeniem biurowo – administracyjnym, finansowo – księgowym czy informatycznym.

Upowszechnienie się tej formy zatrudnienia wśród wykwalifikowanych pracowników umysłowych dodatnio wpłynie na wzrost zainteresowania ze strony pracodawców, dla których oznacza to większą elastyczność w zarządzaniu kadrą pracowników. Już teraz wielu pracodawców na rynku polskim z powodzeniem korzysta z tzw. IT kontraktorów, zatrudniając specjalistów i managerów IT na dany okres czasu – często na czas wdrażania, czy trwania jakiegoś projektu. W Niemczech np. usługa IT Contractingu jest znacznie bardziej rozwinięta i cieszy się ogromną popularnością wśród pracodawców.

Polecamy: Na kogo polują HR-owcy?

Odpowiedzią na trendy rozwojowe w pracy tymczasowej będzie spóźniona, ale długo oczekiwana nowelizacja ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. Zmianie ulegają niektóre z zapisów dotychczas ograniczających możliwości korzystania z pracowników tymczasowych. Z pewnością korzystnie przyczyni się to do dalszego rozwoju usług pracy tymczasowej i zwiększenia ich popularności.

Rozwój ten, jak można się spodziewać, będzie prowadził do większego upowszechnienie się elastycznych form zatrudnienia na polskim rynku oraz wzrostu wykorzystania ich w sektorze usług (obok dominującego obecnie sektora produkcyjnego). Taka zmiana ze strony pracodawców może doprowadzić do wzrostu zainteresowania pracą tymczasową pracowników wyższego szczebla. Wszystkie te analizy mogą świadczyć o dalszym rozwoju rynku pracy tymczasowej.

Grzegorz Opala
Team Leader, recruiting experts in office support and temp services Hays

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA