REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego pracodawcy wolą elastyczne formy zatrudnienia?

 HAYS Poland
Doradztwo personalne
Porównanie stopnia rozwoju rynku pracy tymczasowej w Polsce do rynku rozwiniętych państw Unii Europejskiej również pozwala optymistycznie patrzeć na zainteresowanie tymi usługami w dłuższej perspektywie czasu.
Porównanie stopnia rozwoju rynku pracy tymczasowej w Polsce do rynku rozwiniętych państw Unii Europejskiej również pozwala optymistycznie patrzeć na zainteresowanie tymi usługami w dłuższej perspektywie czasu.

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach elastyczne formy zatrudnienia w Polsce cieszą się popularnością, jednak rynek pracy tymczasowej w naszym kraju jest wciąż bardzo młody.

Rynek pracy tymczasowej w Polsce nadal jest rynkiem młodym, o dużym potencjale rozwoju. Z danych publikowanych w raporcie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Agencje Zatrudnienia 2008 wynika, że okres najdynamiczniejszych wzrostów branża ma już za sobą. Istnieją jednak mocne przesłanki, świadczące o dalszym, stabilnym wzroście zainteresowania usługami pracy tymczasowej w Polsce, podobnym do tego, jaki obserwujemy w rozwiniętych krajach Unii Europejskiej.

REKLAMA

REKLAMA

Mimo, że obecne spowolnienie gospodarcze jest odczuwalne również na rynku pracy tymczasowej (w latach 2008 i 2009 obniżyła się, w stosunku do lat ubiegłych, liczba firm zatrudniających pracowników tymczasowych), to wymagające otoczenie biznesowe korzystnie wpłynęło na stopień uświadomienia przez przedsiębiorców korzyści wynikających z zastosowania elastycznych form zatrudnienia.

Trudności w oszacowaniu mocy produkcyjnych na najbliższe miesiące, wstrzymanie naboru stałych pracowników przy utrzymującej się, okresowo, wzmożonej aktywności wielu firm, czy zwiększona konieczność racjonalizacji ponoszonych kosztów to tylko niektóre z powodów obserwowanego, wzmożonego zainteresowania usługami pracy tymczasowej i outsourcingu pracowniczego.

Wzrost popularności elastycznych form zatrudnienia

Porównanie stopnia rozwoju rynku pracy tymczasowej w Polsce do rynku rozwiniętych państw Unii Europejskiej również pozwala optymistycznie patrzeć na zainteresowanie tymi usługami w dłuższej perspektywie czasu. 

Polecamy: Czy przyjąć kontrofertę? - wskazówki zawodowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2008 roku w Polsce z zatrudnienia tymczasowego skorzystało 474 747 osób, co stanowi tylko 0,3% ogółu osób zatrudnionych. Dla porównania wskaźnik ten dla Unii Europejskiej wynosi ok. 2,5%, natomiast w Wielkiej Brytanii, gdzie rynek pracy tymczasowej jest jednym z najbardziej rozwiniętych, jest to odpowiednio 4,5%.

REKLAMA

W Polsce w 2009 r. obserwowaliśmy wzrost liczby pracowników najemnych. Podczas gdy wzrost pracowników tymczasowych w III kwartale 2009 r. wynosił 0,4% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, to już w porównaniu do II kwartału 2009 wzrost ten był ponad 3-krotnie większy i wynosił 1,4% (według danych GUS).

Dalszy, prawdopodobnie bardziej stabilny wzrost zainteresowania pracą tymczasową w Polsce będzie opierał się na kilku przesłankach wynikających m.in. z trendów gospodarki krajowej oraz międzynarodowej. Będą to m.in. dalszy napływ inwestycji zagranicznych, dodatkowo wzmocniony obecną kondycją gospodarczą Polski widoczną na tle państw regionu.

Dotychczas to właśnie korporacje zagraniczne inwestujące w Polsce były podmiotami najczęściej zatrudniającymi pracowników tymczasowych. Przyczyniając się do rozwoju branży agencji zatrudnienia wpłynęły pośrednio na wzrost popularyzacji dostępu do usług pracy tymczasowej, podnosząc jednocześnie ich jakość.

Zaowocowało to wzrostem zainteresowania oraz, co ważniejsze, wzrostem zaufania do tych usług zarówno ze strony potencjalnych pracowników, jak również polskich przedsiębiorców. Pracodawcy bowiem coraz częściej sięgają po opisywane rozwiązania, by sprawnie radzić sobie z czasowym niedoborem pracowników, czy okresami wzmożonych nakładów pracy. Liczba pracodawców użytkowników, czyli firm zatrudniających pracowników tymczasowych roku 2008 wyniosła 10 825, czyli o ponad 4000 więcej niż jeszcze dwa lata wcześniej.

Pracownik wyższego szczebla pracownikiem tymczasowym?

O tym, że polski rynek pracy tymczasowej wciąż się rozwija świadczą zmiany, jakie dokonują się w profilu typowego pracownika tymczasowego. Wprawdzie nadal ta forma zatrudnienia dominuje w przypadku szeregowych pracowników odpowiedzialnych za podstawowe prace wykonawcze, to jednak coraz częściej pracownikami tymczasowymi zostają osoby z doświadczeniem biurowo – administracyjnym, finansowo – księgowym czy informatycznym.

Upowszechnienie się tej formy zatrudnienia wśród wykwalifikowanych pracowników umysłowych dodatnio wpłynie na wzrost zainteresowania ze strony pracodawców, dla których oznacza to większą elastyczność w zarządzaniu kadrą pracowników. Już teraz wielu pracodawców na rynku polskim z powodzeniem korzysta z tzw. IT kontraktorów, zatrudniając specjalistów i managerów IT na dany okres czasu – często na czas wdrażania, czy trwania jakiegoś projektu. W Niemczech np. usługa IT Contractingu jest znacznie bardziej rozwinięta i cieszy się ogromną popularnością wśród pracodawców.

Polecamy: Na kogo polują HR-owcy?

Odpowiedzią na trendy rozwojowe w pracy tymczasowej będzie spóźniona, ale długo oczekiwana nowelizacja ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. Zmianie ulegają niektóre z zapisów dotychczas ograniczających możliwości korzystania z pracowników tymczasowych. Z pewnością korzystnie przyczyni się to do dalszego rozwoju usług pracy tymczasowej i zwiększenia ich popularności.

Rozwój ten, jak można się spodziewać, będzie prowadził do większego upowszechnienie się elastycznych form zatrudnienia na polskim rynku oraz wzrostu wykorzystania ich w sektorze usług (obok dominującego obecnie sektora produkcyjnego). Taka zmiana ze strony pracodawców może doprowadzić do wzrostu zainteresowania pracą tymczasową pracowników wyższego szczebla. Wszystkie te analizy mogą świadczyć o dalszym rozwoju rynku pracy tymczasowej.

Grzegorz Opala
Team Leader, recruiting experts in office support and temp services Hays

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA