reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Z praktyki HR > Na kogo polują HR-owcy?

Na kogo polują HR-owcy?

W obecnej dobie gospodarki opartej o wiedzę, zmieniła się percepcja zarządzania zasobami ludzkim, które generowały koszty. Dziś firmy budują kapitał ludzki, który wraz z kapitałem strukturalnym tworzy kapitał intelektualny firmy, koszty zmieniają się w inwestycje w ludzi.

W firmach, w których dział HR jest partnerem biznesowym w organizacji plany identyfikowania, pozyskiwania oraz zatrzymania w firmie pracowników o największym potencjale rozwojowym i innowacyjnym powinny być ściśle powiązane z celami długoterminowymi firmy, by powiązać strategię organizacji z kluczowymi zachowaniami pracowników, wzmacniać postawy spójne z kulturą organizacyjną nastawioną na uczenie się.

Zmienia to optykę postrzegania procesu rekrutacji. Dziś to już nie tylko poszukiwanie pracowników z określonym doświadczeniem, wiedzą i kompetencjami zawodowymi. W organizacjach wiedzy następuje zmiana struktury zatrudniania w kierunku: zwiększania udziału w niej tzw. pracowników wiedzy, czyli specjalistów i menedżerów z wysokimi kwalifikacjami sprzyjających kreowaniu, stosowaniu i transferowi wiedzy oraz większego wzrostu stosowania elastycznych form zatrudniania, czasu i miejsca pracy.

Inwestycja w ludzi

Uwaga specjalistów HR skoncentrowana jest na pozyskiwaniu ludzi z dużym potencjałem rozwojowym, twórczych, otwartych na zdobywanie wiedzy, zdolnych do kreowania i twórczego uczestniczenia w procesach zmiany w organizacji. Znaczenia nabiera postawa przyszłego pracownika, dopasowanie do kultury organizacyjnej konkretnej firmy. W praktyce przekłada się to na coraz powszechniejsze wykorzystywanie takich narzędzi badania potencjału jak sesje Asessment Center czy Development Center w odniesieniu do wszystkich poziomów zarządzania jak i stanowisk specjalistycznych. 

Polecamy: Rotacji zespołu można zapobiec

Zmiana następuje także w postrzeganiu dopasowania pracownika i firmy. Dział HR we współpracy z menedżerami spełnia kluczową rolę w budowaniu środowiska pracy dopasowanego do oczekiwań i preferencji pracowników.

Specjaliści wewnętrznych Działów HR, z którymi Centrum Szkoleń i Psychologii Biznesu wdraża wymienione metody doceniają powstałą dzięki tej pogłębionej analizie możliwość wręcz modelowego dopasowania warunków i zadań do potencjału pracownika.

Wojna o talenty

Kolejnym wyzwaniem w budowaniu organizacji uczącej się jest zwycięstwo w „wojnie o talenty”. Zjawisko to znane na gruncie amerykańskim od lat 90-tych, stało się już udziałem specjalistów HR na polskim rynku. Identyfikowanie, pozyskanie, i utrzymanie osób bardzo uzdolnionych jest szczególnie trudne ze względu na ich z założenia ograniczoną liczbę oraz konkurencję z międzynarodowymi korporacjami na całym świecie ściągającymi polskich pracowników.

Polecamy: Jak przeprowadzić prezentację?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uwaga specjalistów HR skoncentrowana jest na pozyskiwaniu ludzi z dużym potencjałem rozwojowym, twórczych, otwartych na zdobywanie wiedzy, zdolnych do kreowania i twórczego uczestniczenia w procesach zmiany w organizacji.
Uwaga specjalistów HR skoncentrowana jest na pozyskiwaniu ludzi z dużym potencjałem rozwojowym, twórczych, otwartych na zdobywanie wiedzy, zdolnych do kreowania i twórczego uczestniczenia w procesach zmiany w organizacji.

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama