REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na kogo polują HR-owcy?

Uwaga specjalistów HR skoncentrowana jest na pozyskiwaniu ludzi z dużym potencjałem rozwojowym, twórczych, otwartych na zdobywanie wiedzy, zdolnych do kreowania i twórczego uczestniczenia w procesach zmiany w organizacji.
Uwaga specjalistów HR skoncentrowana jest na pozyskiwaniu ludzi z dużym potencjałem rozwojowym, twórczych, otwartych na zdobywanie wiedzy, zdolnych do kreowania i twórczego uczestniczenia w procesach zmiany w organizacji.

REKLAMA

REKLAMA

W obecnej dobie gospodarki opartej o wiedzę, zmieniła się percepcja zarządzania zasobami ludzkim, które generowały koszty. Dziś firmy budują kapitał ludzki, który wraz z kapitałem strukturalnym tworzy kapitał intelektualny firmy, koszty zmieniają się w inwestycje w ludzi.

W firmach, w których dział HR jest partnerem biznesowym w organizacji plany identyfikowania, pozyskiwania oraz zatrzymania w firmie pracowników o największym potencjale rozwojowym i innowacyjnym powinny być ściśle powiązane z celami długoterminowymi firmy, by powiązać strategię organizacji z kluczowymi zachowaniami pracowników, wzmacniać postawy spójne z kulturą organizacyjną nastawioną na uczenie się.

REKLAMA

Zmienia to optykę postrzegania procesu rekrutacji. Dziś to już nie tylko poszukiwanie pracowników z określonym doświadczeniem, wiedzą i kompetencjami zawodowymi. W organizacjach wiedzy następuje zmiana struktury zatrudniania w kierunku: zwiększania udziału w niej tzw. pracowników wiedzy, czyli specjalistów i menedżerów z wysokimi kwalifikacjami sprzyjających kreowaniu, stosowaniu i transferowi wiedzy oraz większego wzrostu stosowania elastycznych form zatrudniania, czasu i miejsca pracy.

Inwestycja w ludzi

Uwaga specjalistów HR skoncentrowana jest na pozyskiwaniu ludzi z dużym potencjałem rozwojowym, twórczych, otwartych na zdobywanie wiedzy, zdolnych do kreowania i twórczego uczestniczenia w procesach zmiany w organizacji. Znaczenia nabiera postawa przyszłego pracownika, dopasowanie do kultury organizacyjnej konkretnej firmy. W praktyce przekłada się to na coraz powszechniejsze wykorzystywanie takich narzędzi badania potencjału jak sesje Asessment Center czy Development Center w odniesieniu do wszystkich poziomów zarządzania jak i stanowisk specjalistycznych. 

Polecamy: Rotacji zespołu można zapobiec

Zmiana następuje także w postrzeganiu dopasowania pracownika i firmy. Dział HR we współpracy z menedżerami spełnia kluczową rolę w budowaniu środowiska pracy dopasowanego do oczekiwań i preferencji pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Specjaliści wewnętrznych Działów HR, z którymi Centrum Szkoleń i Psychologii Biznesu wdraża wymienione metody doceniają powstałą dzięki tej pogłębionej analizie możliwość wręcz modelowego dopasowania warunków i zadań do potencjału pracownika.

Wojna o talenty

Kolejnym wyzwaniem w budowaniu organizacji uczącej się jest zwycięstwo w „wojnie o talenty”. Zjawisko to znane na gruncie amerykańskim od lat 90-tych, stało się już udziałem specjalistów HR na polskim rynku. Identyfikowanie, pozyskanie, i utrzymanie osób bardzo uzdolnionych jest szczególnie trudne ze względu na ich z założenia ograniczoną liczbę oraz konkurencję z międzynarodowymi korporacjami na całym świecie ściągającymi polskich pracowników.

Polecamy: Jak przeprowadzić prezentację?

REKLAMA

I tak kiedyś ludzie potrzebowali firm, dziś to firmy potrzebują ludzi, kiedyś maszyny, kapitał i lokalizacja stanowiły źródło przewagi konkurencyjnej, dziś to utalentowani ludzie o niej decydują, dawniej pracownicy byli lojalni i stanowiska bezpieczne, obecnie talenty traktowane są jak rzadkie dobro, wcześniej pracownicy akceptowali standardowy pakiet, który im oferowano, teraz są mobilni, ich zaangażowanie krótkoterminowe i żądają dużo więcej mogąc przebierać w ofertach wielu firm.

Przed działem HR stoi więc wyzwanie w postaci zarządzania talentami, które wyłania się z zarządzania zasobami ludzkimi jako osobna dyscyplina, koncentrująca się nie na uzupełnianiu luk kompetencyjnych pracowników jak do tej pory a na udoskonalaniu wybitnych umiejętności i specyficznych uzdolnień, które dana osoba już posiada.

Dr Anna Syrek-Kosowska, Coach kadry menedżerskiej, Vice President of the Society for Coaching Psychology przy Brytyjskim Towarzystwie Psychologicznym, Partner Centrum Szkoleń i Psychologii Biznesu

Artykuł ukazał się w DZIENNIK-u, Dodatek Praca
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA