REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się do spotkania z doradcą personalnym?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 HAYS Poland
Doradztwo personalne
Coraz mniejsze zdziwienie budzi telefon od tzn ‘headhuntera’ z ofertą pracy. Nadal jednak dla wielu osób agencja rekrutacyjna to tylko pośrednik a nie potencjalny partner w biznesie, jakim jest rynek pracy.
Coraz mniejsze zdziwienie budzi telefon od tzn ‘headhuntera’ z ofertą pracy. Nadal jednak dla wielu osób agencja rekrutacyjna to tylko pośrednik a nie potencjalny partner w biznesie, jakim jest rynek pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli zdecydowałeś na współpracę z agencją doradztwa personalnego warto jest dobrze się przygotować do spotkania z ekspertem. Podczas rozmowy konsultant będzie chciał poznać m.in. doświadczenie zawodowe oraz dlaczego wcześnie zmienialiśmy miejsca pracy i jaki jest obecny powód poszukiwań.

Na ostatnie kilka lat przypadł intensywny wzrost liczby agencji doradztwa personalnego. Coraz więcej rekrutacji prowadzonych jest za ich pośrednictwem, zwiększa się również wpływ firm zewnętrznych przy zatrudnianiu nowych pracowników. Z usług firm doradztwa personalnego korzystają międzynarodowe koncerny, duże polskie firmy pamiętające jeszcze czasy PRL’u, jak i lokalne przedsiębiorstwa liczące po kilka osób.

REKLAMA

Pracownicy przyzwyczajają się, że większość ogłoszeń o pracy jest publikowana przez pośredników. Coraz mniejsze zdziwienie budzi telefon od tzn ‘headhuntera’ z ofertą pracy. Nadal jednak dla wielu osób agencja rekrutacyjna to tylko pośrednik a nie potencjalny partner w biznesie, jakim jest rynek pracy.

Czego oczekuje konsultant od spotkania z kandydatem

REKLAMA

Często firmy doradztwa personalnego są traktowane jako zbyteczni pośrednicy, którzy blokują dostęp do pracodawcy. Według opinii specjalistów konsultanci agencji nie rozumieją specyfiki pracy i zadają standardowe pytania, które świadczą tylko o niezrozumieniu danego stanowiska. Osoby z doświadczeniem kierowniczym irytują się, kiedy muszą odpowiadać na pytania dotyczące swoich obowiązków i osiągnięć. Drażni ich, że dotychczas to oni poszukiwali pracowników, a teraz kolokwialnie mówiąc ‘siedzą po drugiej stronie biurka’.

Kilka firm rekrutacyjnych wyszło naprzeciw oczekiwaniom Klienta i Kandydata i potworzono specjalizacje. Z kandydatami spotykają się konsultanci, którzy znają specyfikę stanowiska, prowadzą jednocześnie kilka podobnych projektów i starają się pracować również na rzecz kandydata. Kiedy agencja staje się partnerem można liczyć na ciekawe oferty pracy, dobrą rekomendację, udział w ambitnych projektach. 

Polecamy: Jak odnaleźć się w nowej pracy? - porady

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Aby pierwsze spotkanie z konsultantem zaowocowało taką współpracą, warto się do niego porządnie przygotować. Podczas spotkania konsultant będzie chciał poznać nie tylko doświadczenie zawodowe, zakres obowiązków oraz powody, dlaczego wcześnie zmienialiśmy miejsca pracy i jaki jest obecny powód poszukiwań. Jeżeli zaznaczyliśmy, że znamy język obcy w stopniu lepszym niż podstawowy, należy się spodziewać rozmowy w tym języku podczas pierwszego spotkania. Konsultant planując sobie spotkania przeznacza na każdego kandydata max 60 minut.

Warto przede wszystkim skupić się na przedstawieniu swoich kompetencji oraz oczekiwań, w tym finansowych. Wiele osób czuje się niezręcznie podając obcej osobie swoje oczekiwania finansowe. Oczekiwania są zależne od zakresu obowiązków, stanowiska, możliwości rozwoju, pakietu szkoleń, itp. Jednak zakłada się, że istnieją kwoty minimalne i aby konsultant miał szansę przedstawiania adekwatnych do naszego doświadczenia i umiejętności ofert, musi mieć jak najwięcej informacji.

Te oczekiwania zostają przedstawione potencjalnemu pracodawcy, warto więc tę kwestię przemyśleć przed spotkaniem z konsultantem. Nawet bardzo dobre wrażenie może prysnąć, kiedy pytani już bezpośrednio przez potencjalnego pracodawcę o nasze oczekiwania finansowe podajemy odmienne kwoty, niż te podane na spotkaniu z konsultantem. Dla wielu pracodawców jest to zachowanie całkowicie dyskredytujące kandydaturę danej osoby.

Jeżeli nasze stanowisko wiąże się z prowadzeniem projektów, zachęcam do przygotowania listy projektów, przy których braliśmy udział. Warto przypomnieć sobie naszą rolę w tych projektach, jak również podać parametry charakteryzujące dany projekt. To samo tyczy się stanowisk handlowych, przypomnijmy sobie naszych Klientów, średnie obroty, jakie wypracowaliśmy dla firmy, sukcesy sprzedażowe odniesione przez nas lub przez nasz zespół. Osoby z doświadczeniem kierowniczym mogą być zapytane o swój styl zarządzania, o problemy, z jakimi spotykają się w zarządzaniu zespołem i o sposoby, jak sobie z powyższymi trudnościami radzą.

Polecamy: Jak przebrnąć przez rozmowę kwalifikacyjną? - porady

Konsultanci pracują nad podobnym projektami. Dobra współpraca z konsultantem może zaowocować licznymi ofertami pracy. Zachęcam do szczerości w rozmowie rekrutacyjnej i nie mijanie się z prawdą. Do najczęstszych naciągnięć kandydatów zaliczyć można nieadekwatną ocenę znajomości języka obcego, wydłużanie okresu pracy u pracodawców, nieuwzględnianie w CV miejsc pracy, w których pracowaliśmy krótko, podawanie niewłaściwej nazwy stanowiska, zawyżanie swoich umiejętności korzystania z komputera i podstawowego oprogramowania, mijanie się z prawdą przy podawaniu powodów odejścia z pracy.

Niestety konsultant, który stracił zaufanie do kandydata poświęci więcej czasu na szukanie innej osoby, niż zaryzykuje rekomendację kandydata, który raz skłamał.

Poniżej w kilku punktach zaznaczam podstawowe korzyści ze współpracy z agencją rekrutacyjna:
• Dostęp do znacznie szerszej liczby ofert w tym do ofert pracy na stanowiska, gdzie prowadzona jest rekrutacja niejawna;
• Kontakt z osobami, które są na bieżąco z ofertami pracy i mają odpowiednie kwalifikacje i wiedzę, by doradzić, która oferta może być bardziej interesująca;
• Większa wiedza i kontrola nad statusem swojej kandydatury w projekcie rekrutacyjnym;
Korzyści z takiej współpracy jest dużo więcej, zależą one od indywidualnych potrzeb kandydata, ale również od relacji, jaka wypracuje się z konsultantem.

Anna Lisowska-Rakowska, Konsultant w Dywizji Manufacturing

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

Windykacja należności krok po kroku [3 etapy]

Niezapłacone faktury to codzienność, z jaką muszą się mierzyć w swej działalności przedsiębiorcy. Postępowanie windykacyjne obejmuje szereg działań mających na celu ich odzyskanie. Kluczową rolę odgrywa w nim czas. Sprawne rozpoczęcie czynności windykacyjnych zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie należności. Windykację możemy podzielić na trzy etapy: przedsądowy, sądowy i egzekucyjny.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. 20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców

20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o rozliczenie składki zdrowotnej. Kto musi złożyć dokumenty dotyczące rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 r.? Co w przypadku nadpłaty składki zdrowotnej?

Klienci nie płacą za komórki i Internet, operatorzy telekomunikacyjni sami popadają w długi

Na koniec marca w rejestrze widniało niemal 300 tys. osób i firm z przeterminowanymi zobowiązaniami wynikającymi z umów telekomunikacyjnych - zapłata za komórki i Internet. Łączna wartość tych zaległości przekroczyła 1,4 mld zł. Największe obciążenia koncentrują się w stolicy – mieszkańcy Warszawy zalegają z płatnościami na blisko 130 mln zł, w czołówce jest też Kraków, Poznań i Łódź.

REKLAMA

Leasing: szykowana jest zmiana przepisów, która dodatkowo ułatwi korzystanie z tej formy finansowania

Branża leasingowa znajduje się obecnie w przededniu zmian legislacyjnych, które jeszcze bardziej ułatwią zawieranie umów. Dziś, by umowa leasingu była ważna, wymagana jest forma pisemna, a więc klient musi złożyć kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpisać dokument fizycznie. To jednak już niebawem może się zmienić.

Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

REKLAMA

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

REKLAMA