REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się do spotkania z doradcą personalnym?

 HAYS Poland
Doradztwo personalne
Coraz mniejsze zdziwienie budzi telefon od tzn ‘headhuntera’ z ofertą pracy. Nadal jednak dla wielu osób agencja rekrutacyjna to tylko pośrednik a nie potencjalny partner w biznesie, jakim jest rynek pracy.
Coraz mniejsze zdziwienie budzi telefon od tzn ‘headhuntera’ z ofertą pracy. Nadal jednak dla wielu osób agencja rekrutacyjna to tylko pośrednik a nie potencjalny partner w biznesie, jakim jest rynek pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli zdecydowałeś na współpracę z agencją doradztwa personalnego warto jest dobrze się przygotować do spotkania z ekspertem. Podczas rozmowy konsultant będzie chciał poznać m.in. doświadczenie zawodowe oraz dlaczego wcześnie zmienialiśmy miejsca pracy i jaki jest obecny powód poszukiwań.

Na ostatnie kilka lat przypadł intensywny wzrost liczby agencji doradztwa personalnego. Coraz więcej rekrutacji prowadzonych jest za ich pośrednictwem, zwiększa się również wpływ firm zewnętrznych przy zatrudnianiu nowych pracowników. Z usług firm doradztwa personalnego korzystają międzynarodowe koncerny, duże polskie firmy pamiętające jeszcze czasy PRL’u, jak i lokalne przedsiębiorstwa liczące po kilka osób.

REKLAMA

Pracownicy przyzwyczajają się, że większość ogłoszeń o pracy jest publikowana przez pośredników. Coraz mniejsze zdziwienie budzi telefon od tzn ‘headhuntera’ z ofertą pracy. Nadal jednak dla wielu osób agencja rekrutacyjna to tylko pośrednik a nie potencjalny partner w biznesie, jakim jest rynek pracy.

Czego oczekuje konsultant od spotkania z kandydatem

REKLAMA

Często firmy doradztwa personalnego są traktowane jako zbyteczni pośrednicy, którzy blokują dostęp do pracodawcy. Według opinii specjalistów konsultanci agencji nie rozumieją specyfiki pracy i zadają standardowe pytania, które świadczą tylko o niezrozumieniu danego stanowiska. Osoby z doświadczeniem kierowniczym irytują się, kiedy muszą odpowiadać na pytania dotyczące swoich obowiązków i osiągnięć. Drażni ich, że dotychczas to oni poszukiwali pracowników, a teraz kolokwialnie mówiąc ‘siedzą po drugiej stronie biurka’.

Kilka firm rekrutacyjnych wyszło naprzeciw oczekiwaniom Klienta i Kandydata i potworzono specjalizacje. Z kandydatami spotykają się konsultanci, którzy znają specyfikę stanowiska, prowadzą jednocześnie kilka podobnych projektów i starają się pracować również na rzecz kandydata. Kiedy agencja staje się partnerem można liczyć na ciekawe oferty pracy, dobrą rekomendację, udział w ambitnych projektach. 

Polecamy: Jak odnaleźć się w nowej pracy? - porady

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Aby pierwsze spotkanie z konsultantem zaowocowało taką współpracą, warto się do niego porządnie przygotować. Podczas spotkania konsultant będzie chciał poznać nie tylko doświadczenie zawodowe, zakres obowiązków oraz powody, dlaczego wcześnie zmienialiśmy miejsca pracy i jaki jest obecny powód poszukiwań. Jeżeli zaznaczyliśmy, że znamy język obcy w stopniu lepszym niż podstawowy, należy się spodziewać rozmowy w tym języku podczas pierwszego spotkania. Konsultant planując sobie spotkania przeznacza na każdego kandydata max 60 minut.

Warto przede wszystkim skupić się na przedstawieniu swoich kompetencji oraz oczekiwań, w tym finansowych. Wiele osób czuje się niezręcznie podając obcej osobie swoje oczekiwania finansowe. Oczekiwania są zależne od zakresu obowiązków, stanowiska, możliwości rozwoju, pakietu szkoleń, itp. Jednak zakłada się, że istnieją kwoty minimalne i aby konsultant miał szansę przedstawiania adekwatnych do naszego doświadczenia i umiejętności ofert, musi mieć jak najwięcej informacji.

Te oczekiwania zostają przedstawione potencjalnemu pracodawcy, warto więc tę kwestię przemyśleć przed spotkaniem z konsultantem. Nawet bardzo dobre wrażenie może prysnąć, kiedy pytani już bezpośrednio przez potencjalnego pracodawcę o nasze oczekiwania finansowe podajemy odmienne kwoty, niż te podane na spotkaniu z konsultantem. Dla wielu pracodawców jest to zachowanie całkowicie dyskredytujące kandydaturę danej osoby.

Jeżeli nasze stanowisko wiąże się z prowadzeniem projektów, zachęcam do przygotowania listy projektów, przy których braliśmy udział. Warto przypomnieć sobie naszą rolę w tych projektach, jak również podać parametry charakteryzujące dany projekt. To samo tyczy się stanowisk handlowych, przypomnijmy sobie naszych Klientów, średnie obroty, jakie wypracowaliśmy dla firmy, sukcesy sprzedażowe odniesione przez nas lub przez nasz zespół. Osoby z doświadczeniem kierowniczym mogą być zapytane o swój styl zarządzania, o problemy, z jakimi spotykają się w zarządzaniu zespołem i o sposoby, jak sobie z powyższymi trudnościami radzą.

Polecamy: Jak przebrnąć przez rozmowę kwalifikacyjną? - porady

Konsultanci pracują nad podobnym projektami. Dobra współpraca z konsultantem może zaowocować licznymi ofertami pracy. Zachęcam do szczerości w rozmowie rekrutacyjnej i nie mijanie się z prawdą. Do najczęstszych naciągnięć kandydatów zaliczyć można nieadekwatną ocenę znajomości języka obcego, wydłużanie okresu pracy u pracodawców, nieuwzględnianie w CV miejsc pracy, w których pracowaliśmy krótko, podawanie niewłaściwej nazwy stanowiska, zawyżanie swoich umiejętności korzystania z komputera i podstawowego oprogramowania, mijanie się z prawdą przy podawaniu powodów odejścia z pracy.

Niestety konsultant, który stracił zaufanie do kandydata poświęci więcej czasu na szukanie innej osoby, niż zaryzykuje rekomendację kandydata, który raz skłamał.

Poniżej w kilku punktach zaznaczam podstawowe korzyści ze współpracy z agencją rekrutacyjna:
• Dostęp do znacznie szerszej liczby ofert w tym do ofert pracy na stanowiska, gdzie prowadzona jest rekrutacja niejawna;
• Kontakt z osobami, które są na bieżąco z ofertami pracy i mają odpowiednie kwalifikacje i wiedzę, by doradzić, która oferta może być bardziej interesująca;
• Większa wiedza i kontrola nad statusem swojej kandydatury w projekcie rekrutacyjnym;
Korzyści z takiej współpracy jest dużo więcej, zależą one od indywidualnych potrzeb kandydata, ale również od relacji, jaka wypracuje się z konsultantem.

Anna Lisowska-Rakowska, Konsultant w Dywizji Manufacturing

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA