Kategorie

Czy przyjąć kontrofertę - wskazówki zawodowe

HAYS Poland
Doradztwo personalne
Kontroferty są bardziej powszechne niż Ci się wydaje. Trudno odnaleźć statystyki, które podawałyby jak często się pojawiają.
Z powodzeniem doręczyłeś wypowiedzenie dotychczasowemu pracodawcy. Twój szef z pewnością nie jest z tego powodu szczęśliwy (wyobraź sobie, jakbyś się czuł na jego miejscu), ale wydaje się, iż zaakceptował tą decyzje. Od tego czasu, ucierasz nosa kolegom i planujesz największą, pożegnalną balangę w historii firmy. Co potem?
Reklama

Kontroferta jest ofertą od twojego obecnego pracodawcy, która ma rywalizować z ofertą otrzymaną od przyszłego pracodawcy, aby przekonać Cię do pozostania. Kontroferty mogą przyjmować wiele postaci. W linii prostej jest to zwiększenie wynagrodzenia, zazwyczaj w celu pobicia nowej oferty. Mogą to być także dodatkowe korzyści firmowe, awans jako skutek powstałego szumu lub nowe stanowisko pracy, dodatkowe obowiązki, zmiana w pełnionej roli, większy udział w atrakcyjnych projektach lub jakakolwiek kombinacja wyżej wymienionych korzyści.

Kontroferty mogą być mylące. Odejście z pracy jest trudne, zwłaszcza, gdy pracowałeś tam jakiś czas. Bycie pod presją możliwości pozostania i posiadanie swoich powodów dla odejścia, osłabienie a nawet ograniczenie środków zaradczych nie tworzą z tej sytuacji „bułki z masłem”. Nawet, jeżeli ciężko pracowałeś, aby dostać nową rolę w firmie i naprawdę nie mogłeś się jej doczekać, możesz złapać się na myśleniu: „Może jednak zawdzięczam coś swojemu obecnemu pracodawcy? Może nie jestem lojalny i firma ucierpi w sposób niezawiniony, kiedy odejdę?” 

Kontroferty są bardziej powszechne niż Ci się wydaje. Trudno odnaleźć statystyki, które podawałyby jak często się pojawiają. Tym niemniej, podczas zgłębiania zagadnienia kontrofert, wciąż pojawia się jeden fakt. Większość osób, które akceptują kontrofertę, w konsekwencji, tak czy inaczej odchodzi z pracy w przeciągu roku. Zdecydowana większość z nich nie pracuje w tej samej firmie już po trzech, czy sześciu miesiącach.

Porównaj: Jak często zmieniać prace?

Dlaczego warto Cię zatrzymać 

Reklama

Przyjrzyj się logice stojącej za kontrofertą. Oczywiście, najbardziej oczekiwanym przez pracodawcę scenariuszem jest sytuacja, w której przyjmiesz ofertę jako pochlebstwo, dowód twojego znaczenia i wartości w jego oczach, definitywny sygnał, że chcą zadać sobie poważny trud, aby Cię zatrzymać.

Ty jednak powinieneś pomyśleć, że poza schlebianiem twojemu ego, z twojej głowy robią piłkę plażową. Twój pracodawca może mieć inne powody, dla których proponuje Ci konkurencyjną ofertę. Na przykład:

 • Poszukiwania pracownika na twoje miejsce mogą być kosztowne.
 • Ponowna rekrutacja w danym czasie może zamieszać w budżecie.
 • Nie ma czasu na natychmiastowe przeprowadzenie rekrutacji.
 • Chcą Cię mieć na czas poszukiwań osoby na twoje miejsce.
 • Chcą, abyś skończył projekt, nad którym pracujesz.
 • Nie mają w tym momencie czasu, aby przeszkolić nową osobę.
 • Utrata personelu może się źle odbić na twoim szefie.

Polecamy serwis Manager

Podejmij decyzję - zostać czy odejść? 

Rzadko istnieje dobry powód dla zaakceptowania kontroferty i pozostania na miejscu. Chciałeś się przenieść, przeszedłeś przez proces rekrutacji, odniosłeś sukces i otrzymałeś pracę, która spełnia twoje kryteria. Zastanów się nad tymi czynnikami:

 • Od momentu rezygnacji twoja lojalność zawsze będzie kwestionowana.
 • Brak lojalności może stać się przeszkodą na drodze do awansu.
 • Koledzy będą patrzeć na Ciebie inaczej – mimo wszystko, nie chcesz na prawdę tu być, tak? Prawdopodobnie twój obecny szef szybko zacznie się rozglądać za kimś, kto Cię zastąpi – niezależnie od tego, czy zostajesz czy nie.
 • Dlaczego oferują Ci coś, na co zasługujesz, właśnie teraz, a nie zanim złożyłeś rezygnację?
 • Czy powód twojej rezygnacji został adekwatnie zinterpretowany? 
 • Dlaczego czujesz się winny? Czy nie powinieneś siebie stawiać na pierwszym miejscu? 
 • Czy firma zastanowi się dwa razy nad „zestrzeleniem Ciebie”, gdy przyjdzie, co do czego?

Nie pozwól, aby niespodziewana kontroferta zatrzymała Cię w przedbiegach. Z łatwością się z nią uporaj, podziękuj pracodawcy za szansę i oświadcz powtórnie, że zamierzasz odejść. Postaw na swoim.

Powiedz, co zdecydowałeś i nie bądź naiwny. Twoja rezygnacja nie pójdzie w niepamięć tylko, dlatego, że przyjąłeś kontrofertę. Aby odzyskać zaufanie pracodawcy, będziesz musiał bardzo ciężko pracować. Prawdopodobnie przekonasz się, że będziesz musiał się starać bardziej niż twoi koledzy, aby udowodnić firmie swoją wartość i lojalność na dłuższą metę. Twoje „nowe życie” w starej firmie nie będzie łatwe po fakcie rezygnacji. Przyjęcie kontroferty zdecydowanie nie jest opcją bezpieczną. Miej się na baczności!

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  10 maja 2021
  Zakres dat:

  Leasing w firmie - BGK wdraża nowe parametry leasingu

  Nowe gwarancje BGK zabezpieczą do 80 proc. kwoty leasingu lub pożyczki leasingowej bez odsetek oraz kosztów związanych z ich udzieleniem. Jakie będą nowe parametry gwarancji?

  Hubert Woźniak: Polskie jabłko nie boi się pandemii [PODCAST]

  Pandemia weryfikuje rynek producentów owoców – są upadłości i przejęcia – mówi Hubert Woźniak. Mimo to, polskie jabłko stoi mocno zarówno w kraju jak i za granicą. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Odholowanie samochodu przez policję

  Odholowanie samochodu przez policję: w jakich przypadkach jest możliwe? Jak wygląda procedura odbioru samochodu z parkingu policyjnego?

  Szczepienia w zakładach pracy - rusza pilotaż

  Pilotaż szczepień w zakładach pracy jest już na finiszu. Pierwsze pilotażowe szczepienia ruszą od 17 maja. Kiedy rozpoczną się kolejne szczepienia już w formule regularnej? Ile firm zgłosiło się do programu?

  Dlaczego sprzedawcy nie chcą się reklamować?

  Nieuczciwa konkurencja w internecie to codzienność. Problem urósł do takiej skali, że niektórzy wytwórcy nie reklamują swoich produktów w obawie przed naśladowcami. Jak się przed tym się bronić?

  Ile działalności gospodarczych działa w Polsce? Sprawdzamy w bazie firm

  Liczba firm działających w poszczególnych państwach ma bardzo duże znaczenie dla gospodarki narodowej oraz kluczowych wskaźników ekonomicznych, chociażby PKB. Jak na sytuację działających w Polsce podmiotów gospodarczych wpłynęła pandemia koronawirusa? Ile firm przestało działać, a ile nowych biznesów otwarto?

  Nieodebranie samochodu z parkingu policyjnego

  Nieodebranie samochodu z parkingu policyjnego: co oznacza? I kiedy właściciel straci pojazd? Dziś poszukamy odpowiedzi na te pytania.

  Rynek lombardów rośnie coraz szybciej [RAPORT]

  Sektor lombardów rozkwita. Choć lombardy udzielają pożyczek gotówkowych pod zastaw, obchodzą przepisy ustawy o kredycie konsumenckim – wynika z pierwszego w Polsce raportu o lombardach autorstwa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

  Ceny materiałów budowlanych 2021 - wzrosty cen w kwietniu

  Ceny materiałów budowlanych 2021. Ceny materiałów budowlanych w kwietniu wzrosły średnio 4,7 proc. w porównaniu do kwietnia 2020 r. - podały Polskie Składy Budowlane w komunikacie. Ale np. ceny płyt OSB wzrosły aż o 32,4% rdr.

  Jakimi konsumentami są Polacy? Są nowe kategorie [BADANIE]

  Najnowsze badanie preferencji konsumenckich pokazuje, że jedna czwarta z nas jest rozważna i pragmatyczna. Chce nabywać jak najtaniej markowe produkty. Z kolei prawie jedna piąta to zakupowi entuzjaści, podatni na opinie influencerów.

  Krajowy Plan Odbudowy - co zmiany oznaczają dla przedsiębiorców?

  Krajowy Plan Odbudowy określa zasady wydatkowania funduszy UE. Niestety, zaproponowane w KPO zmiany w sposób istotny wpłynęły na ograniczenie puli środków z jakiej będą mogli skorzystać przedsiębiorcy.

  COVID-owa obniżka czynszów w galeriach jednak możliwa

  7 maja ukazał się długo oczekiwany projekt nowelizacji tzw. Ustawy COVID-owej. Nnowe brzmienie art. 15ze będzie jednak działać wstecz. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

  Nieważność decyzji administracyjnej - projekt nowelizacji k.p.a.

  Nieważność decyzji administracyjnej. Pomimo upływu prawie 6 (!) lat od wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku dot. art. 156 § 2 k.p.a. nadal nie doszło do nowelizacji kodeksu. Wyrok z 12 maja 2015 r. mówił, że art. 156 § 2 k.p.a. jest niekonstytucyjny w zakresie, w jakim nie wyłącza dopuszczalności stwierdzenia nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa, gdy od wydania decyzji nastąpił znaczny upływ czasu, a decyzja była podstawą nabycia prawa lub ekspektatywy. Szczegóły tłumaczy r.pr. Michał Siembab z kancelarii GKR Legal.

  Ile kosztuje parking policyjny 2021 r.?

  Ile kosztuje parking policyjny 2021 r.? Na jak duże opłaty powinni przygotować się kierowcy? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Kredyty frankowe. Co dla banków oznacza wyrok SN?

  Kredyty frankowe. Ustanowiona przez Sąd Najwyższy zasada prawna ogranicza ryzyko, że w bankach zrealizuje się najbardziej kosztowny scenariusz. Rozstrzygnięcie SN pozytywnie wpłynęło na notowania banków.

  Nalepka kontrolna na szybie pojazdu: gdzie ją przykleić?

  Nalepka kontrolna na szybie pojazdu: gdzie ją przykleić? I jak ją przykleić? Przygotowaliśmy zestaw praktycznych porad.

  Popyt na kredyty mieszkaniowe - rekord w kwietniu 2021 r.

  Kredyty mieszkaniowe. Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Kolejny już w tym roku dodatni odczyt Indeksu wystrzelił do 94,3% i jest rekordowym odczytem w całej historii publikacji Indeksu. Wartość Indeksu oznacza, że w kwietniu 2021 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 94,3% w porównaniu z kwietniem 2020 r.

  Rekordowe zainteresowanie kredytami hipotecznymi

  Kredyty hipoteczne - rekordowe zainteresowanie w miesiącu kwietniu. Rynek nieruchomości pandemię koronawirusa ma już za sobą. Analitycy przewidują kolejne wzrosty.

  Wyrok SN w sprawie frankowiczów - opinia Rzecznika Finansowego

  Wyrok SN w sprawie frankowiczów. Sąd Najwyższy potwierdził stanowisko Rzecznika Finansowego ws. kredytów walutowych - napisał 7 maja 2021 r. w komunikacie Rzecznik Finansowy. Dodał, że decyzja SN ma moc zasady prawnej i zapewnia większą przewidywalność orzecznictwa w tzw. sprawach frankowych.

  Mieszkanie Plus: nabór wniosków o najem prawie 500 mieszkań

  Mieszkanie Plus. Od 10 maja 2021 r. rusza nabór wniosków o najem prawie 500 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus - poinformowała 8 maja 2021 r. spółka PFR Nieruchomości. Rekrutacja dotyczy lokali powstających w trzech miastach: Mińsku Mazowieckim, Dębicy i Radomiu.

  Nowy Tigaun Allspace. Premiera jeszcze w maju!

  Tiguan Allspace będzie kolejną z nowości, które pojawią się w gamie marki. Volkswagen odświeży wygląd SUV-a i zadba o... technologię!

  Kredyty frankowe. Uchwała SN wytyczną dla sądów powszechnych

  Kredyty frankowe - kolejne ważne rozstrzygnięcie. Najnowsza uchwała Sądu Najwyższego będzie ważną wytyczną dla sądów powszechnych. Jakie konsekwencje prawne wynikają z uchwały?

  Sąd Najwyższy wydał decyzję ws. kredytów frankowych

  Kredyty frankowe. Sąd Najwyższy uznał, że roszczenia banku i konsumenta są niezależne, nie ulegają automatycznie wzajemnej kompensacji. W opinii sądu bank może żądać zwrotu świadczenia od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna, co wyznacza bieg przedawnienia.

  Jaka jest stopa zwrotu z wynajmu mieszkań?

  Wynajem mieszkania. W ostatnich latach popyt na rynku mieszkaniowym istotnie napędzały osoby, które chciały zainwestować w wynajem. Stopy zwrotu z takiego zakupu były znacznie wyższe niż oprocentowanie lokat, a rosnące dynamicznie ceny mieszkań zachęcały do inwestycji.

  Złoto nadal jednym z najbardziej popularnych celów inwestycyjnych

  Zainteresowanie złotem na światowych rynkach jest obecnie ogromne. Samoloty ze złotymi sztabkami latają rzadziej, ale konwoje z cennym ładunkiem mkną autostradami – tak złoto jest transportowane m.in. do Polski. Kruszec stał się popularną alternatywą do inwestowania, także nad Wisłą.