REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakiej branży jest szansa na szybkie zatrudnienie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 HAYS Poland
Doradztwo personalne
Budownictwo przemysłowe oraz komercyjne rokuje na dalszy rozwój. W ramach obniżenia kosztów projektów, wynagrodzenia pracowników mogą ulec nieznacznemu obniżeniu w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Budownictwo przemysłowe oraz komercyjne rokuje na dalszy rozwój. W ramach obniżenia kosztów projektów, wynagrodzenia pracowników mogą ulec nieznacznemu obniżeniu w porównaniu z rokiem ubiegłym.

REKLAMA

REKLAMA

W dobie spowolnienia gospodarczego straty liczą niemal wszystkie branże. Jednak firmy zamierzają nadal inwestować. Wystarczy przejechać się przez centrum dużych miast i zobaczyć, że prężnie działa budownictwo zarówno infrastrukturalne, jak i mieszkaniowe.

Firmy zamierzają nadal inwestować w nowe projekty, aczkolwiek bardziej ostrożnie, redefiniując pierwotne plany, korzystając ze środków własnych, a nie kredytów bankowych.

REKLAMA

Kryzys. To słowo nie schodzi z pierwszych stron gazet, wiadomości telewizyjnych oraz portali internetowych. Pojawia się podczas rozmów przy kolacji, w kolejce, w tramwaju, podczas porannej kawy w biurze. Wydawałoby się, że kryzys jest wszechobecny i wszechogarniający, że dotyka każdej gałęzi gospodarki oraz życia społecznego. Ale czy tak faktycznie jest? Czy budownictwo w Polsce upadło, czy też tylko wstrzymało oddech? Przyjrzyjmy się sytuacji na rynku budowlanym z perspektywy firmy doradztwa personalnego.

Budownictwo mieszkaniowe

W wyniku zmian w budownictwie mieszkaniowym, które w ostatnich miesiącach wyraźnie przystopowało produkcję lub zamroziło realizację nowych projektów, na rynku pracy pojawiło się wielu pracowników poszukujących nowych możliwości. Doprowadziło to do sytuacji, z jaką mieliśmy do czynienia ostatni raz 3 lata temu, kiedy więcej było osób poszukujących pracy aniżeli realnie dostępnych stanowisk. Na dzień dzisiejszy dostępnych jest bardzo wielu kierowników budów, kierowników robót, inżynierów budowy, architektów jak i pracowników liniowych. Znów mamy do czynienia z rynkiem pracy, na którym to pracodawca dyktuje warunki. 

Polecamy: Jak przygotować się do spotkania z doradcą personalnym?

A może nawet sam rynek dyktuje warunki i pracodawcom, i pracownikom. Sytuacja ta wpływa oczywiście na wysokość zarobków, które jak obserwujemy - ulegają stopniowemu obniżeniu w porównaniu z latami ubiegłymi. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt destabilizacji rynku budowlanego w Europie Zachodniej, a tym samych powrót wykwalifikowanej siły roboczej do Polski, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie konkurencyjności na lokalnym rynku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Budownictwo komercyjne

REKLAMA

Budownictwo komercyjne (centra handlowe, obiekty biurowe, supermarkety) w chwili obecnej również, podobnie do budownictwa mieszkaniowego, wstrzymało oddech, przystopowując realizację zakładanych projektów. W tym przypadku jednakże siły rozkładają się inaczej aniżeli w w/w, ponieważ potrzeby rynkowe nadal są duże, więc inwestycje najprawdopodobniej będą realizowane, aczkolwiek z opóźnieniem.

Wiele z projektów zostało zamrożonych, a z części inwestorzy wycofali się całkowicie. Sytuacja taka powoduje zwiększenie na rynku pracy ilości kandydatów z obszaru ekspansji, kosztorysowania, rzeczoznawców, działów wynajmu powierzchni handlowych czy też zarządzania nimi. Obniżenie wynagrodzeń w tym obszarze również jest widoczne.

Budownictwo przemysłowe

Następną gałęzią jest budownictwo przemysłowe (hale produkcyjne, magazynowe, centra logistyczne, energetyka). Związane jest ono bezpośrednio z koniunkturą rynkową. Obserwujemy również i tutaj zastój w realizacjach, a co za tym idzie pojawienie się zwiększonej ilości kandydatów z obszaru automatyki, elektryki, energetyki, specjalistów ds. konstrukcji stalowych i żelbetowych specjalizujących się w konstrukcjach wielkokubaturowych, projektantów czy też monterów. Z racji ilości odstępnych kandydatów stawki wynagrodzenia uległy obniżeniu.

Budownictwo infrastrukturalne

Drogi, mosty, kolej, lotniska. W przeciwieństwie do pozostałych dziedzin budowlanych, w ostatnich miesiącach budownictwo infrastrukturalne wyraźnie rozwija się i zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży nadal rośnie. Związane jest to z finansowaniem projektów z funduszy unijnych oraz zamówień publicznych, a nie z prywatnych środków. Poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy z odpowiednimi uprawnieniami oraz doświadczeniem. 

Polecamy: Dlaczego pracodawcy wolą elastyczne formy zatrudnienia?

Najbardziej potrzebni kandydaci to projektanci z uprawnieniami, kosztorysanci, kontraktu, koordynatorzy projektów. A o takich kandydatów jest trudno na polskim rynku w odniesieniu do potrzeb. W zawiązku z tym faktem wynagrodzenia w tej branży utrzymują się na stałym poziomie z lat ubiegłych i raczej nie ulegną obniżeniu.

Rokowania są optymistyczne

REKLAMA

Rynek budowlany uległ silnemu zachwianiu w wyniku destabilizacji gospodarki światowej, co z perspektywy firmy doradztwa personalnego może oznaczać wielu bezrobotnych pracowników liniowych, problem ze znalezieniem pracy wśród kadry budowlanej średniego szczebla oraz możliwe niższe zarobki na stanowiskach specjalistycznych. Na dzień dzisiejszy, w naszym odczuciu, rynek powoli stabilizuje się.

Firmy zamierzają nadal inwestować w nowe projekty aczkolwiek bardziej ostrożnie, redefiniując pierwotne plany, korzystając ze środków własnych, a nie kredytów bankowych. Nadzieją są również zamówienia publiczne. Rozbudowa szpitali, laboratoriów, szkół, placówek społecznych, a przede wszystkim infrastruktura związana z Euro 2012. Przede wszystkim pracownicy związani z szeroko pojętym budownictwem mieszkaniowym doświadczą zmian w koniunkturze rynkowej.

Budownictwo przemysłowe oraz komercyjne rokuje na dalszy rozwój. W ramach obniżenia kosztów projektów, wynagrodzenia pracowników mogą ulec nieznacznemu obniżeniu w porównaniu z rokiem ubiegłym. Pomimo ogólnorynkowej tendencji, sądzimy, że jest to sytuacja przejściowa, wstrzymanie oddechu przed kolejnym skokiem w prosperity.

Marcin Jagodziński, Consultant HAYS Construction & Property

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA