REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakiej branży jest szansa na szybkie zatrudnienie?

 HAYS Poland
Doradztwo personalne
Budownictwo przemysłowe oraz komercyjne rokuje na dalszy rozwój. W ramach obniżenia kosztów projektów, wynagrodzenia pracowników mogą ulec nieznacznemu obniżeniu w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Budownictwo przemysłowe oraz komercyjne rokuje na dalszy rozwój. W ramach obniżenia kosztów projektów, wynagrodzenia pracowników mogą ulec nieznacznemu obniżeniu w porównaniu z rokiem ubiegłym.

REKLAMA

REKLAMA

W dobie spowolnienia gospodarczego straty liczą niemal wszystkie branże. Jednak firmy zamierzają nadal inwestować. Wystarczy przejechać się przez centrum dużych miast i zobaczyć, że prężnie działa budownictwo zarówno infrastrukturalne, jak i mieszkaniowe.

Firmy zamierzają nadal inwestować w nowe projekty, aczkolwiek bardziej ostrożnie, redefiniując pierwotne plany, korzystając ze środków własnych, a nie kredytów bankowych.

REKLAMA

Kryzys. To słowo nie schodzi z pierwszych stron gazet, wiadomości telewizyjnych oraz portali internetowych. Pojawia się podczas rozmów przy kolacji, w kolejce, w tramwaju, podczas porannej kawy w biurze. Wydawałoby się, że kryzys jest wszechobecny i wszechogarniający, że dotyka każdej gałęzi gospodarki oraz życia społecznego. Ale czy tak faktycznie jest? Czy budownictwo w Polsce upadło, czy też tylko wstrzymało oddech? Przyjrzyjmy się sytuacji na rynku budowlanym z perspektywy firmy doradztwa personalnego.

Budownictwo mieszkaniowe

W wyniku zmian w budownictwie mieszkaniowym, które w ostatnich miesiącach wyraźnie przystopowało produkcję lub zamroziło realizację nowych projektów, na rynku pracy pojawiło się wielu pracowników poszukujących nowych możliwości. Doprowadziło to do sytuacji, z jaką mieliśmy do czynienia ostatni raz 3 lata temu, kiedy więcej było osób poszukujących pracy aniżeli realnie dostępnych stanowisk. Na dzień dzisiejszy dostępnych jest bardzo wielu kierowników budów, kierowników robót, inżynierów budowy, architektów jak i pracowników liniowych. Znów mamy do czynienia z rynkiem pracy, na którym to pracodawca dyktuje warunki. 

Polecamy: Jak przygotować się do spotkania z doradcą personalnym?

A może nawet sam rynek dyktuje warunki i pracodawcom, i pracownikom. Sytuacja ta wpływa oczywiście na wysokość zarobków, które jak obserwujemy - ulegają stopniowemu obniżeniu w porównaniu z latami ubiegłymi. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt destabilizacji rynku budowlanego w Europie Zachodniej, a tym samych powrót wykwalifikowanej siły roboczej do Polski, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie konkurencyjności na lokalnym rynku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Budownictwo komercyjne

REKLAMA

Budownictwo komercyjne (centra handlowe, obiekty biurowe, supermarkety) w chwili obecnej również, podobnie do budownictwa mieszkaniowego, wstrzymało oddech, przystopowując realizację zakładanych projektów. W tym przypadku jednakże siły rozkładają się inaczej aniżeli w w/w, ponieważ potrzeby rynkowe nadal są duże, więc inwestycje najprawdopodobniej będą realizowane, aczkolwiek z opóźnieniem.

Wiele z projektów zostało zamrożonych, a z części inwestorzy wycofali się całkowicie. Sytuacja taka powoduje zwiększenie na rynku pracy ilości kandydatów z obszaru ekspansji, kosztorysowania, rzeczoznawców, działów wynajmu powierzchni handlowych czy też zarządzania nimi. Obniżenie wynagrodzeń w tym obszarze również jest widoczne.

Budownictwo przemysłowe

Następną gałęzią jest budownictwo przemysłowe (hale produkcyjne, magazynowe, centra logistyczne, energetyka). Związane jest ono bezpośrednio z koniunkturą rynkową. Obserwujemy również i tutaj zastój w realizacjach, a co za tym idzie pojawienie się zwiększonej ilości kandydatów z obszaru automatyki, elektryki, energetyki, specjalistów ds. konstrukcji stalowych i żelbetowych specjalizujących się w konstrukcjach wielkokubaturowych, projektantów czy też monterów. Z racji ilości odstępnych kandydatów stawki wynagrodzenia uległy obniżeniu.

Budownictwo infrastrukturalne

Drogi, mosty, kolej, lotniska. W przeciwieństwie do pozostałych dziedzin budowlanych, w ostatnich miesiącach budownictwo infrastrukturalne wyraźnie rozwija się i zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży nadal rośnie. Związane jest to z finansowaniem projektów z funduszy unijnych oraz zamówień publicznych, a nie z prywatnych środków. Poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy z odpowiednimi uprawnieniami oraz doświadczeniem. 

Polecamy: Dlaczego pracodawcy wolą elastyczne formy zatrudnienia?

Najbardziej potrzebni kandydaci to projektanci z uprawnieniami, kosztorysanci, kontraktu, koordynatorzy projektów. A o takich kandydatów jest trudno na polskim rynku w odniesieniu do potrzeb. W zawiązku z tym faktem wynagrodzenia w tej branży utrzymują się na stałym poziomie z lat ubiegłych i raczej nie ulegną obniżeniu.

Rokowania są optymistyczne

REKLAMA

Rynek budowlany uległ silnemu zachwianiu w wyniku destabilizacji gospodarki światowej, co z perspektywy firmy doradztwa personalnego może oznaczać wielu bezrobotnych pracowników liniowych, problem ze znalezieniem pracy wśród kadry budowlanej średniego szczebla oraz możliwe niższe zarobki na stanowiskach specjalistycznych. Na dzień dzisiejszy, w naszym odczuciu, rynek powoli stabilizuje się.

Firmy zamierzają nadal inwestować w nowe projekty aczkolwiek bardziej ostrożnie, redefiniując pierwotne plany, korzystając ze środków własnych, a nie kredytów bankowych. Nadzieją są również zamówienia publiczne. Rozbudowa szpitali, laboratoriów, szkół, placówek społecznych, a przede wszystkim infrastruktura związana z Euro 2012. Przede wszystkim pracownicy związani z szeroko pojętym budownictwem mieszkaniowym doświadczą zmian w koniunkturze rynkowej.

Budownictwo przemysłowe oraz komercyjne rokuje na dalszy rozwój. W ramach obniżenia kosztów projektów, wynagrodzenia pracowników mogą ulec nieznacznemu obniżeniu w porównaniu z rokiem ubiegłym. Pomimo ogólnorynkowej tendencji, sądzimy, że jest to sytuacja przejściowa, wstrzymanie oddechu przed kolejnym skokiem w prosperity.

Marcin Jagodziński, Consultant HAYS Construction & Property

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA