| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Z praktyki HR > Pracownik po pięćdziesiątce – doświadczony, tani, atrakcyjny

Pracownik po pięćdziesiątce – doświadczony, tani, atrakcyjny

Mimo kryzysu pracownicy w wieku powyżej 50 lat są nadal pożądani na rynku pracy. Co ciekawe, zdecydowana większość z nich jest zatrudniana na umowy o pracę, a nie na tzw. „umowach śmieciowych”. Tak wynika z badań wewnętrznych Start People.

Start People przeanalizowało zatrudnienie w 3 grupach wiekowych (50-55, 56-60 i 60+ lat). Wyniki badania są zaskakujące. Okazuje się, że pracownicy w wieku powyżej 50 lat są nadal atrakcyjni dla pracodawców.

Co prawda, w związku z kryzysem widać spadek zatrudnienia w roku 2011 w stosunku do lat poprzednich, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, ale – co napawa umiarkowanym optymizmem – jest to spadek kilkuprocentowy i wpisuje się w generalny trend na rynku pracy.

Ponadto spośród 3894 osób w wieku 50+ zatrudnionych przez firmę Start People w latach 2009 – 2011, większość,  czyli  66,17 proc.  zatrudnionych to kobiety (2577 osób).

Co jeszcze ciekawsze, badania obalają pewien stereotyp dotyczący zatrudnienia osób starszych – tylko 12,76 proc.  (497 osób) zostało zatrudnionych na tzw. „umowach śmieciowych” (odpowiednio 15,3 proc. wśród mężczyzn i 11,4 proc. wśród kobiet).

„Nas również zaskoczyły wyniki tych badań” – mówi Katarzyna Kapłan, kierownik oddziału Start People. „Wydaje się, że firmy chętniej decydują się na zatrudnienie osoby 50+ na umowę o pracę, ponieważ wiążą duże nadzieje z jej doświadczeniem. Taka osoba to dla firmy stabilizacja, niewygórowane – w porównaniu do młodych, niedoświadczonych, ale często z ogromnym mniemaniem o sobie – żądania finansowe. I rzecz najważniejsza z punktu widzenia pracodawcy – pracodawca w przypadku choroby pracownika po pięćdziesiątce „oszczędza” 20 dni w przypadku choroby pracownika – już po 14 dniach zasiłek chorobowy wypłaca ZUS. Dodatkowo kolejnym profitem, jaki pracodawcy odnajdują w zatrudnieniu osób starszych jest refundacja kosztów – firma, zatrudniając osobę, która ukończyła 50 lat (zarejestrowaną w Urzędzie Pracy), może otrzymać zwrot nawet do 50 proc. kwoty wynagrodzenia tego pracownika. Dodatkowo urząd oddaje pracodawcom połowę kwot wydanych na składki rentowe i emerytalne, w całości zaś pokrywa koszty składki wypadkowej” – dodaje Katarzyna Kapłan, Start People.

Polecamy także: Zasiłek chorobowy – Vademecum

Wyniki badań są również interesujące jeśli chodzi o branże najchętniej zatrudniające osoby powyżej 50. roku życia. Okazuje się, że kobiety powyżej 61. roku życia, zatrudnione na umowę o pracę, najczęściej znajdują zatrudnienie w branży FMCG.

Podobnie sytuacja wygląda wśród kobiet w przedziale 56 – 60 lat, choć w 2010 roku najchętniej zatrudniała je branża produkcyjna. Analizując trzy ostatnie lata, niezależnie od rodzaju umowy o pracę i przedziału wiekowego, to właśnie branża produkcyjna była najbardziej zainteresowana zatrudnianiem kobiet w wieku 50+ – w sumie zatrudnienie w niej znalazło ponad 15 proc. spośród wszystkich zatrudnionych kobiet.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »