REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik po pięćdziesiątce – doświadczony, tani, atrakcyjny

Przydatny jak pracownik po pięćdziesiątce
Przydatny jak pracownik po pięćdziesiątce
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mimo kryzysu pracownicy w wieku powyżej 50 lat są nadal pożądani na rynku pracy. Co ciekawe, zdecydowana większość z nich jest zatrudniana na umowy o pracę, a nie na tzw. „umowach śmieciowych”. Tak wynika z badań wewnętrznych Start People.

Start People przeanalizowało zatrudnienie w 3 grupach wiekowych (50-55, 56-60 i 60+ lat). Wyniki badania są zaskakujące. Okazuje się, że pracownicy w wieku powyżej 50 lat są nadal atrakcyjni dla pracodawców.

REKLAMA

Co prawda, w związku z kryzysem widać spadek zatrudnienia w roku 2011 w stosunku do lat poprzednich, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, ale – co napawa umiarkowanym optymizmem – jest to spadek kilkuprocentowy i wpisuje się w generalny trend na rynku pracy.

Ponadto spośród 3894 osób w wieku 50+ zatrudnionych przez firmę Start People w latach 2009 – 2011, większość,  czyli  66,17 proc.  zatrudnionych to kobiety (2577 osób).

Co jeszcze ciekawsze, badania obalają pewien stereotyp dotyczący zatrudnienia osób starszych – tylko 12,76 proc.  (497 osób) zostało zatrudnionych na tzw. „umowach śmieciowych” (odpowiednio 15,3 proc. wśród mężczyzn i 11,4 proc. wśród kobiet).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Nas również zaskoczyły wyniki tych badań” – mówi Katarzyna Kapłan, kierownik oddziału Start People. „Wydaje się, że firmy chętniej decydują się na zatrudnienie osoby 50+ na umowę o pracę, ponieważ wiążą duże nadzieje z jej doświadczeniem. Taka osoba to dla firmy stabilizacja, niewygórowane – w porównaniu do młodych, niedoświadczonych, ale często z ogromnym mniemaniem o sobie – żądania finansowe. I rzecz najważniejsza z punktu widzenia pracodawcy – pracodawca w przypadku choroby pracownika po pięćdziesiątce „oszczędza” 20 dni w przypadku choroby pracownika – już po 14 dniach zasiłek chorobowy wypłaca ZUS. Dodatkowo kolejnym profitem, jaki pracodawcy odnajdują w zatrudnieniu osób starszych jest refundacja kosztów – firma, zatrudniając osobę, która ukończyła 50 lat (zarejestrowaną w Urzędzie Pracy), może otrzymać zwrot nawet do 50 proc. kwoty wynagrodzenia tego pracownika. Dodatkowo urząd oddaje pracodawcom połowę kwot wydanych na składki rentowe i emerytalne, w całości zaś pokrywa koszty składki wypadkowej” – dodaje Katarzyna Kapłan, Start People.

Polecamy także: Zasiłek chorobowy – Vademecum

REKLAMA

Wyniki badań są również interesujące jeśli chodzi o branże najchętniej zatrudniające osoby powyżej 50. roku życia. Okazuje się, że kobiety powyżej 61. roku życia, zatrudnione na umowę o pracę, najczęściej znajdują zatrudnienie w branży FMCG.

Podobnie sytuacja wygląda wśród kobiet w przedziale 56 – 60 lat, choć w 2010 roku najchętniej zatrudniała je branża produkcyjna. Analizując trzy ostatnie lata, niezależnie od rodzaju umowy o pracę i przedziału wiekowego, to właśnie branża produkcyjna była najbardziej zainteresowana zatrudnianiem kobiet w wieku 50+ – w sumie zatrudnienie w niej znalazło ponad 15 proc. spośród wszystkich zatrudnionych kobiet.

Zobacz także: Kobieta na zasiłku chorobowym

Z kolei analiza zatrudnienia w latach 2009 – 2011 wśród mężczyzn wskazuje, że najbardziej pożądani pracownicy w wieku 50+ znajdują zatrudnienie w branży motoryzacyjnej – niezależnie od rodzaju umowy o pracę w tej branży znalazło zatrudnienie ponad 15 proc. ogółu zatrudnionych mężczyzn.

Tabela: Branże, w których najczęściej znajdują zatrudnienie osoby 50+

Rok

Przedział wiekowy

Kobiety

Mężczyźni

Umowa cywilnoprawna

Umowa o pracę

Umowa cywilnoprawna

Umowa o pracę

2011

50 - 55 lat

inna

produkcja

inna

motoryzacja

56 - 60 lat

inna

FMCG

finanse - bankowość

produkcja

61+ lat

inna

FMCG

inna

inna

2010

50 - 55 lat

produkcja

produkcja

inna

motoryzacja

56 - 60 lat

produkcja

produkcja

finanse - bankowość

motoryzacja

61+ lat

farmaceutyka - biotechnologia

FMCG

inna

FMCG

2009

50 - 55 lat

produkcja

produkcja

inna

motoryzacja

56 - 60 lat

produkcja

FMCG

inna

motoryzacja

61+ lat

finanse - bankowość

FMCG

inna

FMCG

O firmie:

Start People jest jedną z czołowych Agencji Pracy i Doradztwa Personalnego, działającą na polskim rynku od 15 lat. Oferuje kompleksowe rozwiązania HR w zakresie leasingu pracowniczego, rekrutacji, selekcji oraz payrollu i doradztwa personalnego. Start People jest częścią międzynarodowej grupy USG People N.V., notowanej na giełdzie Euronext w Amsterdamie. USG People należy do pierwszej piątki największych i najbardziej renomowanych firm w branży. Działa w 10 europejskich krajach (Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Polsce, Szwajcarii i Włoszech). Start People posiada kilkadziesiąt  oddziałów na terenie całego kraju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA