reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nie ma szans na stawkę 0% VAT dla usług zdrowotnych

Nie ma szans na stawkę 0% VAT dla usług zdrowotnych

Minister Finansów stwierdził w odpowiedzi na interpelację poselską nr 16915, że Polska nie może wprowadzić zerowej stawki VAT na usługi zdrowotne.

Minister wyjaśnił, że system podatku od wartości dodanej w krajach członkowskich UE podlega ścisłej harmonizacji. Z tych względów również polskie przepisy dotyczące podatku od towarów i usług muszą być zgodne z przepisami wspólnotowymi, w szczególności z przepisami dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Dyrektywa ta uniemożliwia państwom członkowskim UE dowolne kształtowanie wysokości stawek podatkowych i zwolnień od tego podatku.

Zgodnie z art. 132 ust. 1 lit. b dyrektywy 2006/112/WE Rady, państwa członkowskie zwalniają opiekę szpitalną i medyczną oraz ściśle z nimi związane czynności podejmowane przez podmioty prawa publicznego lub na warunkach socjalnych porównywalnych do stosowanych w odniesieniu do instytucji prawa publicznego przez szpitale, ośrodki medyczne i diagnostyczne oraz inne odpowiednio uznane placówki o podobnym charakterze.

Polecamy: serwis Koszty

Państwa członkowskie UE mają możliwość stosowania jednej lub dwóch stawek obniżonych VAT, nie niższych niż 5%, w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług, których kategorie są określone w załączniku III (por. art. 98 i 99 ww. dyrektywy).

W załączniku tym wymieniona została m.in. opieka medyczna, z tym że stawkę obniżoną stosuje się, o ile usługa taka nie podlega zwolnieniu na mocy artykułu 132 ust. 1 lit. b.

Zatem państwa członkowskie mogą opodatkować usługi w zakresie opieki medycznej i szpitalnej stawką obniżoną, pod warunkiem, że usługi tego rodzaju nie są objęte zwolnieniem od podatku, na podstawie m.in. art. 132 ust. 1 lit. b dyrektywy.

Stosowanie przez państwa członkowskie zwolnień od podatku dla czynności wymienionych w art. 132 dyrektywy jest obligatoryjne, co oznacza, że w przypadku spełnienia wskazanych w tym przepisie przesłanek państwa członkowskie muszą stosować zwolnienie dla określonych czynności.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Aktualnie w Polce spełniona jest przesłanka ww. przepisu art. 132 ust. 1 lit. b dyrektywy, tj. czynności w zakresie opieki szpitalnej i medycznej podejmowane są przez podmioty prawa publicznego lub na warunkach socjalnych porównywalnych do stosowanych w odniesieniu do instytucji prawa publicznego przez szpitale, ośrodki medyczne lub diagnostyczne i inne odpowiednio uznane placówki o podobnym charakterze.

Minister podkreślił, że funkcjonowanie zakładów opieki zdrowotnej zarówno publicznych, jak i prywatnych, podlega reżimowi ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r., Nr 14, poz. 89, z późn. zm.). Stosowanie zatem zwolnienia od podatku od towarów i usług do usług w zakresie ochrony zdrowia i opieki medycznej jest zgodne z przepisami wspólnotowymi.

A co do stawki 0% VAT, to zgodnie z przepisami ww. dyrektywy, stawkę tą (zwolnienie z prawem do odliczenia podatku naliczonego) stosuje się, co do zasady, do eksportu oraz do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Zdaniem Ministra Finansów w świetle powyższych uwarunkowań prawnych objęcie usług zdrowotnych stawką VAT w wysokości 0%, byłoby niezgodne z przepisami ww. dyrektywy 2006/112/WE Rady.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama